Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Klub trudnica i mladih mama


 
PrijemPortalGalerijaLatest imagesTražiRegistruj sePristupitekst
Puzanje                11418110


 

 Puzanje

Ići dole 
AutorPoruka
Viki
Admin
Viki


Broj poruka : 856
Points : 48789
Reputation : 10
Datum upisa : 25.07.2011
Godina : 37
Lokacija : Sabac

Puzanje                Empty
PočaljiNaslov: Puzanje    Puzanje                Icon_minitimePet Jul 19, 2013 11:30 pm

Puzanje
Autor: dnevnikbebe.com


Puzanje                92783363Učenje bebe da puzi je ključna tačka u njenom razvoju.
Pošto je vaša beba naučila da sedi bez pridržavanja i da se okreće , puzanje je sledeći korak. Ako pratite sve tabele razvoja i skale učenja, primetićete da je iz svih njih puzanje izostavljeno. Ovo je zbog širokog opsega vremena i metoda koje bebe moraju usvojiti da bi naučile da puzale.
U periodu od oko 6-8 meseci mnoge bebe će naučiti da održavaju svoju ravnotežu na rukama i kolenima. Bebe pokušavaju da se pomere sa ove pozicije napred ili nazad odgurujući se kolenima. Međutim, neka deca nikada ne puze jer im se više sviđa neki drugi metod kretanja. Umesto toga oni se vuku po podu laktovima, ili odmah prohodaju. Nije bitno kako će se kretati vaša beba, bitno je samo da se kreće.
Puzanje je prvi način da se vaša beba  okrene oko sebe, i ovaj metod jača mišiće i priprema ih za hodanje, obezbeđujući dovoljnu jačinu u rukama, nogama i leđima da bi bebi sprečili padove kad počne da korača.
U periodu oko 9 do 10 meseca vaša beba će nastojati da guranjem svojih kolena postane što pokretljivija. Kako vaša beba bude sve bolja u puzanju, tako će naučiti da se iz položaja za puzanje namesti u sedeći položaj. Vaša beba će takođe savladati veštinu pokretanja ruke i noge sa iste strane u isto vreme, a to će biti uzrok njenog upornog vežbanja.
Najbolji način da ohrabrite vašu bebu da dođe sa jednog mesta na drugo tako što će te joj postavljati igračkice koje voli malo dalje od dohvata ruke. Možete napraviti prepreke u vidu jastučića ili jastuka, što će poboljšati pouzdanost, brzinu i snalažljivost. Nikako ne ostavljajte tada svoju bebu samu, jer ako se zaglavi, može izgubiti poverenje koje je stekla i svaki sledeći put će je strah sprečiti da krene ponovo.
Bebe razvijaju svoje veštine različito, neke mnogo brže od drugih, ali ako vaša beba ne pokazuje bilo kakva interesovanja da se pokreće kako god bilo (bilo da je reč o puzanju, vučenju na laktovima ili kotrljanju), pomozite vašoj bebi tako što ćete joj pomerati noge i ruke simulirajući puzanje, ili naučite dete da podjednako koristi i ruke i noge do navršene godine dana, a ako ste i dalje zabrinuti odvedite dete kod vašeg pedijatra. Imajte u vidu da prerano rođene bebe mogu određene radnje dostići nekoliko meseci kasnije od predviđenog doba.
Puzanje se neće desiti spontano ako vaša beba ne može da podnese ili izdrži ležanje na stomaku. Postoji jedna tehnika koja će verovatno pomoći vašem detetu da propuzi (ako to želi vaša beba). Tehnika je delotvorna ako vaša beba podnosi ležanje na stomaku.



  • Korak jedan: Postavite vašu bebu da leži na stomaku na tepihu.
  • Korak dva: Nežno držite bebu za laktove ohrabrujući je da se podigne na njih. Nastavite sa pridržavanjem vaše bebe.
  • Korak tri: Merite, ili pokušajte da merite rastojanje od vaše bebe do poda pridržavajući je za pazuh.
  • Korak četiri: Pokušajte da napravite ili da nabavite valjak, otprilike u istom prečniku kao što je rastojanje vaše bebe od poda, koje ste merili u prethodnom koraku. Valjak je mekana igračka ili nešto što vi uvijete (pelene, krpe, peškiri) i oblepite trakom da se ne raspada pod težinom vaše bebe. Tako napravljen valjak postavite ispod gornjeg dela tela vašeg deteta da bi se na njega oslanjalo. Važno je da ne kupite ili ne napravite predebeo valjak. Vaša beba i kad se nasloni na valjak laktovima mora dodirivati pod.
  • Korak pet: Stavite valjak ispod gornjeg dela grudi vaše bebe tako da su bebini laktovi iza valjka i dodiruju pod. Ovaj položaj omogućava vašoj bebi da podigne glavu i pogleda šta je okružuje.
  • Korak šest: Spustite se potpuno na pod ispred vaše bebe tako da ste okrenuti licem u lice sa njom. Sada polako pričajte, animirajte vašu bebu da podigne glavu i nastavi sa vama konverzaciju.
  • Korak sedam: Korak šest je najvažnijih korak u ovom procesu. Vaša beba će izdržati više ovakvih 'razgovora' sa vama i sigurno će ranije krenuti da puzi ka vama. Zapamtite da će se vaša beba fokusirati samo na vas i prirodno će koristiti svoje noge da se odgurne ka vama. Tokom vremena primetićete da sada vaša beba koristi i ruke i gornji deo tela da bi se poduprla i istovremeno koristi ruke i kolena što je i sam početak puzanja.


Provodite tri do pet minuta dnevno u ovom položaju sa bebom i videćete da su rezultati neverovatni, čak i brži ukoliko ste u mogućnosti da seanse ponavljate više puta dnevno. Pri tome, ne zaboraviteda beba treba da je odmorna.
Kako omogućiti da beba bezbedno puzi po vašoj kući
Beba koja je tek propuzala, zahteva posebnu bezbednost dok se kreće po kući. Kada vaša beba počne po kući da se kreće, bebina znatiželja postaje glavna stvar. Najbolji način da uočite potencijalne opasnosti je da se spustite na kolena i ruke i otpuzite po celoj kući uočavajući šta bi to moglo da škodi bebi, gledajte iz bebine perspektive. Uradite to neposredno pre nego što beba propuzi da biste imali dovoljno vremena da se organizuje. Zaštitite vašu bebu na sledeći način:


  • Proverite podove da li imaju igle ili oštre komadiće zaglavljenje u tepihe ili neku drugu podnu podlogu.

  • Ako je vaš dom sagrađen pre 1970, moguće je da postoji lakirana boja na podovima i lajsnama. Kako lak stari javljaju se pukotine u kojima se zadržava prašina. Beba koja puzi vam u tome ne može pomoći, ali može prljati ruke koje će posle stavljati u usta.
  • Postavite zaštitu na utikačima za struju.
  • Prekrijte dugmiće na DVD-u i TV-u zaštitnim panelima.
  • Postavite ugaone zaštitnike na ćoškovima stola.
  • Proverite lampe koje stoje na podu ili stolu jer ih beba može, grabeći ih za gajtane, srušiti na sebe.
  • Izbegavajte da koristite stoljnjake jer bi beba mogla da ih povuče na sebe i sve što stoji na njima.
  • Sklonite male predmete koje vaša beba može da stavi u usta i koje mogu da dovedu do gušenja. Da biste bili sigurni da ste osigurali dom od ovakvih sitnica, smatrajte sve stvari koje stanu u valjak od toalet papira kao sitnice koje mogu izazvati gušenje.
  • Sklonite sve lomljive stvari i lake samostojeće stvari kao što su saksije sa cvećem.
  • Proverite da li su zastakljena unutrašnja vrata napravljena od čvrstog bezbednosnog stakla. Ako nisu, odajte zaštitni sloj ili konsultujte staklara koji će moći da vam kaže kakvo je staklo i da ga eventualno zameni jačim.
  • Postavite ogradice na stepeništu, zaključavajte vrata na ormanima i policama ili koristite graničnike, posebno na ormanima koji sadrže proizvode za čišćenje, porcelan i staklo, plastične kese, i bilo šta što je lomljivo ili dragoceno. Postavite trake za zaključavanje na frižidere i zamrzivače i, gde je još potrebno, na prozorima i vratima da se ne bi maleni prstići priklještili.
  • Ako ne možete da zaštitite celu kuću od znatiželje vaše bebe, koristite graničnike na ulazima u druge prostorije.
  • Kupatila i kuhinje predstavljaju posebnu opasnost. Postarajte se da je uvek sa bebom u tim prostorijama neko od odraslih.
  • I sa najboljom predostrožnošću, najbolji način da obezbedite bebu od mogućih opasnosti po kući je da ne skidate oči sa nje. U trenucima kad to niste u stanju, obezbedite pregršt zanimljivosti za ruke vaše bebe u vidu igračaka.
  • Budite oprezni sa mašinama za veš i sudove. Deca mogu otvoriti vrata i ući u mašinu za veš, ali onda se ne mogu izvući iz nje.

Nazad na vrh Ići dole
https://trudniceimame.serbianforum.info
 
Puzanje
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Klub trudnica i mladih mama :: Porodica :: Deca-
Skoči na: