Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Klub trudnica i mladih mama


 
PrijemPortalGalerijaLatest imagesTražiRegistruj sePristupitekst
Vasa pitanja 11418110


 

 Vasa pitanja

Ići dole 
+12
JasnaK
Dragica141
jjeeccaa
Plavusica
anka12
Nešina mama
kockica
jovana banjac
svetlana85
Mica 04
tanjavlas
Viki
16 posters
AutorPoruka
Viki
Admin
Viki


Broj poruka : 856
Points : 48699
Reputation : 10
Datum upisa : 25.07.2011
Godina : 37
Lokacija : Sabac

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimeUto Nov 27, 2012 5:07 pm

Dragi nasi,ovde mozete postaviti pitanja nasoj nutricionistkinji Jovani Srejic.

Vasa pitanja 61237510


Poslednji put izmenio Viki dana Sre Dec 05, 2012 6:40 pm, izmenio ukupno 6 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://trudniceimame.serbianforum.info
tanjavlas




Broj poruka : 1
Points : 41293
Reputation : 2
Datum upisa : 28.11.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimeSre Nov 28, 2012 10:43 am

Imam 30 god i bebu od 14 meseci.Ne mogu da skinem višak kilograma od porodjaja,oko 10-ak.Krvna grupa mi je B+ ako to vama nešto znači.Molim vas za savet i hvala unapred.
Nazad na vrh Ići dole
Mica 04




Broj poruka : 17
Points : 45118
Reputation : 0
Datum upisa : 13.11.2011
Godina : 38
Lokacija : REPUBLIKA SRPSKA

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimeSre Nov 28, 2012 1:29 pm

imam 27 godina i dete od 23 meseca.imam nekih 8 kg viska.krvna grupa sam A+ molim vas za savet sta da uradim da i ti kg.nestanu
Nazad na vrh Ići dole
svetlana85




Broj poruka : 1
Points : 42271
Reputation : 0
Datum upisa : 22.08.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimePet Nov 30, 2012 1:29 pm

Postovana imam bebu od 7 meseci i problem sa kilogramima koji su ostali nakon porodjaja.Volela bih da mi kazete kako da ih se resim.Da napomenem da pijem terapiju za hipotireozu eutiroks 125 mg na dan.Hvala unapred
Nazad na vrh Ići dole
Jovana Srejic




Broj poruka : 34
Points : 41358
Reputation : 0
Datum upisa : 27.11.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimePet Nov 30, 2012 10:00 pm

Drage mame Svetlana i Mico

postoji samo jedan nacin da se redukuje telesna masa- morate da potrosite vise kalorija nego sto unesete. Dakle trebate da potrosite 2000 kcal, a da hranom unesete 1500-1600 kcal. Vazan je i unos tecnosti-sto vise to bolje( mlake nezasladjene limunade, cajevi, vocni sokovi iz blendera ili sokovnika, jogurt sa 1,5 % mlecne masti). Prvi korak ke da izracunate koliko Vam tacno kalorija treba. Jedna od formula koju mozete da koristite je sledeca

BMR = 655 + (9.6 X TM kg) + (1.8 X TV cm) - (4.7 X koliko imate godina)
TM- Vasa telesna masa ( broj kg )
TV- Vasa visina ( u centimetrima)

pa dobijeni rezultat pomnozite sa 1,2.

Drugi korak je da izracunate koliko kalorija unosite... Da biste to uradili trebate da zapisujete sve sto pojedete i popijete.

I onda Vam treba jelovnik koji obezbedjuje da unosite 500 kcal manje nego sto Vam je potrebno.

Nazalost nema jednostavnijeg nacina. I morate da budete svesni da cete rezultate pravilnog nacina ishrane videti tek za mesec ipo- do dva meseca... I jednom kada pocnete sa pravilnom ishranom nema odustajanja...kada postignete zeljenu kilazu nastavljate da se pravilno i zdravo hranite...

Pozdrav Jovana Srejic
Nazad na vrh Ići dole
jovana banjac




Broj poruka : 2
Points : 41244
Reputation : 2
Datum upisa : 03.12.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimePon Dec 03, 2012 11:55 pm

imam 25 god bebu od 8 meseci. visoka sam 171 i teska 49 kg.kao i pre porodjaja.zelim pitati jel' je to dovoljno kg jer se plasim da ne izgubim mleko posto dojim bebu.inace kilazu sam vratila odmah 2 nedelje posle porodjaja.
Nazad na vrh Ići dole
Jovana Srejic




Broj poruka : 34
Points : 41358
Reputation : 0
Datum upisa : 27.11.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimeSre Dec 05, 2012 3:12 pm

jovana banjac ::
imam 25 god bebu od 8 meseci. visoka sam 171 i teska 49 kg.kao i pre porodjaja.zelim pitati jel' je to dovoljno kg jer se plasim da ne izgubim mleko posto dojim bebu.inace kilazu sam vratila odmah 2 nedelje posle porodjaja.
Draga Jovana

mislim da je mnogo bitnije kako se hranis,da li unosis dovoljno hrane iz svake grupe ( zito i proizvodi od zita, mleko i mlecni proizvodi, meso/riba/jaja, povrce, voce, ulja), da li unosis dovoljno tecnosti...a ne koliko imas kilograma. Inace na osnovu tvoje visine i tezine izracunala sam tvoj BMI koji je 16,7 sto te svrstava u grupu pothranjenih...Trebalo bi da BMI bude izmedju 18,5 i 24,9...Pozdrav Jovana Srejic
Nazad na vrh Ići dole
kockica




Broj poruka : 1
Points : 41221
Reputation : 0
Datum upisa : 05.12.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimeSre Dec 05, 2012 9:35 pm

Postovanje,ja sam trudna tek 7 nedjelja sa blizancima i smrsala sam 1kg,mnogo hrane mi se gadi,meso ne mogu,jedem dosta voca,povrca i pijem mlijeko,drugo nista ne mogu.Dali ovo steti bebi?
Nazad na vrh Ići dole
Nešina mama




Broj poruka : 1
Points : 41201
Reputation : 0
Datum upisa : 07.12.2012
Godina : 33
Lokacija : Modrica

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimePet Dec 07, 2012 2:56 pm

Tokom trudoce sam se udebljala cak 30 kg, nakon porodjaja mi je ostalo 25 kg viska...Sve sam pokusala od raznih tableta, cajeva, izgladnjivanja, dijetama ali nista nije pomoglo. Da li imate vi ikakav savjet???
Unaprijed zahvaljujem!!
Nazad na vrh Ići dole
anka12




Broj poruka : 1
Points : 41201
Reputation : 0
Datum upisa : 07.12.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimePet Dec 07, 2012 10:23 pm

trudna sam 11 tjedana,već sam dobila 9kg težina mi jako smeta strah me kakoće biti do kraja.visoka sam 165 teška 75kg krvna grupa 0+ molim vas pomoć kako se hranit il nedobijat nepotrebne kg
Nazad na vrh Ići dole
Jovana Srejic




Broj poruka : 34
Points : 41358
Reputation : 0
Datum upisa : 27.11.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimeSub Dec 08, 2012 11:56 am

kockica ::
Postovanje,ja sam trudna tek 7 nedjelja sa blizancima i smrsala sam 1kg,mnogo hrane mi se gadi,meso ne mogu,jedem dosta voca,povrca i pijem mlijeko,drugo nista ne mogu.Dali ovo steti bebi?

Nije problem sto trenutno ne jedete meso jer su mleko i mlecni proizvodi, belance jaja, pasulj, grasak odlicni izvori proieina. Dakle unosite druge izvore proteina.
Rekli ste voce i povrce, vazni su jos zito i proizvodi od zita (hleb,testenina, pirinac, pahuljice- birajte od celog zrna zita ili makar mesane vrste -polu razani polu beli hleb).
Vazno je da ste poceli da uzimate tablete folne kiseline, one su najznacajnije tokom prva tri meseca trudnoce .
Pozdrav Jovana
Nazad na vrh Ići dole
Jovana Srejic




Broj poruka : 34
Points : 41358
Reputation : 0
Datum upisa : 27.11.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: odgovor za anku12   Vasa pitanja Icon_minitimeSub Dec 08, 2012 12:42 pm

anka12 ::
trudna sam 11 tjedana,već sam dobila 9kg težina mi jako smeta strah me kakoće biti do kraja.visoka sam 165 teška 75kg krvna grupa 0+ molim vas pomoć kako se hranit il nedobijat nepotrebne kg

To je previse kilograma za tako kratko vreme ! Nema potrebe da jedete za dvoje... Vazno je da unosite namirnice koje su korisne- koje su izvori vitamina, minerala, proteina , dijetnih vlakana... Dakle unosite voce i povrce, mleko i mlecne proizvode sa snizenim sadrzajem mlecne masti, od mesa uglavnom piletinu, curetinu i ribu
( crvena mesa-svinjsko, govedina, teletina, jaretina ne vise od jednom nedeljno), hleb od celog zrna zita
(iz prodavnica zdrave hrane, ili mesane vrste hleba polu razani polu beli), heljdina/integralna/razana testenina, integralni pirinac ,pahuljice, od masnoca koristite samo ulja ( maslinovo za salatu, mozete od kostica grozdja za pripremu hrane), veoma je vazno da unosite dovoljno tecnosti- 2 i vise L... Izbacite iz ishrane slatkise, grickalice, majonez, puter, margarin, przeno, pohovano....Pozdrav Jovana
Nazad na vrh Ići dole
Jovana Srejic




Broj poruka : 34
Points : 41358
Reputation : 0
Datum upisa : 27.11.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Odgovor za Nesinu mamu   Vasa pitanja Icon_minitimeNed Dec 09, 2012 5:57 pm

Nešina mama ::
Tokom trudoce sam se udebljala cak 30 kg, nakon porodjaja mi je ostalo 25 kg viska...Sve sam pokusala od raznih tableta, cajeva, izgladnjivanja, dijetama ali nista nije pomoglo. Da li imate vi ikakav savjet???
Unaprijed zahvaljujem!!

Jedini pravi savet je da morate da unesete manje kalorija, nego sto potrosite ,svaki dan... morate da budete spremni da posvetite sebi vise vremena- da kupujete sveze namirnice i kuvate...i morate da znate da u svakom slucaju treba nekoliko meseci da biste Vi i svi oko Vas primetili rezultate...Pozdrav Jovana
Nazad na vrh Ići dole
Jovana Srejic




Broj poruka : 34
Points : 41358
Reputation : 0
Datum upisa : 27.11.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimeNed Dec 09, 2012 6:01 pm

tanjavlas ::
Imam 30 god i bebu od 14 meseci.Ne mogu da skinem višak kilograma od porodjaja,oko 10-ak.Krvna grupa mi je B+ ako to vama nešto znači.Molim vas za savet i hvala unapred.

Postovana Tanja

ovo je po mom misljenju i znanju jedini nacin, vec sam to podelila sa mamama koje imaju slican problem kao Vi, Very Happy :

postoji samo jedan nacin da se redukuje telesna masa- morate da potrosite vise kalorija nego sto unesete. Dakle trebate da potrosite 2000 kcal, a da hranom unesete 1500-1600 kcal. Vazan je i unos tecnosti-sto vise to bolje( mlake nezasladjene limunade, cajevi, vocni sokovi iz blendera ili sokovnika, jogurt sa 1,5 % mlecne masti). Prvi korak je da izracunate koliko Vam tacno kalorija treba. Jedna od formula koju mozete da koristite je sledeca

BMR = 655 + (9.6 X TM kg) + (1.8 X TV cm) - (4.7 X koliko imate godina)
TM- Vasa telesna masa ( broj kg )
TV- Vasa visina ( u centimetrima)

pa dobijeni rezultat pomnozite sa 1,2.

Drugi korak je da izracunate koliko kalorija unosite... Da biste to uradili trebate da zapisujete sve sto pojedete i popijete.

I onda Vam treba jelovnik koji obezbedjuje da unosite 500 kcal manje nego sto Vam je potrebno.

Nazalost nema jednostavnijeg nacina. I morate da budete svesni da cete rezultate pravilnog nacina ishrane videti tek za mesec ipo- do dva meseca... I jednom kada pocnete sa pravilnom ishranom nema odustajanja...kada postignete zeljenu kilazu nastavljate da se pravilno i zdravo hranite...

