Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Klub trudnica i mladih mama


 
PrijemPortalGalerijaLatest imagesTražiRegistruj sePristupitekst
Morate li biti baš savršena mama? 11418110


 

 Morate li biti baš savršena mama?

Ići dole 
AutorPoruka
Viki
Admin
Viki


Broj poruka : 856
Points : 49309
Reputation : 10
Datum upisa : 25.07.2011
Godina : 37
Lokacija : Sabac

Morate li biti baš savršena mama? Empty
PočaljiNaslov: Morate li biti baš savršena mama?   Morate li biti baš savršena mama? Icon_minitimeSre Jun 19, 2013 10:29 pm

Citat :
Jeste li previše uplašeni da biste bili dobar roditelj? Čini se da svi imaju svoje mišljenje o tome kakva bi trebala biti moderna mama. No uzrokuje li lavina savjeta gubitak samopouzdanja?

 
KAKO ZAPOČINJE VAŠ DAN?
5.30 ujutro. Beba se probudila i cvili u krevetiću. Trebate li odmah ustati i požuriti se k njoj – i riskirati da joj cviljenje u to doba postane svakodnevna igra? Ili biste se jednostavno trebali okrenuti na drugu stranu i pustiti je da sama plače – i riskirati da to ostavi emocionalne tragove za cijeli život?
7.00 ujutro. Doručak. Beba s gađenjem baca svoje žitarice bez soli i šećera na pod. U očajničkom pokušaju da je natjerate da pojede barem nešto, punite njezinu zdjelicu zašećerenim rižinim pahuljicama koje ona oduševljeno guta. Hoćete li vi biti krivi ako desetljećima kasnije vaše dijete oboli od srčane bolesti?
8.00 ujutro. Beba je zaprljala pelenu. Na brzinu joj navučete čistu pelenu za jednokratnu uporabu pitajući se jeste li odbacujući platnene postali djelomično odgovorni za uništenje našeg planeta. Ili biste je već trebali početi učiti da sjedi na „tuti“? Hoće li kada krene u školu postati predmet podsmijeha zato što ste joj dopustili da se ponaša kao mala beba? Ako hoće, sve će to biti vaša krivnja!
Moderno majčinstvo. Današnje su mame pod mnogo većim pritiskom nego što su bile u prošlosti, a posljedica je gubitak povjerenja u vlastite roditeljske sposobnosti. Ne samo da većina mama mora raditi nego bi prema savjetima „stručnjaka“ morale svoju djecu voditi na masažu za bebe, pjevanje, tečaj plivanja... Stalno nam govore da bebu treba hraniti samo organskom hranom pripremljenom kod kuće. Usto, očekuje se da nam kuća bude besprijekorna, da budemo vitke – i da se neprestano smiješimo! Zahtjevi su toliko veliki da današnje mame često ne mogu izbjeći osjećaj da su podbacile.
POSTUPATE KAKO PIŠE U KNJIZI?
„Kada se Ema rodila, pročitala sam sve knjige o roditeljstvu koje sam mogla pronaći. Osjećala sam se kao da ništa ne mogu napraviti prije nego što pročitam što o tome piše u knjizi. Moje sestre, koje sada imaju odraslu djecu, stalno su govorile da se nikada nisu oslanjale na knjige, nego da su se jednostavno prepustile instinktima. Zbog toga sam se osjećala još nesposobnijom!“ objašnjava Ana, mama 13-mjesečne Eme.
I neki stručnjaci pozdravljaju odluku da knjige bacite u smeće, isključite televizor i počnete slijediti svoje instinkte. Kada neprestano čujete kritike upućene roditeljima, stječe se dojam da oni ništa ne mogu napraviti kako treba. Roditelji ne znaju kome mogu vjerovati, ali jedna im se stvar vrlo jasno daje do znanja – ne smiju vjerovati vlastitoj prosudbi.
Gubitak samopouzdanja i mame koje se boje slijediti vlastite instinkte dijelom su posljedica modernog načina života. U prošlosti, velike su obitelji živjele pod istim krovom pa su djevojčice učile svoje majčinske vještine baveći se svojim bratićima i sestričnama. Danas mnoge mlade mame nikada ne dođu u dodir s bebom sve dok same ne rode, a često žive predaleko od obitelji kojoj bi se mogle obratiti za pomoć.
Problemi s kojima se suočavaju današnje mame često rezultiraju strahom od provođenja temeljnih roditeljskih zadataka poput postavljanja granica za mališane. Krivnja koju osjećaju zaposlene mame prijeći ih da budu stroge tijekom ograničenog vremena koje mogu posvetiti djetetu.
ČINITE TO NA SVOJ NAČIN
Dakle, što bi moderna mama trebala učiniti? Ponajprije biste trebali prestati pokušavati biti savršen roditelj. Sve mame sanjaju o savršenome majčinstvu i u tom pokušaju otvaraju vrata raznim savjetnicima, prijateljima, obitelji te čitaju knjige i slušaju „stručnjake“. No vrlo brzo shvate da moraju zatvoriti ta vrata i vjerovati svojim instinktima ako žele preživjeti.
To ipak ne znači da u knjigama ne možete pronaći niti jedan koristan savjet. Uzmite ono što vam je potrebno, a ostalo zanemarite – i nikada se nemojte osuđivati što niste savršen roditelj. Jer takvo što jednostavno ne postoji.
'Stručnjaci za odgoj neprestano nas kritiziraju. Čini se da roditelji ništa ne mogu napraviti kako treba'
 


 
BOJITE LI SE POSTAVITI GRANICE? POKUŠAJTE UZ OVE SAVJETE
1. Razgovarajte s partnerom kako biste znali koje granice želite postaviti – morate imati isti pristup kada je riječ o spavanju, hranjenju, disciplini…
2. Ako vidite da će se mališan početi loše ponašati, pokušajte mu odvratiti pozornost nečim drugim.
3. Ako dijete napravi nešto loše, primite ga za ruke, pogledajte u oči i kažite: „Ne, to nije ono što želimo. Ako to učiniš ponovo, ići ćeš u krevet.“
4. Budite dosljedni i provedite svoju prijetnju. Stavite mališana u krevet ako ustraje u lošem ponašanju i ostavite ga ondje neko vrijeme.
5. Budite pozitivni i ohrabrujte mališana umjesto da ga kritizirate. Kada uspostavite disciplinu, pomazite ga i krenite dalje.
USPON GURUA ZA BEBE
U tridesetim godinama prošlog stoljeća vladao je Truby King. Za njega je odgoj bio znanost – ništa se nije smjelo prepustiti nestalnim majčinskim osjećajima ili bebinim nagonima. Najvažnija je bila rutina, hranjenje svaka četiri sata (samo danju), zabrana kupovanja prilikom izlazaka, pa čak i kakanje prema rasporedu! I jao si ga mami koja je bebi udovoljavala prekomjernim zagrljajima. Smatrao je da je malim anđelima potrebna disciplina koja će izgraditi karakter, a ne nekakvo sladunjavo ulagivanje.
Tada je stigao Dr. Spock, guru iz pedesetih i šezdesetih godina. On je na prvo mjesto stavio ljubav i istaknuo da je svaka beba različita. „One-size-fits-all“ roditeljstvo ispalo je iz igre, a vratili su se zagrljaji koji bebu čine sretnom i sigurnom. Mantra dr. Spocka? „Vjeruj sebi. Znaš mnogo više nego što misliš da znaš.“
U devedesetima pak William i Martha Sears dižu majčinstvo usredotočeno na bebu na novu razinu. Mame se moraju prilagoditi svakoj bebinoj potrebi, a dijeljenje kreveta, dugotrajno dojenje i uporaba nosiljke koja omogućava stalan dodir postali su ključni za stvaranje povezanosti s bebom.
Protureakcija je bila neizbježna: 1999. stigla je Gina Ford. Mame su opet poželjele red i raspored te savjete o tome kada buditi bebu i stavljati je na spavanje ili popodnevno drijemanje.
Izvor: Pitaj mamu
Nazad na vrh Ići dole
https://trudniceimame.serbianforum.info
 
Morate li biti baš savršena mama?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Da li je dobro biti stroga mama?
» Mama odbila hemoterapiju,da bi spasila svoju bebu.12 dana nakon porodjaja mama umrla.
» Sve što morate da znate o raku dojke
» Mitovi o nezi beba koje morate da ignorišete
» I padanje može biti korisno….

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Klub trudnica i mladih mama :: Lepota i zdravlje :: Zdravlje :: Saveti za mame-
Skoči na: