Šta poneti na letovanje sa decom?
Sezona godišnjih odmora je počela, a najveći problem roditelja jeste kako zaštiti decu tokom letnjih meseci.
Kada su deca mala, odmor se ponekad pretvori u pravu noćnu moru, pa pored gomile stvari koje će im možda trebati, roditelji na odmor nose i posebnu torbu sa lekovima, kremama i praškovima. Toplomeri, sirupi i čepići za snižavanje temperature, prema preporukama pedijatara, prvi su na listi neophodnih medikamenata.
Eferalgan, paracetamol, febricet i brufen su lekovi za snižavanje telesne temperature i daju se deci čija je temperatura viša od 38,5 stepeni Celzijusovih. To su ujedno i analgetici koji se mogu koristiti za ublažavanje bolova. Uzrok visoke temperature može biti duže izlaganje suncu, kao i različite virusne ili bakterijske infekcije. U slučaju zapušenosti nosa potrebno je imati fiziološki rastvor i kapi za nos, dok za umirenje kašlja ili iskašljavanje pri ruci treba imati odgovarajuće sirupe.
Probiotici i elektroliti su neophodni u slučaju stomačnih tegoba, koje su česte na letovanjima, kako bi se nadoknadila tečnost kod dijareje i povraćanja, a važni su i lekovi za mučninu ako vam dete dobro ne podnosi putovanja.
Moguće su alergijske reakcije na sunce, ubod insekata ili kod uvođenja nove hrane, a za rešavanje tih problema su zaduženi antihistaminik u obliku sirupa presing, erius, kao i antihistaminska krema ili gel za promene na koži. Kod težih alergijskih reakcija, gde postoji i otok tkiva, neophodno je obratiti se pedijatru. Važan je i repelent koji štiti od uboda insekata, bilo u spreju ili stiku i krema koju treba naneti na mesto uboda, ako dođe do toga.
Raspust donosi i mnogo padova i uboda, pa je bolje da ponesete hidrogen za čišćenje rana, jod za dezinfekciju i previjanje, poneku gazu i hanzaplaste, nego da decu sputavate u slobodi koju imaju tokom letnjeg raspusta. Iako padovi neće proći bezbolno, deca će vam biti zahvalna ako ih ne ograničavate u njihovim letnjim aktivnostima.
Preparati za zaštitu od sunca su najvažniji kako biste izbegli opekotine koje u vrelim letnjim danima mogu biti vrlo neprijatne. Preporuka je da to budu medicinska sredstva sa visokim faktorom od UV zračenja za bebe i sasvim malu decu i to ne ispod 50, a mališani ne treba da se izlažu suncu u periodu od 11 do 17 sati i bez zaštite za glavu i naočara za sunce za UV filterom.
Izvor:
021