Poljupcima majka upoznaje ukus bebine kože, sa njom uspostavlja jaku emotivnu vezu, ali joj i prenosi „dobre“ bakterije koje jačaju imunitet…Jedan od najtoplijih i najčudesnijih prizora koje možete videti sigurno je onaj kada majka prvi put uzme u naručje svoje dete. I svaka će ga, bez izuzetka, pomaziti i poljubiti, bez obzira na to koliko je izmučena i umorna posle porođaja. Dodirivaće ga, maziti po koži, brojati prstiće i gledati ga kao da je jedino i najlepše na svetu.
Ako mislite da je to samo zato što ga voli i što na taj način uspostavlja vezu sa svojom tek rođenom bebom, niste pogrešili. Ali, postoje i određene biohemijske reakcije koje majku „teraju“ da pokaže takvu vrstu nežnosti. U tom trenutku luči se čitav niz hormona u telu majke, najviše oksitocin, pa se majka oseća presrećno i zadovoljno. Taj prvi kontakt i prvi poljupci omogućavaju majci da oseti miris svoje bebe i zapamti ga, kao i da memoriše zvuk bebinog plača, koji će zauvek razlikovati od drugih glasova.
Poljupcima majka upoznaje ukus bebine kože i tom prilikom stvara se neraskidiva emocionalna veza. Prvi poljupci samo su uvertira za sve ostale, koji su izuzetno značajni za psiho-fizički razvoj deteta. Istraživanja pokazuju da bebe koje majke često ljube brže dobijaju na težini, lakše se uspavljuju i manje plaču. Ali, poljupci utiču i na bebino fizičko zdravlje, jer prilikom poljubaca majka „čisti“ patogene bakterije sa dečjeg lica.
U majčinom telu proizvode se specifična antitela koja sprečavaju razvoj tih bakterija i u organizam bebe dospevaju preko mleka. Takođe, majka ljubljenjem prenosi „korisne“ bakterije svom detetu, koje jačaju imuni sistem i čine ih otpornijim na bolesti, posebno na upale ušiju i prehlade. Ali, nisu samo poljupci lekoviti.
I majčin zagrljaj, naučno je dokazano, ima pozitivan efekat na dečje zdravlje. Istraživanja su pokazala da deca koju majke drže u naručju i grle kada su bolesna brže ozdrave i lakše se oporavljaju posle hirurških intervencija. Stručnjaci savetuju da što više ljubite dete i da u vašem zagrljaju provede bar desetak minuta dnevno, jer će mu to obezbediti jači imunitet i stvoriti uslove da se brže razvija.