Najčešći uzroci pobačaja
M.T.
Oko 15% otkrivenih i testom potvrđenih trudnoća završava pobačajem • Opasnost od pobačaja najveća je u prvim tjednima, većina i prije nego su otkrivene, pa tako 50% svih začetih trudnoća završava pobačajem u prvom tromjesečju • Dok na neke faktore koji povećavaju opasnost od pobačaja možete utjecati, kod nekih jednostavno tijelo spontano odbacuje plod i tu se malo može učiniti
Foto: Shutterstock
OKO 15% otkrivenih i testom potvrđenih trudnoća završava pobačajem. Opasnost od pobačaja najveća je u prvim tjednima, većina i prije nego su otkrivene, pa tako 50% svih začetih trudnoća završava pobačajem u prvom tromjesečju. Dok na neke faktore koji povećavaju opasnost od pobačaja možete utjecati, kod nekih jednostavno tijelo spontano odbacuje plod i tu se malo može učiniti.
U većini slučajeva pobačaj ne znači da će i sljedeća trudnoća biti izgubljena, no važno je dati organizmu dovoljno vremena da se oporavi prije nego ponovno pokušate zatrudnjeti. Kod žena kod kojih se ponove dva ili tri pobačaja za redom (takozvani ponavljajući pobačaj) vjerojatno će se utvrditi neki medicinski problem koji je uzrok odbacivanja ploda. Nažalost, čak polovici ponavljajućih pobačaja ipak se ne nađe konkretan uzrok.
Najčešći uzroci pobačaja:
Kromosomske abnormalnosti
Abnormalnosti na kromosomima uzrok su najmanje 60% svih pobačaja. Svatko od nas ima 23 para kromosoma. Kod beba se parovi formiraju od jednog kromosoma oca i jednog kromosoma majke. Ponekad se nakon oplodnje zbog anomalije na jajnoj stanici ili spermiju parovi ne mogu pravilno formirati i trudnoća obično završava pobačajem.
Ako ste imali jedan pobačaj, budite strpljivi. Savjetujte se liječnikom o periodu koji preporučuje „odmoriti“ organizam prije nego ponovno započnete raditi na djetetu. Ako se radi o ponavljanim pobačajima, svakako je vrijeme za detaljnije pretrage kako bi se utvrdilo radi li se o ovom uzroku ili je problem u nečem drugom.
Nepravilnosti na maternici ili cerviksu
Nepravilan oblik maternice može biti uzrok pobačaja jer se embrij u nekim slučajevima uopće ne može usaditi u maternicu ili oplođena jajna stanica nakon implantacije propada zbog nedovoljnog prijenosa „hrane“ potrebne za preživljavanje. Oslabljen ili oštećen vrat maternice također može bitno smanjiti šanse za očuvanje trudnoće. Žene s ovim problemom vrlo rano se počinju otvarati, pa u slučaju trudnoće moraju strogo mirovati, često i provesti cijelu trudnoću u bolnici.
Imunološki poremećaji
Imajte na umu da ženski organizam doživljava spermu kao strano tijelo, pa je zapravo trudnoća pravo čudo koje se događa u organizmu. U nekim slučajevima tijelo odbacuje embrij percipirajući ga upravo kao strano tijelo.
Problemi sa štitnjačom i dijabetesom
Zdravlje štitnjače i nekontrolirani dijabetes čine maternicu nepovoljnim okruženjem za bebu te smanjuju šanse za preživljavanje. Pridržavajte se liječničkih uputa i slijedite propisano liječenje kako bi držali ove tegobe pod kontrolom.
Policistični jajnici
Žene s policističnim jajnicima imaju previsoke razine muškog hormona testosterona. To u prvom redu uzrokuje neredovite ovulacije i mjesečnicu, te čak i kod žena koje ne boluju od dijabetesa može prouzročiti inzulinski rezistenciju. Procjenjuje se da 5-10% žena reproduktivne dobi imaju policistične jajnike. U moderno doba pravilnim odabirom lijekova i prethodnim liječenjem mogu se smanjiti opasnosti pobačaja kod žena s policističnim jajnicima.
Bakterijske infekcije
Mnogi mikroorganizmi koji se vrlo često nalazu u organizmu mogu povećati opasnost od pobačaja, prvenstveno se misli na Mycoplasmu hominis i Ureaplasmu urealyticum jer uredno žive u genitalnom traktu zdravih muškaraca i žena. Ove infekcije se uspješno liječe antibioticima.
Neuredan životni stil
Previše stresa, cigarete, alkohol i droge mogu uzrokovati pobačaj. Nikotin iz cigareta ulazi preko posteljice ometa dotok krvi i razvoj fetusa. Kod pušača je zabilježeno dvostruko više pobačaja nego kod nepušača. Pijenje više od dva alkoholna pića dnevno i konzumiranje droge također povećava opasnost od pobačaja. Ovo je uzrok na koji možete utjecati i tako povećati svojoj bebi šanse za pravilan rast i razvoj.
Izvor:
Index.hr