Preporučeni položaji za spavanje u trudnoćiA. Šerer |
Ugodno spavanje, u trudnoći, može biti zaista teško, a kako trudnoća napreduje, problem je sve veći, pa određenom broju trudnica nedostaje kvalitetnog sna, što za posledicu ima veliki premor i nervozu.
Trudnicama se ne preporučuje spavanje na leđima nakon trećeg meseca. Dr Dušan M. Protić, specijalista ginekologije i akušerstva, iz ordinacije „Protić i tim“, kaže da težina deteta i materice pritiskaju glavnu venu koja vodi krv iz donjeg dela tela do srca. Zato ležanje na leđima može da prouzrokuje vrtoglavicu, preznojavanje i lupanje srca, pa i gubitak svesti. Malo žena može da leži na leđima u poslednjim mesecima trudnoće, pa na položaj treba pripaziti tokom drugog trimestra, a kasnije će telo samo diktirati moguće položaje. Spavanje na leđima razlog je češćem mokrenju tokom noći.
- Ženama koje čekaju potomstvo savetuje se spavanje na levom boku, sa opruženim ili savijenim nogama jer se tako bebi omogućava najviše mesta, najmanji pritisak ostalih organa na posteljicu, te najveći dotok kiseonika i hrane kroz pupčanu vrpcu - objašnjava dr Protić. - Neka ispitivanja su pokazala da žene koje spavaju tokom trudnoće na leđima ili na desnom boku mogu imati veći rizik da rode mrtvo dete od žena koje spavaju na levom boku.
U drugoj polovini trudnoće sa rastom stomaka sve je teže spavanje na uobičajen način, a javlja se i strah da se bebi nešto ne dogodi tokom noći.
- Beba je zaštićena plodovom vodom i nema razloga za brigu, a i nemoguće je spavati na stomaku u poodmakloj trudnoći - kaže dr Protić. - Neke žene tokom trudnoće spavaju bez jastuka, dok druge noć provode sa velikim jastukom, skoro u sedećem položaju. Nije retko da trudnice u drugoj polovini trudnoće zbog čestih ustajanja tokom noći odluče da spavaju na podu na tankom dušeku i da im tako bude udobnije nego u krevetu. Sredinom trudnoće, način spavanja žene počinje da liči na način spavanja novorođenčadi. Metabolizam bebe se ne usporava tokom noći, tako da se ni metabolizam trudnice često ne može usporiti za vreme spavanja, onoliko koliko je to bilo moguće pre trudnoće.
POMOZITE TELU
Tokom trudnoće organizmu treba pomoći da se odmori. Evo nekoliko praktičnih saveta:
1. Ne premarajte se tokom dana, izbegavajte stresne situacije
2. Ako radite tokom trudnoće - posao nenositi kući
3. Jedite mlečne proizvode, žitarice, dosta voća. Čaj od kamilice i žalfije pre spavanja pomaže telu da se lakše opusti. Izbegavajte preveliki unos kafe tokom dana, pogotovo nekoliko sati pre spavanja.
4. Relaksirajte um pre spavanja: opustite se čitajući neku dobru knjigu ili omiljeni časopis
5. Pronađite najbolju pozu za spavanje
6. Spavajte na kvalitetnom dušeku i jastuku koji će se dobro prilagođavati oblicima tela. Pomaže ako stavite jastuk ili dva između nogu, tako da se gornja noga nalazi u visini kuka
7. Ne treba brinuti za bebinu, već za svoju udobnost
Izvor:Novosti.rs