Viki Admin
Broj poruka : 856 Points : 51189 Reputation : 10 Datum upisa : 25.07.2011 Godina : 38 Lokacija : Sabac
| Naslov: Koji metod kontracepcije je najefikasniji? Pon Sep 09, 2013 9:25 pm | |
| Koji metod kontracepcije je najefikasniji? Računanje plodnih i neplodnih dana Ovaj metod podrazumeva izbegavanje seksualnog odnosa kada je žena najplodnija. Najpouzdaniji način njegovog sprovođenja obezbeđuje savetovanje sa ginekologom. Prednosti:ne koriste se nikakvi lekovi i sredstva Nedostaci:Ograničava spontanost seksa; 25 procenata korisnica ovog metoda zatrudni. To ga svrstava u najnepouzdanije. Uslov je i da žena ima u dan redovnu menstruaciju, kako bi se merodavnije primenilo računanje plodnih i neplodnih dana.
Spermicidna sredstva
Spermicidi sadrže hemikaliju koja ubija spermatozoide. Oni mogu biti u vidu pene, kreme ili želea i stavljaju se u vaginu pre seksa. Neke vrste spermicida se stavljaju u vaginu 30 minuta pre seksa. Česta upotreba ovog metoda zaštite od trudnoće može izazvati iritaciju vaginalnog tkiva, a i povećava rizik za prenošenje polnih bolesti.
Prednosti: Lak za korišćenje; jeftin metod Nedostaci: Može povećati rizik od prenošenja polnih bolesti, 29 korisnica ovog metoda zatrudni. Spermicidi se koriste zato u kombinaciji sa još nekim metodama kontrole rađanja.
Kondom Muški kondom
Ovaj metod je klasična barijera koja onemogućava spermatozoidima da prodru u telo žene, i tako štiti od trudnoće i polno prenosivih bolesti. 15 procenata žena zatrudni godišnje, u parovima koji se oslanjaju samo na ovu vrstu zaštite. Prednosti: Široka dostupnost; štiti od polno prenosivih bolesti; jeftin metod. Nedostaci: Ne može se ponovo upotrebiti; uvek postoji rizik da pukne.
Ženski kondom
Ženski kondom je tanka plastična torbica koja se stavlja u vaginu do 8 sati pre seksa. Nešto je manje efikasan od muškog kondoma. Prednosti: Široka dostupnost; određena zaštita od polno prenosivih bolesti. Nedostaci: Može biti bučan, tj prilikom seksualnog čina proizvoditi zvukove. 21 procenat korisnica ipak zatrudni; ne može se ponovo koristiti isi kondom. Ne preporučuje se upotreba u kombinaciji sa muškim kondomom, zbog rizika od oštećenja.
Dijafragma
Dijafragma je gumena kupola koja se stavlja preko grlića materice pre seksa. Koristi se u kombinaciji sa spermicidnim sredstvima. Efektivnost se poredi sa efektivnosti muškog kondoma, a to je da 16 procenata korisnica zatrudni, uključujući one koji ne koriste ovaj metod ispravno svaki put. Prednosti: Nije skupa( jedna traje dve godine). Nedostaci: Da bi se koristila ova vrsta zaštite, neophodno je posetiti svog ginekologa. Ne može se koristiti tokom menstruacije zbog opasnosti od sindroma toksičnog šoka.
Cervikalna kapa
Cervikalna kapa je slična dijafragmi, ali je manja. Postavlja se preko grlića materice i blokira ulaz spermatozoida u matericu. Koristi se uz spermicide. Neuspeh upotrebe ovog metoda je 15 procenata za žene koje nisu nikada imale decu i 30 procenata za one koje ih imaju. Prednosti: Nisu skupe; može stajati na mestu 48 sati. Nedostaci: Morate posetiti ginekologa kako bi on realizovao ovaj metod; ne podrazumeva zaštitu od polno prenosivih bolesti. Ne može se koristiti tokom menstruacije.
Kontraceptivne pilule
Ovaj metod koristi hormone estrogen i progesteron da spreči ovulaciju(sazrevanje jajne ćelije). Kada se koristi prema uputstvu i na vreme, pilula je veoma efikasna zaštita od trudnoće. Oko 8 procenata korisnica zatrudni, ali to uključuje one koje su propustile dozu. Prednosti: Menstruacija je redovna, tačna u dan, manje obilna. Nedostaci: Ne podrazumeva zaštitu od polnih bolesti, mogu nastati neželjeni efekti, kao što je venska tromboza(zato se savetuje korisnicama da prestanu da konzumiraju cigarete, naročito ukoliko imaju više od 35 godina).
Vaginalni prsten
Vaginalni prsten je meki plastični prsten koji se postavlja unutar vagine. Oslobađa iste hormone kao pilula i jednako je efikasan. Menja se jednom mesečno. Prednosti: Redovna menstruacija, manje obilna; prsten se menja jednom mesečno. Nedostaci: Nije jeftin metod; može izazvati vaginalnu iritaciju ili druge neželjene efekte koji su slični onim koji se mogu javiti pri uzimanju kontraceptivne pilule. Ne štiti od polno prenosivih bolesti.
Hormonska injekcija
Hormonska injekcija je veoma efikasna i štiti od trudnoće 3 meseca. Prednosti: Ubrizgava se samo četiri puta godišnje, veoma je efikasna. Nedostaci: Nije jeftina, ne štiti od polno prenosivih bolesti. Najefikasnije metode Iako su metode koje predstavljaju barijeru koja ne dozvoljava prodor spermatozoida najčešće u upotrebi, kontraceptivne hormonske tablete imaju daleko bolju efikasnost. Ne postoji metod koji je sto posto siguran, jer greške prilikom upotrebe nekog metoda mogu da se omaknu. Zato se kaže da je jedini metod koji je sto posto siguran apstinencija. Izvor:Planeta zdravlja | |
|