Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Klub trudnica i mladih mama


 
PrijemPortalGalerijaLatest imagesTražiRegistruj sePristupitekst
Šta sve ne očekujete dok iščekujete! 11418110


 

 Šta sve ne očekujete dok iščekujete!

Ići dole 
AutorPoruka
Viki
Admin
Viki


Broj poruka : 856
Points : 51189
Reputation : 10
Datum upisa : 25.07.2011
Godina : 38
Lokacija : Sabac

Šta sve ne očekujete dok iščekujete! Empty
PočaljiNaslov: Šta sve ne očekujete dok iščekujete!   Šta sve ne očekujete dok iščekujete! Icon_minitimePon Avg 26, 2013 10:30 pm

Šta sve ne očekujete dok iščekujete!


[color][font]


Šta sve ne očekujete dok iščekujete! Fb-share-btn-small
[/font][/color]

[color][font]
U trudnoći žensko telo prolazi kroz svakakve čudne trenutke. „Šta se to meni dešava?“, pitanje je koje muči bukvalno sve trudnice. Međutim, uz sav trud, neke od njih možda neće naći konkretan odgovor na svoje pitanje. Svi znamo za nepodnošljivu mučninu i česta povraćanja, kao i to da ona nisu striktno vezana za prvi trimestar. Znamo i to da se trudnicama menja ukus, da su često gladne i neraspoložene. Ali, pored toga, postoji podugačka lista problema o kojima se obično ne priča. Njih vam na prvom pregledu neće spomenuti vaš doktor, ali ni vaša mama koja je pre par decenija prošla kroz isto to sa vama.
Ali zašto se o takvim stvarima ćuti? Pravo objašnjenje ne postoji, ali ima velike veze sa tim da nijedna trudnoća nije ista, simptomi su uglavnom drugačiji, a i tih devet meseci je vrlo stresan period za svaku ženu, pa mnogi ni ne žele dodatno da ih uznemiravaju informacijama koje ih se vrlo verovatno ne tiču. Međutim, ovaj put smo za vas sastavili listu problema o kojima se obično rado ne govori.[/font][/color]
Bolne grudi
Bolne grudi su jedan od prvih nelagodnih promena u trudnoći. Stvar je u tome da se u tom periodu vaše grudi spremaju za proizvodnju mleka. U njima se tada svašta događa i bol može biti  intezivniji od očekivanog. Dodatni protok krvi, ubrzana proizvodnja masnog tkiva i rad hormona utiču na nelagodan odećaj u vašim grudima.
Natekle i dlakave bradavice
Promene u obliku i boji bradavica mogu se desiti i trudnicama koje su pošteđene bolnih grudi. Pojačani hormoni dovode čak i do rasta dlačica na bradavicama, pa čak i na nekim drugim delovima tela. Sa druge strane, opadanje kose se, takođe, može javiti u trudnoći, ali ta pojava nije alarmantna.
Pojava mleka u vašim grudima
Pojačan nivo hormona u telu trudnice pospešuje proizvodnju mleka u dojkama. To znači da će mleko u vašem telu biti prisutno svo vreme, a može vam se desiti i to da procuri u najnezgodnijim situacijama. No, zato služe posebni ulošci za grudnjake koji će vas poštediti malih neprijatnosti. Muke sa mlekom tu ne prestaju. Novorođenče treba dojiti 8 puta dnevno, a tu je još i obaveza redovnog ceđenja dojki kako se one ne bi upalile.
Pojačana količina pljuvačke
Ovo nije baš simpatična, pa ni česta pojava, ali ponekim trudnicama može se desiti da ne znaju šta da rade od silne pljuvačke u ustima. Krivci za ovaj problem su hormoni, ali i često povraćanje i mučnina.
Metalni ukus u ustima
Ovo je samo jedna stavka na listi neprijatnih i nadasve čudnih osećaja koji se javljaju u trudnoći. Ludi hormoni su opet glavno krivci. Može se javiti za vreme obroka, ali i kada trudnica ne jede. Najčešće se javlja u početnoj fazi trudnoće, ali to nije pravilo. Nestaje kada beba dođe na svet.
Zagušenje i krvarenje iz nosa
Izaziva ih povećan nivo krvi i jača cirkulacija. To znači da, zajedno sa svim ostalim delovima tela, i vaš nos može da natekne u trudnoći. Ovo nije naročito ozbiljan, ali jeste neprijatan problem. Naročito ako tome pridodate i učestalo hrkanje tokom noći. Kapi za nos mogu regulisati ovaj problem.
Zatvor
Konstipacija u trudnoći nije tako redak problem. Mišići materice u trudnoći se opuštaju zahvaljujući povećanom nivou hormona progesterona, ali to ne dovodi do dijareje kao što mnogi očekuju, već upravo do zatvora stolice. Konstipacija se može javiti u bilo kom periodu trudnoće, ali najčešća je na samom početku, naročito zbog promene u načinu ishrane. No, dobra vest je da ćete se uz zdravu i redovnu ishranu lako rešiti ovog problema.
Hemoroidi
Mogu se pojaviti u drugom delu trudnoće, ali i za vreme porođaja. Venski jastučići kod analnog otvora koji zadržavaju gasove i tečni sadržaj, sasvim su normalna pojava na našem telu, ali pri promeni u njihovom obliku i strukturi, nastaju tegobe, poput bola, krvarenja, slivanja sluzi i sl. Hemoroidi su u trudnoći dosta česta pojava budući da povećana materica pritiska vene trbuha i male karlice, pa samim tim sprečava normalnu cirkulaciju u donjem delu (to je, uzgred, još jedan razlog zbog kojeg trudnice treba da leže na strani). U ponekim (ali vrlo retkim slučajevima) hemoroidi su izrazito bolni i posle porođaja se moraju regulisati operacijom. Održavanje higijene je osnovna mera protiv hemoroida i važno je da promene ovog tipa prijavite svom lekaru na vreme, kako bi se sanirale u ranoj fazi. 

Šta sve ne očekujete dok iščekujete! 4
Šta sve ne očekujete dok iščekujete! 1
Šta sve ne očekujete dok iščekujete! 2
Šta sve ne očekujete dok iščekujete! 9_0


Šta sve ne očekujete dok iščekujete! Lower_back_pain_during_pregnancy
Šta sve ne očekujete dok iščekujete! 10
Šta sve ne očekujete dok iščekujete! 7_0
Šta sve ne očekujete dok iščekujete! Pregnant-woman-with-flower_2
Šta sve ne očekujete dok iščekujete! 3

Pojačani gasovi
Zajedno sa opuštenim mišićima i zatvorom, često stižu i pojačani gasovi. To nije slika koja asocira većinu ljudi na lepe srećne trudnice, pa se stoga ni ne spominje rado, ali jeste vrlo učestao problem.
Gorušica
Gore pomenuti hormon progesteron koji opušta mišiće materice uzrokuje usporen rad creva, pa samim tim i  pojavu kiselina u sistemu za varenje. Gorušica se uglavnom javlja posle obilnih obroka, naročito u trečem trimestru kada je materica sve veća i može da je ublaži promena navika u ishrani. Gorušica, baš kao ni hemoroidi, ne šteti bebi i može nestati posle porođaja.
Dijabetes
Nekada je ovaj problem bio vrlo opasan po trudnice i decu, ali to više nije slučaj. Trudnoća kod žena koje od ranije pate od šećernih bolesti i dalje je visoko rizična i zahteva redovne kontrole i terapije tokom svih devet meseci, pa tako i u periodu nakon porođaja. Mađutim, zahvaljujući velikom napretku na tom polju medicine, pacijentkinja koja pati od dijabetesa može da rodi savršeno zdravo dete. Isti je slučaj sa trudnicama koje od dijabetesa obole u toku same trudnoće. Ovaj vid dijabetesa nije insulin zavistan i nestaje šest nedelja po porođaju.
Grčevi u nogama
Baš kada se napokon opustite, kada prođe gorušica i krvarenje iz nosa i kada se napokon dobro naspavate, mogu vam se desiti užasni grčevi u nogama. Niko nije siguran šta tačno uzrokuje ova nepodnošljiv osećaj.
Sindrom nemirnih nogu
S druge strane, u trudnoći se može javiti još jedan čudan problem sa nogama. Manifestuje se kao neodoljiva potreba za pokretanjem nogu i neprijatan osećaj u nogama pred spavanje. Ni ovaj slučaj nije potpuno objašnjen, ali bitno je da ova potreba uglavnom prestaje pošto se beba rodi.
Naglašene vene na nogama
Hormoni i vaša nova težina utiču na ovu pojavu. Otekle noge su zaista česta pojava, pa tako i povećana stopala. Pripremite nekoliko pari cipela za broj veće od običnog. Ove probleme smanjićete tako što noge dok sedite držati podignute, izbegavaćete da stojite duže vreme, nosićete dokolenice i udobnu obuću.
Nezaustavljiva bešika
Pre nego što kupite pelene za bebe, u jednom ćete momentu sigurno pomisliti da su one i vama potrebne, jer vaša bešika nalazi tačno se ispod materice koja je pritiska dok beba raste. Upaljenje bešike jedan je od, takođe, vrlo nezgodniih i bolnih problema koji se mogu desiti u trudnoći.
Krvarenje desni i  „trudnički tumori“
Ukoliko u trudnoći počnu da vam krvare desni, znajte da nemate razloga za uzbunu, jer to se prosto dešava. Povećanje nivoa hormona estrogena i progesterona uzrokuje osetljivost desni koje ponekad mogu i nateći. Izrasline na desnima koje zubari nazivaju „trudničkim tumorima“ su retka pojava, ali vrlo neprijatna. Na svu sreću, one nestaju posle porođaja.
Povišen krvni pritisak
Kao što smo i ranije rekli, u toku trudnoće, cirkulacija krvi je daleko intezivnija nego pre. Intezivna cirkulacija, kao i poremećen rad bubrega, koji je takođe čest u trudnoći, mogu dovesti do problema kao što je povišeni krvni pritisak. Ovaj problem obično se javlja između drugog i trećeg trimestra i ne razbuktava se odmah. Različitog je inteziteta, tako da može biti sasvim blag, ali je u drugim slučajevima neophodan nadzorlekara. Pritisak obavezno izmerite nakon 20. nedelje, jer je ovo stanje potrebno kontrolisati. U suprotnom, može biti vrlo opasan kako po trudnicu, tako i po njeno dete.
Pojava belega na koži
Cvene linije na stomaku nisu jedina promena na koži koja vam se može desiti u toku trudnoće. Belezi na vratu, ispod pazuha i grudi nisu retka pojava, ali u pojedinim slučajevima ne izgledaju nimalo naivno. I svrbe. U suštini, protiv njih ne možete ništa, osim da ih hidrirate i tretirate balzamima koje vam preporuči dermatolog.  Većina njih nestaće posle porođaja, ali nažalost, neki će tu ostati. 
 Iznenađenja koja vas čekaju na dan rođenja
Kao prvo, morate znati da se pucanje vodenjaka uglavnom ne dešava tek tako na sred ulice po cipelama vaše drugarice, kao što nam to obično prikazuju u filmovima. Šta više, tek jedna od 10 žena doživi to da joj vodenjak pukne pre nego što kontrakcije počnu. Najčešće je doktor taj koji sam probuši vodenjak. Zbog pucanja vodenjaka pojedine će žene osetiti ogromnu i neprijatnu potrebu za mokrenjem, dok će druge to samo malo zagolicati. Ta tečnost slatkastog mirisa iz vaš može teči oko sat vremena, pa čak i duže. Pored toga, mučnina i povraćanje nisu isključeni faktori pri porođaju. Pa tako ni dijareja i gasovi koji se mogu desiti pre, ali i za vreme porođaja. Kontrola nad bešikom, takođe je upitna stvar u tom momentu.Dakle, mnoga iznenađenja su pred vama, pre i posle porođaja. Zbog toga morate napraviti obar plan kako biste te nelagodne probleme (a nadamo se da će ih biti što manje) rešili uz što manje muke. I ne zaboravite da konsultujete svog doktora u vezi svega onoga što vam se učini čudno. Ukoliko on ne zna da vam pruži jasan odgovor ili sumnja u njega, slobodno potražite mišljenje drugog lekara. 
Izvor:U Elementu
Nazad na vrh Ići dole
https://trudniceimame.serbianforum.info
 
Šta sve ne očekujete dok iščekujete!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Polazak u školu/vrtić: Šta (ne) treba da očekujete?
»  Kada treba da očekujete uspostavljanje ciklusa?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Klub trudnica i mladih mama :: Porodica :: Trudnoća i porodjaj-
Skoči na: