Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Klub trudnica i mladih mama


 
PrijemPortalGalerijaLatest imagesTražiRegistruj sePristupitekst
ishrana bebe 11418110


 

 ishrana bebe

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
nikol786




Broj poruka : 4
Points : 41558
Reputation : 0
Datum upisa : 03.12.2012

ishrana bebe Empty
PočaljiNaslov: ishrana bebe   ishrana bebe Icon_minitimePon Dec 03, 2012 9:36 pm

vece,imam pitanje za vas pa se nadam da mi mozete pomoci!mala mi ima 11mj i 7,700kg kako sam citala to i moze proc pod normalnu kilazu,al problem je u tome da je mala od 7mj do 11 dobila svega 400grama,jer je u 7mj starosti imala 7,300kg,upuceni smo pedijatrici al tek u petak,pa me zanima vase misljenje,sto se tice bebe ona sve jede,jos uvijek je dojim,zdrava je,al jako zivahna!dali da joj povecam hranu sa svaka 3sata na dva!neznam sta da radim? Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
primumvivere




Broj poruka : 8
Points : 41558
Reputation : 0
Datum upisa : 03.12.2012

ishrana bebe Empty
PočaljiNaslov: Re: ishrana bebe   ishrana bebe Icon_minitimeUto Dec 04, 2012 9:09 pm

Poštovana Nikol 786,
Očekivani trend napredovanja bebe u trećem trimestru (6-9m) je 15 gr dnevno, odnosno 450 gr na mesečnom nivou, a u zadnjem trimestru 10 gr dnevno, tj 300 gr mesečno. Vaša beba nije napredovala u skladu sa očekivanjima. To može biti jedan od NORMALNIH varijeteta u napredovanju beba (neke bebe idu napred bolje, neke slabije i imaju pravo na to). Ipak, kada se uoči da beba nije napredovala kako se očekuje, učine se određene pretrage da bi se otkrio eventualni razlog. Ako pretrage pokažu da je beba zdrava, reći ćemo : ''Pustite je na miru, prosto je takva, biće malo mršavija nego druge bebe, ali sve je OK!'' Ali prvo da se doktor u to uveri.

PS. Nisam se do sada uverila da je bebi koja ima svoj kapacitet za hranjenje neko uspeo da ''uvali'' više hrane, a da ona na to pristane i da ne povrati ukoliko je prisiljavamo.
Nazad na vrh Ići dole
nikol786




Broj poruka : 4
Points : 41558
Reputation : 0
Datum upisa : 03.12.2012

ishrana bebe Empty
PočaljiNaslov: Re: ishrana bebe   ishrana bebe Icon_minitimeUto Dec 04, 2012 10:03 pm

hvala na odg,mala mi je duga 74cm,znaci teska 7,700,a rodila se 3,750gr,a trebala je dosad skoro utrostrucit svoju tezinu a ne ovak.citala sam da se djeca daju na neke pretrage il ostanu u bolnici,al mislim da je ovo moja greska sto se djete nije uspjelo udebljat a ne neka bolest(sama bi i voljela da je tako)e ovako ide nase jelo od jutra,mala se budi oko 9h onda doji,presvucem je pa opet na spavanje do 12h onda opet doji,u3h ide vocna kasica(pola banane,pola jabuke,pola kruske,2 petit keksa i pola vocnog jogurta,sve to izmjesam na stapni mixer)u 6h ide keksolino 200grama na kasiku, i u 9h doji,umjesto vocne kasice ide paprikas ne zacinjen s krompirom,mesom,mrkvom,al kako nema svaki dan corbasti jela nisam joj davala,a tu sam pogrijesila,neg sam davala samo vocnu kasicu misleci da je dovoljno(ispravite me ak grijesim)jer bi trebala imat svaki dan i vocnu kasicu i mesnu-povrtnu,jer su to proteini kojim bi trebala dobivat na masi,a kak je aktivna,(jos nije prohodala al je u hodaljci)zdrava je,po njoj se nikad nebi reklo da nesto nije u redu!to je uglavnom moje misljenje,a ja bi tjela vase na osnovu posta!hvala Smile
Nazad na vrh Ići dole
primumvivere




Broj poruka : 8
Points : 41558
Reputation : 0
Datum upisa : 03.12.2012

ishrana bebe Empty
PočaljiNaslov: Re: ishrana bebe   ishrana bebe Icon_minitimeSre Dec 05, 2012 1:27 pm

Poštovana Nikol 786,
Možda ste napravili grešku što ste favorizovali
slatke obroke, jer kada se nejpre uvedu slatki, nakon njih se slani
slabije prihvataju (kod nekih beba)
Trebalo bi da dan izgleda ovako:
buđenje- mleko
10 h - voćni obrok
13 h slani obdok (meso, povrće)
16 h voćni sok , voće i dopuna mlekom ako želi
29 h mlečno žitna kaša
Kako
vreme prolazi sve više njen raspored obroka treba da liči na naš; tri
glavna obroka i dve užine, te ujutro treba davati poparu i sir, palentu,
jogurt, mleko, zatim voćku za užinu, pa ručak, supa, ili čorba, povrće
meso, popodne opet neku užinicu , voće, keks, uveče večera (mleko i
žitarice), podoj pred spavanje ako doji i dopuna podojem kad god želi.
Ovo je orjentacioni raspored za dete od godinu dana.
Imate još jednu
grešku a to je što je dete u hodalici koja je pogrešan način za
prohodavanje. Treba da nauči da puzi, da puzeći dođe do dela nameštaja
(kreveta, na primer) i da se zatim , podigne sama na nogice, hoda držeći
se i na kraju, kad je za to spremna, pusti.
Veliki pozdrav!
Nazad na vrh Ići dole
nikol786




Broj poruka : 4
Points : 41558
Reputation : 0
Datum upisa : 03.12.2012

ishrana bebe Empty
PočaljiNaslov: Re: ishrana bebe   ishrana bebe Icon_minitimeSre Dec 05, 2012 2:10 pm

evo od juce sam pocela ovak..9h dojenje 12h vocni mix,3h piletina,špinat na bijelo,6keksolino,21hdojenje,nisam znala da treba imat 3glavna obroka,to mi je puno davat kak ja dajem 3x(bar mislim)pola banane,pola kruske,pola jabuke,pola vocnog jogurta i 2xpetit keksa(il nije)jedino da to prepolovim na 2x?imala sam prije snjom dosta problema kod dojenja,dosta me je izmučila,pa je krenula dohrana pa ni nju nije prihvačala,i tek kad sam pocela sve mixat štapnim mixerom,odonda prihvača sve,jede i slane i slatke kasice bez problema!i stvarno dosta pojede,a i to za hodaljku sam danas bas mislila da je pocnem u vrtic stavljat,jer jos ne puze,tj gmiže kao vojnicko puzanje,pa se digne na sve 4 i napravi jedan korak s rukom i onda prevagne glavica i tak stalno,jel to normalno?do kad bi djeca trebala propuzat?tek se neki dan pocela dizat uz kinderbet,najvise vremenena je provodila u hodaljci,kak zivim ja i muz sami,on ode na poso,a ja moram obavljat kucanske poslove pa je stavim u hodaljku jer mi je u njoj najsigurnija,stavim je u vrtic al nece dugo da bude,mal se zabavi pa joj dojadi i place!
Nazad na vrh Ići dole
primumvivere




Broj poruka : 8
Points : 41558
Reputation : 0
Datum upisa : 03.12.2012

ishrana bebe Empty
PočaljiNaslov: Re: ishrana bebe   ishrana bebe Icon_minitimeSre Dec 05, 2012 7:38 pm

Ove preporuke za raspored obroka u grube smernice. Sve treba prilagoditi potrebama i željama određenog deteta.
Dete je već trebalo da nauči da puzi. To jeste skopčano sa malo plakanja i otpora ali je jedini prirodni način
Naravno, i deca koja ne propuze nauče da hodaju, tako što ih neko vodi za ručice i hodaju u šetalici, ali je taj način napušten kao loš. Ako ste sami i imate puno posla bolji je naćin od šetalice ogradica u kojoj detetu stavite prostirku po kojoj puzi i dože do ogradice pa se podigne. O problemima koje šetalica pravi možete pročitati na mojoj FB stranici .
Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
amra_

amra_


Broj poruka : 3
Points : 41563
Reputation : 0
Datum upisa : 02.12.2012
Godina : 35

ishrana bebe Empty
PočaljiNaslov: Re: ishrana bebe   ishrana bebe Icon_minitimeČet Dec 06, 2012 1:50 pm

pozdrav,imam curicu od 7 mjeseci,do 6 mjeseci je samo dojila a onda sam joj uvela kasice ali samo kao dorucak,i to jedno jutro voce drugo jutro povrce,jako je napredna beba,ima 10kg i 71cm,e sad mene zanima da li joj trebam uvesti jos koji kruti obrok u toku dana..unaprijed hvala
Nazad na vrh Ići dole
primumvivere




Broj poruka : 8
Points : 41558
Reputation : 0
Datum upisa : 03.12.2012

ishrana bebe Empty
PočaljiNaslov: Re: ishrana bebe   ishrana bebe Icon_minitimeČet Dec 06, 2012 8:45 pm

Poštovana Amra,
U uzrastu 7 meseci slobodno možete dati dva nemlečna obroka: voćni obork oko 10 h i slani obrok ij+ko 13h. Kad kažem ''slani'', mislim na povrće i meso, a ne na dodavanje soli. Naime, u prvoj godini ne dodaje se bebinom obroku šećer, niti so.

U uzrastu 4-6 meseci uvede se nemlečna ishrana po principu svaka 4 dana nova namirnica. Bolje je dati najpre slani obrok, a posle toga slatki (voćni) jer neke bebe teže prihvate ukus povrća nakon uvedenog voća.

Pređašnje preporuke da se beba isključivo doji do 6 meseci i da se tek onda uvede nemlečna ishrana revidirane su još 2008 godine od strane Evropskog
udruženja za pedijatrijsku gastroenterologiju, hepatologiju i ishranu
(ESPGHAN) kao i Severnoameričkog udruženjaza pedijatrijsku
gastroenterologiju, hepatologiju i ishranu (NASPGHAN) . Po aktuelnim preporukama, nemlečna ishrana se uvodi, dakle, od 4-6 m a gluteni ne kasnije od 7 meseci.

Možete dati pirinčane (rižine) pahuljice kao prvu žitaricu, ali ubrzo uvedite kukuruzno brašno, zatim pšenično (keks, griz). Povrće (krompir, šargarepu, tikvicu) i meso možete već davati.

Jedino treba da vodite računa da beba koja je jako napredna ne pokaže tendenciju ka gojaznosti i kod takvih beba nemojte insistirati na žitaricama, više na povrću.
Veliki pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
majda....




Broj poruka : 2
Points : 40922
Reputation : 0
Datum upisa : 04.02.2013

ishrana bebe Empty
PočaljiNaslov: Re: ishrana bebe   ishrana bebe Icon_minitimePon Feb 04, 2013 11:05 pm

moja beba ima dva mjeseca i nemam dovoljno hrane pocela sam da joj dajem kravije mlijeko koje razblazim sa vodom nekad ima zutu stolicu nekad zelenu jel to znak da joj skodi il je nesto drugo u pitanju,a pije i sirup za zeljezo ferum lek....pozdrav,,
Nazad na vrh Ići dole
primumvivere




Broj poruka : 8
Points : 41558
Reputation : 0
Datum upisa : 03.12.2012

ishrana bebe Empty
PočaljiNaslov: Re: ishrana bebe   ishrana bebe Icon_minitimeUto Feb 05, 2013 1:13 pm

Draga Majda,
Vraćamo se na večitu temu:
KRAVLJE MLEKO JE ZA TELE, A MAMINO ZA ODOJČE,


zbog vaših BROJNIH PITANJA ovog tipa:

''Beba loše napreduje pa smo joj dali kravlje mleko, da li da razblažimo i koliko procenata masti da damo?''

''Beba neće formulu, probali smo 5-6, i jedino kravlje mleko hoće, koliko obroka da damo?''

i KOMENTARA kao što su ovi:

'' I ja sam odrasla na kravljem mleku, pa šta mi fali?''

'' Saveti za ishranu se stalno menjaju, šta fali našim generacijama što su pile dvotrećinsku kravicu''

''Moje mleko je slabo, beba je gladna, morala sam da joj dam kravlje mleko''
ZAŠTO MLEČNA FORMULA, A NE KRAVLJE MLEKO?

Odnos belančevina i njihova količina približan je onom u maminom mleku. Bubrezi odojčeta nisu preopterećeni!

U mlečnim formulama je problem gubitka gvožđa rešen smanjenjem količne
soli uz dodatak gvožđa, tako da je rizik od malokrvnosti značajno manji.


Mlečna formula ima "iseckane" velike proteine koji su na taj način učinjeni bezopasnim da stvore alergiju kod bebe.

U mlečnim formulama odnos kalcijuma i fosfora je optimalan za razvoj kostiju kod beba.

Osim toga dodati su sastojci kojih nema u kravljem mleku i koji pomažu
pravilan rast i razvoj deteta: neophodne masne kiseline, vitamini, jod,
zatim, probiotici koji pomažu varenje hrane, smanjuju verovatnoću
nastanka alergija na hranu, podižu imunitet...


JOŠ O PRAKTIČNIM PROBLEMIMA SA PRIMENOM KRAVLJEG MLEKA


RAZBLAŽIVANJE KRAVLJEG MLEKA u odnosu 1:1 ili 2:1 čime se dobija
polovinsko, odnosno dvotrećinsko mleko je NAJPRIMITIVNIJI NAČIN ADAPTACIJE
(PRILAGOĐAVANJA) kravljeg mleka potrebama bebe.PRIMENJIVAO SE U DOBA
VAŠIH BAKA KADA NIJE BILO MLEČNIH FORMULA.

ADAPTIRANO MLEKO (FORMULA) JE VEOMA SLOŽENIM POSTUPKOM (koji se kod kuće ne može postići) PRILAGOĐENO DA ŠTO VIŠE LIČI NA MAJČINO.
Ono što situaciju čini još gorom po bebu, većina roditelja koja se
prihvati kućne adaptacije mleka razblaživanjem ne zna osnova pravila
vezana za potrebe organizma odojčeta:

Odojče mora da dobija
punomasno mleko (3,2%mlečne masti) tokom prve dve godine života, zbog
potreba centralnog nervnog sistema (mozga) u razvoju. Zato nikakvo 2,8%
ne dolazi u obzir.
Dalje, odojče koje nesrećnim okolnostima dobija
kravlje mleko u drugom polugodištu prve godine, ne treba da dobija
razblaženo , nego CELO mleko.
U PRVOM POLUGODIŠTU KRAVLJE MLEKO NE DOLAZI U OBZIR, A LOŠE JE I ZA DRUGO POLUGODIŠTE!
Nazad na vrh Ići dole
majda....




Broj poruka : 2
Points : 40922
Reputation : 0
Datum upisa : 04.02.2013

ishrana bebe Empty
PočaljiNaslov: Re: ishrana bebe   ishrana bebe Icon_minitimeUto Feb 05, 2013 10:18 pm

sta da radim koje cu da dajem.
Nazad na vrh Ići dole
primumvivere




Broj poruka : 8
Points : 41558
Reputation : 0
Datum upisa : 03.12.2012

ishrana bebe Empty
PočaljiNaslov: Re: ishrana bebe   ishrana bebe Icon_minitimeSre Feb 06, 2013 11:43 pm

Dajte bebi od 2,5 meseca mlečnu formulu (adaptirano mleko), veliki je izbor na tržištu. HIPP combiotic, NAN 1, Aptamil, Humana, ....
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





ishrana bebe Empty
PočaljiNaslov: Re: ishrana bebe   ishrana bebe Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
ishrana bebe
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Ishrana u trudnoći
» Ishrana dojilja
» Vegetarijanska ishrana u trudnoći
» ISHRANA I RAZVOJ ODOJČETA
» Ishrana beba od 4 -8 meseci

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Klub trudnica i mladih mama :: Pitanja :: Pitajte naseg pedijatra-Privatna pedijatriska ordinacija "Primum vivere" Krusevac-
Skoči na: