Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Klub trudnica i mladih mama


 
PrijemPortalGalerijaLatest imagesTražiRegistruj sePristupitekst
Pucanje zglobova, ježenje, trnjenje: Objašnjenja za sve čudne stvari koje radi vaše telo 11418110


 

 Pucanje zglobova, ježenje, trnjenje: Objašnjenja za sve čudne stvari koje radi vaše telo

Ići dole 
AutorPoruka
Viki
Admin
Viki


Broj poruka : 856
Points : 49009
Reputation : 10
Datum upisa : 25.07.2011
Godina : 37
Lokacija : Sabac

Pucanje zglobova, ježenje, trnjenje: Objašnjenja za sve čudne stvari koje radi vaše telo Empty
PočaljiNaslov: Pucanje zglobova, ježenje, trnjenje: Objašnjenja za sve čudne stvari koje radi vaše telo   Pucanje zglobova, ježenje, trnjenje: Objašnjenja za sve čudne stvari koje radi vaše telo Icon_minitimeSub Maj 31, 2014 10:37 pm

Pucanje zglobova, ježenje, trnjenje: Objašnjenja za sve čudne stvari koje radi vaše telo

Pucanje zglobova, ježenje, trnjenje: Objašnjenja za sve čudne stvari koje radi vaše telo 60099_shutterstock-128350112_300x0
Ljubica Krstić | Foto: Shutterstock; Profimedia.rs
Ljudsko telo je pravo čudo, i često radi neke stvari za koje ni sami ne znamo zašto, niti kako. Iako zevanje i dalje ostaje misterija oko koje se vode rasprave, mnoge druge stvari koje vam se dešavaju svakodnevno imaju logično i medicinski potvrđeno objašnjenje. Pogledajte zašto se ježite, zašto vam pucaju zglobovi i još mnogo toga.

ZAŠTO PLAČEMO OD SMEHA?

Eksperti kažu da se radi o činjenici da su smejanje i plakanje zapravo jako slični psihološki procesi. Obe pojave se dešavaju kada smo jako emotivno uzbuđeni, ostavljaju efekte koji ostaju i nakon prestanka radnje i nemaju tačno određen početak niti kraj. Iako plakanje najčešće povezujemo sa tugom, to je zapravo pogrešno. Suze se u očima javljaju kao odgovor na mnogeemocionalne nadražaje.

Bol, tuga i, u nekim slučajevima, ekstremna radost, mogu da dovedu do plakanja. To je jednostavno način ma koji smo se razvili, objašnjavaju naučnici. I, pokazalo se da je to jako dobro, jer i plakanje i smejanje imaju mogućnost da izbrišu neka stresna iskustva, što se pripisujesuočavanju hormona kortizola i adrenalina. Tako da, ako se ikada budete smejali do suza - znajte da je to odlično.

ZAŠTO NAM SUZE OČI OD LUKA?

Ovo vam se sigurno dešava kada sečete luk. Objašnjenje je veoma jednostavno, a najbolje od svega je što možete da se poslužite nekim trikovima, koji će vam pomoći da sečenje luka postane mnogo prijatnije iskustvo.

Kada isečete luk, vi presecate ćelijice koje se nalaze u njemu, a koje ispuštaju enzime. Ti enzimi proizvode gas koji se zove propanetil solfoksid. Kada taj gas dođe u kontakt sa vašim očima, on reaguje sa vodom koja se nalazi u očima i stvara se blaga sumporna kiselina. Naravno, ta kiselina stvara onaj neprijatan osećaj peckanja, pa ponekad i bola u očima, koje onda reaguju ispuštajući suze. Što više seckate, to se više ovog gasa ispušta, i to ćete više plakati. Ova odlika luka je njegov defanzivni mehanizam.

Sada kada znate zašto plačete, red je da naučite i kako to da sprečite ili ublažite. Postoji više načina, od kojih je najpopularniji stavljanje luka u zamrzivač pre sečenja. niske temperature usporavaju oslobađanje enzima. Takođe, možete nož kojim sečete da pokvasite, jer će onda ovaj gas reagovti sa vodom na nožu i neće stići do vaših očiju.

ZAŠTO ZGLOBOVI PUCAJU?

Najčešći tip zglobova koje imamo u telu jesu diartrodijalni, ili dvodelni zglobovi. Primeri za takve zglobove bi bila kolena i ramena, u kojima se dve kosti spajaju u kapsuli. Unutar te zglobne kapsule se nalazi lubrikant, koji se zove sinovijalna tečnost. A unutar te tečnosti se nalaze rastvoreni gasovi. Kada istegnete zglob, vi ga zapravo kompresujete, a to dovodi do oslobađanja ovih gasova is sinovijalnog rastvora.

Oslobađanje "vazduha" unutar zgloba jeste ono "krc" koje čujete kada se istežete. Kada se gas oslobodi, zglob postaje malo fleksibilniji, i zato nakon istezanja možete bolje da se bavite jogom. Ali, verovatno ste primetili da ne možete dva puta za redom da iskrcate isti zglob. To je zato što otpušteni gasovi moraju ponovo da budu apsorbovani u rastvor, a to je proces koji traje od 15 do 30 minuta.

ZAŠTO SE JEŽIMO?

Do "guščke kože" ili ježenja dolazi kada vam je hladno ili kada se nečega plašite. Ova pojava, koja se naučno naziva piloerekcijom, nastaje usred kontrakovanja minijaturnih mišića. koji se nalaze u korenu svake dlake na telu. Taje sa dlake "dižu", a na koži se vide male izbočine. Naučnici kažu da je ovo nešto pto nam je ostalo od naših davnih predaka, koji su odavno izumrli.

Naime, kada smo još imali krzno, ova pojava je i te kako imala i smisla i koristi. Kada bi se traka nakostrešila, to bi učinilo da se između slojeva dlake pojavi izolacioni sloj vazduha, koji bi nam služio za grejanje. S druge strane, nakostrešeno krzno je plašilo druge životinje i neprijatelje. Od tog davnog vremena, evolucija je učinila da nam na telu ostane znatno manje dlaka, ali mišići i dalje rade svoj posao. Naravno, ježenje nije nikakav medicinski problem. Ali, ako imate neke neprijatnosti oko toga, bnaš savet vam je da se toplo obučete i da izbegavate horor filmove.

ZAŠTO NAM KAPCI TRZAJU?

Ovo dosadno, ali jako uobičajeno stanje naziva se očna miokimija. Sigurno vam se baremn jednom desilo da kapak krene da vam se nekontrolisano trza. Nažalost, ne zna se mnogo o ovoj pojavi, ali naučnici su potvrdili da se češće javlja u donjem nego u gornjem kapku, a verovatno to nje dovodi manja greška u radu nerva. Kofein, ster i umor povećavaju šansu da se pojavi trzanje kapka.

Isto čine i loša ishrana, naprezanje očiju (rad ispred računara), alergije i preveliki unos alkohola. Srećom, očna miokimija je gotovo uvek bezazlena, i uglavnom prestaje sama od sebe. Ako imate problema sa ovom pojavom i ako počinje da vam smeta, najbolje što možete da uradite jeste da smanjite unos kofeina, povedete računa o ishrani i više se odmarate.

ZAŠTO NAM JE HLADNO?

Ako spadate u onu grupu ljudi kojima je jednostavno uvek hladno, imamo odgovor i za vas. Naime, telesnu temperaturu reguliše hipotalamus, koje šalje signale telu da se oslobađa toplote kada je napolju vruće, i da zadržava toplotu (ili da se trese, kako bi stvorilo toplotnu energiju) kada je napolju hladno. Gvožđe igra veoma bitnu ulogu u ovom procesu, pa je anemičnim ljuudima uvek hladno.

S druge strane, loša cirkulacija, usred visokog krvnog pritiska, uzimanja nekih lekova ili iz nekog drugog razloga, takođe može da dovede do osećaja hladnoće, posebno u estremitetima. Još jedan od mogućih razloga bi bilo loše funkcionisanje tiroidne žlezde, koja može toliko da uspori metabolizam da telo počinje da proizvodi premalo toplote. Neke od studija su pokazale da možda postoji i genetsja predispozicija za nisku toleranciju hladnoće. Dakle, ako spadate u ovu grupu, prvo pokušajte da popravite krvnu sliku i cirkulaciju dobrom ishranom i kretanjem.

DA LI NAM UŠI JOŠ RASTU?

Nažalost, ovo je istina - spoljašnji deo ušiju raste tokom čitavog života. Na rođenju su nam uši, proporcionalno, najveća odlika na telu, i izuzetno su istaknute.

One ubrzano rastu otprilike do 10. godine, nakon čega se njihov rast usporava na 0.22 milimetra godišnje. Studije su pokazale da se ušna školjka produžuje kako godine prolaze (muškarci imaju duže ušne školjke od žena) tako da uši nesumnjivo godinama postaju sve veće.

Nažalost, to ne znači i da slih postaje sve bolji - nasuprot. Veličina i struktira ušnog kanala, koji je oformljen od kostiju i hrskavice, se ne manje sa starošću.

ŠTA PROUZROKUJE TRNJENJE?

Trnjenje ekstremiteta, koje se stručno naziva parestezija, ne mora da bude ništa opasno. Sigruno vam se nekada desilo da sedite u neprijatnom položaju, pa osetite u ruci ili nosi neprijatan osećaj bockanja, peckanja i mrtvila. Do ovoga može da dođe čak i ako duže vreme držite prekrštene noge. Do te senzacije dolazi usred jakog pritiska na nerv, koji prekida signla koji bi trebalo da dođe do mozga - i zato se vaša noga oseća utrnutom ili umrtvljenom. Najčešće se javlja u ekstremitretima, a osećaj peckanja je povraćaj poruke o bolu koju koga pokušava da pošalje.

Ipak, ovo ne treba brkati sa priklještenim nervom, koji predstacvlja dugotrajnije stanje do kojeg dolazi kada deo tela, usred nekog otoka, neprekidno stvara pritisak na naerv. Ako je u tome slučaj, onda je neophodno obratiti se lekaru. Međutim, običnog osećaja trnjenja možete lako da se otarasite - jednostavno promenite položaj i sačekajte par minuta da se protok nervnih signala ponovo uskladi.

ZAŠTO VIDIMO OREOLE OKO SVETLOSTI?

Ova fenomen spada pod kategoriju "sfernih odstupanja", i to je samo jedan od više dokaza da je ljudsko oko optički nesavršeno. Tokom dana, zenica se skuplja i pstavlja veoma mali otvor kroz koji prolazi svetlost. Tada svetlost pada samo na centar sočiva. Neđutim, kada padne hnoć, zenice se šire, i oko koristi mnogo veču površinu sočiva. A što se vaća površina sočiva kosriti, to je slika nesavršenija. Dakle, kada pogledate direktono u svetlost( na proimer, u sunce) ili kada noću gledate u svetiljk, vi oko izvora svetla vidite krugove - jer je vaše sočivo okruglo.


Skoro svi vide ove obruče oko izvora svetlosti. Ako ste ih oduvek videli, onda nema potrebe da se brinete. Međutim, ako je ovo nešto što je nedavno počelo da vam se dešava, trebalo bi da se obratite lekaru. Ovakve pojave mogu da budu prvi znaci promene na sočicu ili katarakte.

ZAŠTO NAS BOLI SA STRANE KADA TRČIMO?

Verovatno ste iskusili ove bolove sa strane abdomena, do kojih uglavnom dolazi usred trčanja ili jakog smejanja. Ako ste milili da je to nešto opasno, dozvolite da vas razuverimo - ovo se dešava gotovo svima i sasvim je normalno. Trčanje i smejanje su oaktivnosti koje imaju barem jednu zajedničku stvar - naprezanje dijafragme.

Kada se jako smejete, udišete puno vazduha, širite pluća i tako gurate dijafragmu dole. Ali, u isto vreme vaši stomačni mišići rade i guraju dijafragmu gore. Sve to se, naravno, nešava puno puta u minutu dok se jako smejete. Ova kompresija dijagragme, koja se ponavlja puno puta, može da dovede do spazma mišića i bola.

Isto to se dešava i tokom trčanja. Ponekad se dešava da se smejete mnogo, pa pored bola sa strane stomaka, krene da vas boli i desna ruka. Ako vam se ovo nekad desilo, onda znate da ovo može da bude prilično traumatično iskustvo - jer simptomi deluju kao srčani udar. Međuti, u pitanju je samo grč, jer isti nerv koji se nalazi u dijafragmia, dolazi i do desne ruke. Kao biste ovo izbegli, pokušajte da se smejete u prekidima. Između dva napada smeha, napravite pauzu sa dva duboka uzdaha. I pokušavajte da izbegavate velike obroke pre trčanja ili smejanja.
Izvor:Blic zena
Nazad na vrh Ići dole
https://trudniceimame.serbianforum.info
 
Pucanje zglobova, ježenje, trnjenje: Objašnjenja za sve čudne stvari koje radi vaše telo
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» 6 stvari koje vaše dete mora da nauči: Čuvanje tajni je jedna od njih!
» Stvari koje bi trebalo uraditi pre trudnoće
» 8 stvari koje niste znali o dezodoransu
» 10 stvari koje čine da se bolje osećate
» Tri navike koje vaše dete treba da stekne

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Klub trudnica i mladih mama :: Lepota i zdravlje :: Zdravlje-
Skoči na: