Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Klub trudnica i mladih mama


 
PrijemPortalGalerijaLatest imagesTražiRegistruj sePristupitekst
Oticanje u trudnoci 11418110


 

 Oticanje u trudnoci

Ići dole 
AutorPoruka
IvanaM




Broj poruka : 265
Points : 44670
Reputation : 3
Datum upisa : 17.11.2012
Godina : 39

Oticanje u trudnoci Empty
PočaljiNaslov: Oticanje u trudnoci   Oticanje u trudnoci Icon_minitimeČet Jun 26, 2014 10:38 pm

Oticanje je uobičajena pojava u trudnoći. Neke trudnice imaju sreću da je oticanje minimalno, dok se neke suočavaju sa bolnim oticanjem lica, ruku, nogu i stopala. Umjereno oticanje u trudnoći je sasvim normalno i zbog toga se ne treba brinuti, međutim, intenzivno oticanje, naročito lica i gornjih ekstremiteta, moglo bi upućivati na preeklampsiju.  
Tijelu je u trudnoći potrebno mnogo više vode nego obično, zbog povećane proizvodnje krvi (u trudnoći tijelo proizvodi i do 50% više krvi), kako bi se ubrzala cirkulacija. Bez obzira na unos tekućine, tijelo će zadržati onoliko tekućine koliko mu je potrebno, što znači da bi moglo crpiti tekućinu iz organizma ukoliko unos nije dovoljan (što može dovesti do zatvora). Tijelo trudnice zadržava toliko tekućine, da u nekim slučajevima to iznosi i do 9 kg težine zadržane tečnosti u zadnjem tromjesečju.
Pored toga, na oticanje mogu uticati i trudnički hormoni, slaba cirkulacija, te gravitacija koja uveliko može uticati na povećano zadržavanje tečnosti. Oticanje je najintenzivnije u zadnjem tromjesečju, i uglavnom počinje od petog mjeseca trudnoće, mada neke trudnice primijete oticanje već takoreći od prvog dana trudnoće.   
Uobičajeno oticanje naziva se i gravitacijski edem – oticanje koje se pogoršava ili poboljšava usljed uticaja gravitacije. Ako dolazi do oticanja ruku, nogu i stopala usljed dužeg stajanja, tada se radi o gravitacijskom edemu. Ako je, pored toga, dobijanje na težini umjereno (po granicama tablica), krvni pritisak normalan, i ako u urinu nema proteina, razloga za brigu nema.  
Međutim, ako dolazi do iznenadnog i jakog oticanja ekstremiteta i lica, te ako je oticanje propraćeno povišenim krvnim pritiskom, moguće je da se radi o preeklampsiji. Ako je oticanje, pored navedenog, praćeno i glavoboljom, te ako na pritisak na otečeno mjesto ostaje udubljenje, potrebno je odmah javiti se ljekaru. Još jedan pokazatelj preeklampsije je ako se otok na nogama ne smanjuje nakon držanja nogu u podignutom položaju sat vremena.  
Na žalost, ne može se mnogo uraditi kako bi se umanjilo oticanje u trudnoći, naročito ako je značajnog intenziteta, te pred kraj trećeg tromjesečja. Oticanje je teško izbjeći na velikim vrućinama i visokoj vlažnosti zraka. Evo nekoliko savjeta koji mogu pomoći i ublažiti oticanje:

  • Izbjegavajte biti u istom položaju duže vrijeme, naročito ako stojite ili sjedite.
  • Podignite stopala kada god možete.
  • Poboljšajte cirkulaciju umjerenim vježbanjem i unosom tekućine.
  • Spavajte ležeći na lijevoj strani, to će omogućiti bolji protok krvi i cirkulacije u maternici i donjim ekstremitetima.  
  • Izbjegavajte uske čarape i bilo kakve steznike za zglobove, jer bi mogli usporiti cirkulaciju.  
  • Ograničite unos soli, te izbjegavajte unos gaziranih pića i namirnica koje sadrže aditive.
Nazad na vrh Ići dole
 
Oticanje u trudnoci
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
»  Holestaza u trudnoći – oticanje žuči
» Proširene vene i oticanje nogu tokom leta u trudnoći
» Gorušica u trudnoći
» Sex u trudnoci
» Nedoumice u trudnoci

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Klub trudnica i mladih mama :: Porodica :: Trudnoća i porodjaj-
Skoči na: