Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Klub trudnica i mladih mama


 
PrijemPortalGalerijaLatest imagesTražiRegistruj sePristupitekst
Kontracepcija za vreme dojenja 11418110


 

 Kontracepcija za vreme dojenja

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
maja

maja


Broj poruka : 301
Points : 45683
Reputation : 2
Datum upisa : 09.11.2011
Godina : 32
Lokacija : beograd

Kontracepcija za vreme dojenja Empty
PočaljiNaslov: Kontracepcija za vreme dojenja   Kontracepcija za vreme dojenja Icon_minitimeNed Nov 13, 2011 1:25 am

Mnoge žene su uverene da dojenje sprečava novu trudnoću, ali to ipak nije potpuno sigurna metoda. Mlade majke imaju na raspola­ganju mnoge druge metode koje dolaze u obzir, o kojima govori dr spec Slavica Vasiljević, ginekolog.
Kad sam opet plodna?
Prva ovulacija nakon porođaja je individualna. Bitnu ulogu igra dojenje. Ako majka doji, prva menstruacija može da se pojavi tek nakon više od šest meseci. U protivnom ovulacija se pojavljuje najčešće četiri do šest nedelja nakon porođaja. Ipak s obzirom da se menstruacija javlja tek dve nedleje nakon ovulacije možete i odmah nakon porođaja da budete plodni, a da ne znate.


Dojenje ne nudi potpunu sigurnost
Ko god misli da je dojenje sigurna metoda sprečavanja trudnoće, s njime priroda može da se poigra. Tačno je da se u majčinom mozgu prilikom dojenja luči hormon prolaktin koji je zaslužan za stvaranje mleka. Što više taj hormon cirkuliše u krvi to će kasnija biti ovulacija. Ali već same pauze pri dojenju koje traju duže od četiri sata mogu da smanje nivo prolaktina, da dođe do ovulacije. Zato bi čak i majke koje isključivo doje trebalo da razmišljaju o kontracepciji.

Bez pilula
U tom slučaju se ne preporučuju kontracepcijske pilule jer estrogeni koje sadrže mogu da zaustave dotok mleka. Ti hormoni se uostalmo putem mleka prenose na bebu. Relativno visoka količina hormona u pilulama može da izazove posledice u detetovom razvoju. Nakon porođaja prirodne metode sprečavanja vrlo su nepouzdane. Ciklus nakon trudnoće opet mora da se ustali. Zato se prvih nekoliko meseci ne preporučuje metoda merenja temperature ili aparatić za utvrđivanje ovulacije. Ali postoje mnoge druge metode koje ne sadrže estrogen.

Kontracepcijske metode tokom dojenja
Obična spirala - Možete da je stavite tek šest do osam nedelja nakon porođaja. Materica se tek tada vraća u normalnu veličinu. Osim toga, bilo bi dobro da sačekate da iscedak iz materice potpuno prestane kako ne bi došlo do infekcija. Prednost spirale je u tome da žena narednih pet godina ne mora da brine o zaštiti. Ipak, postoji mogućnost povređivanja pri umetanju spirale, može i da ispadne ili promeni položaj, a nije isključeno ni krvarenje.
Spirala sa hormonskim uloškom( progesteronom) - Prednost ove metode spram obične spirale jeste da smanjuje jačinu i trajanje ciklusa. Zbog niže količine hormona nego kod kontracepcijske pilule može se koristiti za vreme dojenja.
Od ostalih sredstava na raspolaganju su vam još kondomi i lokalna spermicidna sredstva u vidu vaginalnih tableta i kapsula.
Nazad na vrh Ići dole
veronika

veronika


Broj poruka : 54
Points : 45939
Reputation : 0
Datum upisa : 05.09.2011
Godina : 38
Lokacija : Sarajevo

Kontracepcija za vreme dojenja Empty
PočaljiNaslov: Re: Kontracepcija za vreme dojenja   Kontracepcija za vreme dojenja Icon_minitimePon Nov 14, 2011 1:51 pm

Mi koristimo kondome,i zadovoljni smo
A sto se tice spirale ja je iskreno nikada ne bi stavila jer da imam strano tjelo me uzasava sama pomisao.
Nazad na vrh Ići dole
sanjic

sanjic


Broj poruka : 161
Points : 46478
Reputation : 0
Datum upisa : 26.07.2011
Godina : 34
Lokacija : hrvatska

Kontracepcija za vreme dojenja Empty
PočaljiNaslov: Re: Kontracepcija za vreme dojenja   Kontracepcija za vreme dojenja Icon_minitimePon Nov 21, 2011 3:37 pm

ja bi stavila spiralu,al mi nekak skupa nebi ovu običnu..ipak traje 5 god.al mislim da bi mi uvjek bilo u glavi sta da ostanem trudna pod njom? i ta neredovita mjesečnica..neznam
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Kontracepcija za vreme dojenja Empty
PočaljiNaslov: Re: Kontracepcija za vreme dojenja   Kontracepcija za vreme dojenja Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Kontracepcija za vreme dojenja
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
»  Konzumiranje kofeina za vreme dojenja
» Zanimljiv istorijat dojenja
» Kontracepcija
» KONTRACEPCIJA
» Idealna kontracepcija ne postoji

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Klub trudnica i mladih mama :: Društvo :: Ljubav i sex-
Skoči na: