Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Klub trudnica i mladih mama


 
PrijemPortalGalerijaLatest imagesTražiRegistruj sePristupitekst
Kako dojilja treba da se hrani zvanicno i nezvanicno 11418110


 

 Kako dojilja treba da se hrani zvanicno i nezvanicno

Ići dole 
AutorPoruka
Jovana Srejic




Broj poruka : 34
Points : 41448
Reputation : 0
Datum upisa : 27.11.2012

Kako dojilja treba da se hrani zvanicno i nezvanicno Empty
PočaljiNaslov: Kako dojilja treba da se hrani zvanicno i nezvanicno   Kako dojilja treba da se hrani zvanicno i nezvanicno Icon_minitimeSub Feb 23, 2013 1:02 pm

Kada sam pisala o ishrani majki koje doje koristila sam literaturu:" Ishrana u trudnoci i laktaciji" ciji je autor Prof Dr Draga Plecas, koju je izdao UNICEF 2001 god.Prema ovoj literaruri dojilje mogu da koriste (umereno) sve vrste namirnica u svojoj ishrani.Hrana koju trudnice trebaju da izbegavaju :-Kafu,Coca colu i sve napitke koji sadrze kofein - Zacine koji mogu da uticu na miris mleka (beli luk, biber,ljuta paprika)-sireve koji se prave od nepasterizovanog mleka (najbezbednije je da u periodu trudnoce kupujete sireve u prodavnicama, a ne na pijacama od individualnih proizvodjaca)-meso koje nije dobro termicki obradjeno ! Dakle ne krvav biftek, ne tartar biftek, ne meso koje je svetlo roze boje kada ga presecete-meso koje nije kontrolisano od strane veterinara !-izbegavati nekuvana jaja i namirnice kao sto su majonez, sladoled, nekuvani kremovi, sveza jaja u napicima-koristiti samo tvrdo kuvana jaja i dobro isprzena jaja ( ne jaje na oko !) Medjutim na brojnim sajtovima i forumima, se navodi da namirnice koje konzumira majka mogu da budu problematicne za stomak bebe.Zato sam stavila tabelu koja daje listu namirnica koje doljilja ne bi trebalo da jede prvih 6 nedelja, i tabelu namirnica koje bi trebalo da jede.Sajt sa koga sam prepisala tabele je: http://www.ourmidwife.com.au/articles/preventingcolic.html
VocePovrceOstalo
Mango
Bobicastovoce
Dinja
Grozdje
Pomorandze
Limun
Kostunjavo voce
Ananas
Jagode
Brokoli
Kupus
Prokelj
Grasak
Krastavac
Paprika
Zelena salata
Paradajiz
Rotkvice
Karfiol
Socivo,pasulj
Ziv crni luk
Jaki zacini. ( chili, origano, Majcina dusica, majoran, zalfija,
ruzmarin)
Caj
Coffee
Cokolada
Alkohol
Hrana koju bi dojilja trebalo da jede:
VocePovrceZitarice (celo zrno) Mlecni proizvodiOstalo
Jabuke
Kruske
Banane


Cvekla
Sargarepa
Celer
Plavi patlidzan
Bundeva
Krompir
Tikvica
Kukuruz
Pecurke
Repa

Luk (kuvan)
Pirinac
Raz
Ovas
Jecam
Proso
Svapski sir

Mleko
Jogurt
Klice
Heljda
Tofu
Med
Hladno cedjena ulja
Persun
Miso
Tamari

Caj od kamilice
Caj od komorca
Cardarmon tea
B Complex
Medjutim postoje iskustva majki da su bebe imale stomacnih problema koji su bili posledica majcinog konzumiranja mleka i mlecnih proizvoda,ribe,jaja...

Ukoliko posumnjate da je vasa beba alergicna ili intolerantna na neku namirnicu koju vi jedete, tu namirnicu treba iskljuciti iz ishrane na najmanje 2-3 nedelje.
Imajte u vidu da beba moze da odreaguje na neku namirnicu (koju je majka konzumirala) 4-24 h nakon sto je popila mleko u kome je bilo te namirnice!

Vazno je da znate da neke namirnice ostaju u organizmu majke jos 2-3 nedelje nakon sto je majka prestala da ih konzumira ! Npr proteini iz kravljeg mleka ostaju toliko dugo u organizmu majke!
Trebalo bi da beba prestane da ima problema sa stomacicem 5-7 DANA nakon sto ste eliminisali namirnicu iz vase ishrane !
Ispod je link sajta koji sam koristila za informacije

http://kellymom.com/health/baby-health/food-sensitivity/

Nadam se da sam pomogla J
_________________
Nazad na vrh Ići dole
 
Kako dojilja treba da se hrani zvanicno i nezvanicno
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Kako beba treba da napreduje i kako treba da izgleda stolica i mokrenje kod beba
» Kako povećati količinu mleka kod dojilja
» Kako treba da izgleda zdrava beba (osobine, izgled i potrebe)
» Trovanje hranom: Kako prepoznati? Kako njegovati dijete?
» Kad se dete hrani samo

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Klub trudnica i mladih mama :: Pitanja :: Pitajte naseg nutricionistu Jovanu Srejic-
Skoči na: