POLAZAK U ŠKOLU: NE OPTEREĆUJTE DETE ZAHTEVIMA I ZABORAVITE NA REČ "MORA"
Škola je stres za dete. Od roditelja direktno zavisi kako će prihvatiti izazove ocenjivanja, očekivanja, obaveza koje svako dete različito prihvata. Prema savetu pedagoga Jelene Holcer najvažnije je da roditelji dete maksimalno bodre i podrže kroz prvu godinu obrazovanja.
Polazak u školu: Ne opterećujte dete zahtevima i zaboravite na reč
- Deca u prvom razredu imaju potpuno drugačiji ritam nego pre škole. U predškolskom učenje je kroz igru, aktivnosti traju do dvadeset minuta, uz mnogo dinamike i interakcije. U školi se od dece očekuje učenje samo po sebi, čas traje duže, a predavanja liče na monologe. Promena za dete je velika u tolikoj meri da se smatra da adaptacija traje ceo prvi razred- objašnjava Holcer koja je direktor “Škole za roditelje” i koja ističe da je vrlo bitno da roditelji ne opterećuju dodatno dete različitim zahtevima i očekivanjima.
OCENE
Ocene su, kaže Holcer, samo trenutna slika znanja. Na ocenu utiče mnogo faktora: od raspoloženosti učitelja, da li je dete nervozno, gladno, šta je radilo na prethodnom malom ili velikom odmoru... Shvatite i objasnite detetu da je svaka ocena za đaka.
STRES
Umesto da insistirate na obavezama koje će dete imati u školi i različitim “moraš” (moraš da stigneš na vreme, moraš da slušaš učiteljicu, moraš ...), ponudite drugačiju sliku škole. Recite detetu da školu ne čine samo obaveze, već i mnoga zadovoljstva. Upravo će u školi steći brojne drugove, ići će na ekskurzije, zaljubiti se... I ne zaboravite, time što je pošlo u školu, dete nije prestalo da bude dete, željno je i dalje vaše pažnje, igre i zabave.
MOTIVACIJA
Kako biste očuvali detetovu motivaciju koja treba da ga pokreće, napravite odgovarajuću organizaciju dana.
- Plan rada sa preciznom satnicom koja predviđa školske obaveze ali i vanškolske aktivnosti kao što su treninzi ili rođendanske proslave, treba da budu u ovom planu. Na ovaj način dete će postepeno naučiti da se uskladi sa svojim rasporedom ali i da zadovolji ono što ga najviše zanima- preporučuje Holcer.
PANIKA
Roditelji uglavnom nisu svesni koliko njihovo ponašanje utiče na decu- roditelji koji imaju strah od detetovog polaska u školu, preneće ga na dete. Najvažnije je da roditelji kontrolišu emocije, obećaju detetu da ćete biti uz njega. Kada i roditelji i dete steknu iskustvo školovanja bez problema i konflikata strah će izbledeti.
NESLAGANJE SA UČITELJICOM
Ako vam učiteljica nije simpatična nađite “zlatnu sredinu”. Važno je da imate poverenja u metode učitelja ali je važno i da se aktivno uključite u školovanje deteta.
- Sve što smatrate neprimerenim, reagujte i razgovarajte sa učiteljem. Ovo je posebno važno u prvom razredu. Svakako ne dozvolite psihološko ili fizičko napadanje deteta (čupanje, vređanje, omalovažavanje...)- kaže Holcer.
Izvor: Zena.blic