Pozdrav Jovana Srejic
Nazad na vrh Ići dole
Plavusica

Plavusica


Broj poruka : 1
Points : 41141
Reputation : 0
Datum upisa : 13.12.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimePet Dec 14, 2012 12:10 am

Vidim da ovde sve zene imaju problema sa viskom kilograma..a ja sa manjkom..Zovem se Mirjana imam 23 godine,sina od 15 meseci i citava 43 kg na visinu od 158...da li mozes da mi kazes sta treba jesti kako bih nadoknadila sve sto sam izgubila..I ako postoje neke tablete da pojem ili nesto slicno...stvarno vise ne mogu ovako.. nemam snage ni da se borim sa detetom.. Hvala unapred..
Nazad na vrh Ići dole
Jovana Srejic




Broj poruka : 34
Points : 41358
Reputation : 0
Datum upisa : 27.11.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimePet Dec 14, 2012 1:06 pm

Plavusica ::
Vidim da ovde sve zene imaju problema sa viskom kilograma..a ja sa manjkom..Zovem se Mirjana imam 23 godine,sina od 15 meseci i citava 43 kg na visinu od 158...da li mozes da mi kazes sta treba jesti kako bih nadoknadila sve sto sam izgubila..I ako postoje neke tablete da pojem ili nesto slicno...stvarno vise ne mogu ovako.. nemam snage ni da se borim sa detetom.. Hvala unapred..

Znam da je mrsavim ljudima jednako tesko da dobiju par kilograma, kao sto je i ljudima sa prekomernom tezinom tesko da izgube par kilograma. Jedan od saveta koji bih Vam dala jeste da pored 3 obroka ( dorucak, rucak, vecera) ubacite 2 uzine. Te uzine bi bili visokoenergetski napitci.

U prilogu ( attach-u) Vam saljem par recepata pa probajte

Srdacan pozdrav

Jovana Srejic
Nazad na vrh Ići dole
Jovana Srejic




Broj poruka : 34
Points : 41358
Reputation : 0
Datum upisa : 27.11.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimePet Dec 14, 2012 1:09 pm

Jovana Srejic ::
Plavusica ::
Vidim da ovde sve zene imaju problema sa viskom kilograma..a ja sa manjkom..Zovem se Mirjana imam 23 godine,sina od 15 meseci i citava 43 kg na visinu od 158...da li mozes da mi kazes sta treba jesti kako bih nadoknadila sve sto sam izgubila..I ako postoje neke tablete da pojem ili nesto slicno...stvarno vise ne mogu ovako.. nemam snage ni da se borim sa detetom.. Hvala unapred..

Znam da je mrsavim ljudima jednako tesko da dobiju par kilograma, kao sto je i ljudima sa prekomernom tezinom tesko da izgube par kilograma. Jedan od saveta koji bih Vam dala jeste da pored 3 obroka ( dorucak, rucak, vecera) ubacite 2 uzine. Te uzine bi bili visokoenergetski napitci.

U prilogu ( attach-u) Vam saljem par recepata pa probajte

Srdacan pozdrav

Jovana Srejic

posaljite mi mail na jovana_srejic@yahoo.com pa cu Vam poslati recepte, imam problem da ihstavim u attach na forumu.Pozdrav J
Nazad na vrh Ići dole
jjeeccaa




Broj poruka : 1
Points : 41201
Reputation : 0
Datum upisa : 07.12.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimePet Dec 14, 2012 11:12 pm

posle porodjaja mi je ostalo nekih 8 9 kg viska. od letos,tj negde od avgusta meseca sam pocla postepeno da smanjujem unos hrane. od pre mesec dana izbacila sam iz upotrebe belo brasno i industrijski secer,takodje nisam przila nista na masti i ulju,iskljucivo voda. nisam pila sokove osim nezasladjene limunade. od tecnsti samo voda crna kafa i svakog dana po jedan caj od koprive. nisam jela krompir i grahasto povrce,vec uglavnom sveze. bila sam istrajna i disciplinovana cak ni vegetu koristila nisam. rezultati su fantasticni. koza mi je super,ostavila sam cigarete a holesterol sam od 10 spustila na 4.8. e sad....... bila sam danas kod bake i tamo jela postan pasulj, a kod kuce malo krompr salte i tunjevinu, kad sam stala malopre na vagu ja sam 1.3kg teza. zaista ne razumem. da li je moguce da cu ja te kilograme povratiti za nedelju dana a trebalo mi je dosta da ih skinem,samo li budem pocela da jedem pasulj,krompir.... nije mi jasno nikako... mplim vase misljenje.. HVALA
Nazad na vrh Ići dole
Dragica141




Broj poruka : 1
Points : 41121
Reputation : 0
Datum upisa : 15.12.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimeSub Dec 15, 2012 4:49 pm

visoka sam 160cm i imam 57kg i imam bebu od 14mj...kako da skinem nekih 5-6 kg u što kraćem roku? Embarassed
Nazad na vrh Ići dole
Jovana Srejic




Broj poruka : 34
Points : 41358
Reputation : 0
Datum upisa : 27.11.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimePon Dec 17, 2012 6:07 pm

jjeeccaa ::
posle porodjaja mi je ostalo nekih 8 9 kg viska. od letos,tj negde od avgusta meseca sam pocla postepeno da smanjujem unos hrane. od pre mesec dana izbacila sam iz upotrebe belo brasno i industrijski secer,takodje nisam przila nista na masti i ulju,iskljucivo voda. nisam pila sokove osim nezasladjene limunade. od tecnsti samo voda crna kafa i svakog dana po jedan caj od koprive. nisam jela krompir i grahasto povrce,vec uglavnom sveze. bila sam istrajna i disciplinovana cak ni vegetu koristila nisam. rezultati su fantasticni. koza mi je super,ostavila sam cigarete a holesterol sam od 10 spustila na 4.8. e sad....... bila sam danas kod bake i tamo jela postan pasulj, a kod kuce malo krompr salte i tunjevinu, kad sam stala malopre na vagu ja sam 1.3kg teza. zaista ne razumem. da li je moguce da cu ja te kilograme povratiti za nedelju dana a trebalo mi je dosta da ih skinem,samo li budem pocela da jedem pasulj,krompir.... nije mi jasno nikako... mplim vase misljenje.. HVALA

Draga Jeco

vi ste bili na veoma rigoroznom rezimu ishrane...Unosili ste do 1000 kcal na dan. Sa uvodjenjem uobicajenih namirnica i jela taj kalorijski unos ce biti veci(1500-1800 kcal)...i verovatno cete deo kilograma vratiti...Moj savet je da svakako pocnete da jedete krompir, grasak, pasulj, i ulje.. u ogranicenim kolicinama i pripremljeno na zdrav nacin...Cim pocne lepse vreme obavezno budite fizicki aktivni i uspecete da izbalansirate zeljenu kilazu i relativno normalan nacin ishrane...

Pozdrav

Jovana Srejic
Nazad na vrh Ići dole
Jovana Srejic




Broj poruka : 34
Points : 41358
Reputation : 0
Datum upisa : 27.11.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimePon Dec 17, 2012 6:15 pm

Dragica141 ::
visoka sam 160cm i imam 57kg i imam bebu od 14mj...kako da skinem nekih 5-6 kg u što kraćem roku? Embarassed

Draga Jeco

morate da smanjite kalorijski unos, sto vise tecnosti i sto vise fizicke aktivnosti ( pa makar ne koristite strepenice, idite vi u radnju...). Izbacite przeno, pohovano, slatkise, grickalice, lisnato testo, sosove, kupovne sokove, fast food, junk food a ubacite vise svezeg voca i povrca, posnog mesa-piletina, curetina,riba, integralnih proizvoda, mleko i mlecne proizvode sa snizenim sadrzajem mlecne masti...

Nije bitno da brzo gubite kilograme mnogo je vaznije da ih ne vratite brzo...

Ukoliko koristite fb mozda ce Vam biti korisno da pratite moju stranicu koja se zove:

Nutricionista Jovana Srejic budite zdravi i lepi-

tamo cete pronaci zdrave recepte i savete koji ce Vam mozda biti korisni ( koja ulja se preporucuju, koje namirnice su dobri izvori dijetnih vlakana, koliko tecnosti Vam treba...)

Pozdrav

nutricionista-dijeteticar

Jovana Srejic
Nazad na vrh Ići dole
JasnaK

JasnaK


Broj poruka : 27
Points : 46212
Reputation : 1
Datum upisa : 28.07.2011
Lokacija : Sisak

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimeSre Dec 19, 2012 12:12 am

Pozdrav! Koje namirnice su bitne za bebu od 8,5-9m? Alergična je na KM, soju, vidim da reagira i na orašaste i citruse (sve ovo vidim preko mog mlijeka jer dojim) pa me zanima koje bi joj namirnice trebala prve uvodit jer smijemo jednu namirnicu na 7 dana pa da znam čime da idem prvim? I kako bi trebao izgledat njen dan što se tiče obroka? Unaprijed hvala na odgovoru!
Nazad na vrh Ići dole
Jovana Srejic




Broj poruka : 34
Points : 41358
Reputation : 0
Datum upisa : 27.11.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimeSre Dec 26, 2012 3:17 pm

JasnaK ::
Pozdrav! Koje namirnice su bitne za bebu od 8,5-9m? Alergična je na KM, soju, vidim da reagira i na orašaste i citruse (sve ovo vidim preko mog mlijeka jer dojim) pa me zanima koje bi joj namirnice trebala prve uvodit jer smijemo jednu namirnicu na 7 dana pa da znam čime da idem prvim? I kako bi trebao izgledat njen dan što se tiče obroka? Unaprijed hvala na odgovoru!

Pitanje je da li ste Vi vasoj bebi vec uveli neku hranu osim mleka ?

U principu sa 8 meseci beba bi trebala da ima 2 podoja, a sa 9 meseci 1 podoj. U 8 i 9 mesecu beba vec moze da jede mleko, jogurt, mladi sir, kasu sa zitaricama i zumancetom, vocne kase i sokove, kuvano povrce sa mesom, koricu hleba. Medjutim podrazumeva se da ste vec poceli sa uvodjenjem hrane ( vec u 4 i 5 mesecu se uvode kase od voca i povrca kao i vocni sokovi; u 6 i 7 mesecu se uvodi kasa sa zitaricama i mlekom, 1/4 zumanceta ( belance se ne daje pre prve godine) pire od povrca sa 2 kasike usitnjenog teleceg, juneceg i pileceg mesa, vocne kase i sokovi...)

Inace namirnice se uvode jedna po jedna, u maloj kolicini ( prvo po par kasika), u razmaku od 3-4 dana...

Pozdrav

Jovana Srejic
Nazad na vrh Ići dole
JasnaK

JasnaK


Broj poruka : 27
Points : 46212
Reputation : 1
Datum upisa : 28.07.2011
Lokacija : Sisak

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimeSre Dec 26, 2012 11:46 pm

Jaoj pa moja curica bi dobila anafilaktički šok od samog odgovora! Smile Vi moje pitanje niste ni pročitali Sad I naravno da se podrazumijeva da sam je isključivo dojila prvih 6m a ne uvodila dohranu sa 4m... Lijepi pozdrav!
Nazad na vrh Ići dole
Jovana Srejic




Broj poruka : 34
Points : 41358
Reputation : 0
Datum upisa : 27.11.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimePon Dec 31, 2012 5:55 pm

JasnaK ::
Jaoj pa moja curica bi dobila anafilaktički šok od samog odgovora! Smile Vi moje pitanje niste ni pročitali Sad I naravno da se podrazumijeva da sam je isključivo dojila prvih 6m a ne uvodila dohranu sa 4m... Lijepi pozdrav!
Ja sam Vam napisala preporuke za uvodjenje ishrane , bukvalno onako kako bi Vam rekla i moja profesorka Nadja Vasiljevic ( profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu). Postoje razlicite preporuke... Mislim da ne moze da se utvrdi alergija bebe , preko mleka na hranu koju Vi jedete... Svakako sve najbolje Jovana Srejic
Nazad na vrh Ići dole
JasnaK

JasnaK


Broj poruka : 27
Points : 46212
Reputation : 1
Datum upisa : 28.07.2011
Lokacija : Sisak

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimePon Dec 31, 2012 6:27 pm

Atopijski dermatitis u obliku osipa na licu, proljev i sluzave stolice sa čestim kapljicama krvi... tako je bilo puna 3 mjeseca dok nije ništa jela od dohrane! Išli smo alergologu na prick test i potvrđena je preosjetljivost, kasnije putem krvi je potvrđena i alergija. Ona ima IGE (ukupnu alergiju tijela) 270 a normalno je 2-20 tako da izrazito jako reagira. Kada sam izbacila iz svoje prehrane gore navedene namirnice, proljev i osip su nestali i više čak ni kreme ne moramo koristit! Zbog toga i uvodimo namirnicu na 7 dana jednu. Do sada sam joj uvela jabuku, šljivu, breskvu, mrkvu, tikvicu, piletinu, krompir, rižu, pšenično brašno.... mene zanima od koje namirnice bi imala najviše koristi tj koja bi bila najkvalitetnija i najhranjivija za nju da joj po redu tako uvodim? Nadam se da me razumijete jer ne bih željela da joj uvodim neku koja nema u sebi nešto vitamina ili joj nije potrebna sada kad uvodimo dohranu toliko sporo.... Unaprijed hvala.
Nazad na vrh Ići dole
Jovana Srejic




Broj poruka : 34
Points : 41358
Reputation : 0
Datum upisa : 27.11.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimePet Jan 04, 2013 11:41 am

JasnaK ::
Atopijski dermatitis u obliku osipa na licu, proljev i sluzave stolice sa čestim kapljicama krvi... tako je bilo puna 3 mjeseca dok nije ništa jela od dohrane! Išli smo alergologu na prick test i potvrđena je preosjetljivost, kasnije putem krvi je potvrđena i alergija. Ona ima IGE (ukupnu alergiju tijela) 270 a normalno je 2-20 tako da izrazito jako reagira. Kada sam izbacila iz svoje prehrane gore navedene namirnice, proljev i osip su nestali i više čak ni kreme ne moramo koristit! Zbog toga i uvodimo namirnicu na 7 dana jednu. Do sada sam joj uvela jabuku, šljivu, breskvu, mrkvu, tikvicu, piletinu, krompir, rižu, pšenično brašno.... mene zanima od koje namirnice bi imala najviše koristi tj koja bi bila najkvalitetnija i najhranjivija za nju da joj po redu tako uvodim? Nadam se da me razumijete jer ne bih željela da joj uvodim neku koja nema u sebi nešto vitamina ili joj nije potrebna sada kad uvodimo dohranu toliko sporo.... Unaprijed hvala.

Svaka vrsta voca i povrca sadrzi jako kvalitetne sastojke- vitamine ( liposolubilne) i minerale. Vidim da Vasoj bebi jos niste dali bananu , ona spada u voce koje se prvo uvodi... Svakako izbegavajte za sada jagode, maline, kupine jer su one poznati alergeni. Sto se tice mleka i mlecnih proizvoda, po meni bi bilo dobro da utvrdite koji sastojak mleka izaziva alergiju ( mozda je laktoza), pa bi Vam onda bili dostupni proizvodi bez laktoze.Mleko je osnovni izvor kalcijuma, pa ce Vam generalno biti jako tesko da obezbedite njegov dovoljan unos ( kada prestanete da dojite). Takodje me brine, sto Vi ne unosite kravlje mleko- jer crpite Ca iz kostiju, a tokom laktacije su Vase potrebe za Ca povecane... Postoji praksa da se bebama do 2 godine ne daje gluten, zbog moguce preosetljivosti-ali vi ste vec uveli psenicno brasno... Mislim da biste mogli da uvedete i belance jaja...ono je odlican izvor proteina... Pozdrav Jovana
Nazad na vrh Ići dole
Jecasd




Broj poruka : 3
Points : 40433
Reputation : 0
Datum upisa : 22.02.2013

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimePet Feb 22, 2013 5:21 pm

Imam 31 godinu i mama sam devojcice stare 6 nedelja,zanima me sta konkretno smem da jedem,a da joj ne izazovem grceve,jer se vec 5 nedelja borimo sa njima Sad a pri tome ne jedem ni slano,kiselo,ljuto,zacinjeno...Nigde ne pise koje konkretno voce sme da se jede,koje povrce,da li su masline ukljucene u iskranu,banane,narandze,kivi,ananas,jabuke,suve sljive ili bilo koje suvo voce,a sto se povrca tice da li sme da se konzumira paradajz,paprika,brokoli,karfiol,spanac,zelena salata...ili cokolada.
Znam da ne smem pasulj,grasak i pecurke,ali nigde ne pise da li sme ovo sto sam gore navela,jer malenu dojim i pored svega sto sam navela da ne jedem ona i dalje ima grceve.
Unapred zahvaljujem na odgovoru
Nazad na vrh Ići dole
danila




Broj poruka : 3
Points : 40593
Reputation : 0
Datum upisa : 06.02.2013

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimePet Feb 22, 2013 11:03 pm

DRaga Jecasd pogledaj u temi Energetske potrebe u trudnoci,tu sam postavila pitanje ako mi se desi slicno i sa drugim bebacem ...ja sam sa prvim detetom kuburila do cetvrtog grceve,na zalost znam da te nece utesiti,a pazila sta jedem i probala razne preparate i odustala jer nisu pomagalo a zasto bi dala nesto sto nije prirodno....mislim da je to zato sto je ,,nase,, mleko lakse za varenje a bebin stomacic osetljiv...Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
Jovana Srejic




Broj poruka : 34
Points : 41358
Reputation : 0
Datum upisa : 27.11.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimeSub Feb 23, 2013 11:22 am

danila ::
DRaga Jecasd pogledaj u temi Energetske potrebe u trudnoci,tu sam postavila pitanje ako mi se desi slicno i sa drugim bebacem ...ja sam sa prvim detetom kuburila do cetvrtog grceve,na zalost znam da te nece utesiti,a pazila sta jedem i probala razne preparate i odustala jer nisu pomagalo a zasto bi dala nesto sto nije prirodno....mislim da je to zato sto je ,,nase,, mleko lakse za varenje a bebin stomacic osetljiv...Pozdrav
Danila, Jecasd evo liste hrane koju bi majka trebala da izbegava i lista hrane koju bi trebalo da jede prvih 6 nedelja. Ova lista nije zvanicna preporuka, ali mnoge mame kazu da im je pomogla, pa mozda mozete da probate i procenite.
http://www.ourmidwife.com.au/articles/preventingcolic.html
Hrana koju bi majka trebala da izbegava prvih 6 nedelja:











VocePovrceOstalo
Mango
Bobicastovoce
Dinja
Grozdje
Pomorandze
Limun
Kostunjavo voce
Ananas
Jagode
Brokoli
Kupus
Prokelj
Grasak
Krastavac
Paprika
Zelena salata
Paradajiz
Rotkvice
Karfiol
Socivo,pasulj
Ziv crni luk
Jaki zacini. ( chili, origano, Majcina dusica, majoran, zalfija,
ruzmarin)
Caj
Coffee
Cokolada
Alkohol
Hrana koju bi dojilja trebalo da jede:
VocePovrceZitarice (celo zrno) Mlecni proizvodiOstalo
Jabuke
Kruske
Banane


Cvekla
Sargarepa
Celer
Plavi patlidzan
Bundeva
Krompir
Tikvica
Kukuruz
Pecurke
Repa

Luk (kuvan)
Pirinac
Raz
Ovas
Jecam
Proso
Svapski sir

Mleko
Jogurt
Klice
Heljda
Tofu
Med
Hladno cedjena ulja
Persun
Miso
Tamari

Caj od kamilice
Caj od komorca
Cardarmon tea
B Complex
Nazad na vrh Ići dole
Jecasd




Broj poruka : 3
Points : 40433
Reputation : 0
Datum upisa : 22.02.2013

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimeSub Feb 23, 2013 10:55 pm

Dobro,a sta se sme kad prodje 6 nedelja,jer brokoli i karfiol obozavam i imaju dosta vlakna,takodje i zelenu salatu i skoro sve sa spiska koji je zabranjen Sad
Nazad na vrh Ići dole
Jovana Srejic




Broj poruka : 34
Points : 41358
Reputation : 0
Datum upisa : 27.11.2012

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimeNed Feb 24, 2013 10:36 am

Jecasd ::
Dobro,a sta se sme kad prodje 6 nedelja,jer brokoli i karfiol obozavam i imaju dosta vlakna,takodje i zelenu salatu i skoro sve sa spiska koji je zabranjen Sad
Posle 6 nedelje polako pocinjete da uvodite u svoju ishranu namirnice sa "zabranjene" liste...posto je potrebno 6 do 8 nedelja da se razvije bebin digestivni sistem...
Nazad na vrh Ići dole
jelenaa




Broj poruka : 2
Points : 37874
Reputation : 0
Datum upisa : 05.11.2013
Godina : 33

Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitimeSre Nov 06, 2013 2:25 am

U 35toj nedelji trudnoce sam i na kontroli doktorka mi je videla da beba na levombubregu ima malu cistu. rekla mi je da to nije nista strasno i da se desava kad beba ne prazni besiku. meni je ovo prva trudnoca pa me zanima da li je neko imao slicna iskustva i da li mogu postojati neke posledice. iako mi je receno da nije strasno ipak sam se uplasila.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Vasa pitanja Empty
PočaljiNaslov: Re: Vasa pitanja   Vasa pitanja Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Vasa pitanja
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Vasa pitanja
» Vasa pitanja
» Vasa pitanja
» Nespušteni testisi - vaša najčešća pitanja
» Pitanja za naseg pedagoga

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Klub trudnica i mladih mama :: Pitanja :: Pitajte naseg nutricionistu Jovanu Srejic-
Skoči na: