Bolesti bubrega pogađaju milione ljudi širom sveta. Iako se može izlečiti, to može imati ozbiljne posledice po Vas i Vašu bebu. Ako želite da ostanete u drugom stanju ili ste već u drugom stanju, veoma je važno da znate rizike kojima ste izloženi usled ove bolesti, i da li ste izloženi riziku uopšte.
Šta je to hronična bolest bubrega?
Hronična bolest bubrega nastaje kada bubrezi ne obavljaju funkciju na odgovarajući način već 3 meseca i duže usled oštećenja bubrega. Bubrezi obavljaju zadatke od vitalne važnosti kako bi Vaš organizam adekvatno funkcionisao; oni otklanjaju štetne materije iz organizma, prečišćavaju i vraćaju krv u organizam, održavaju odgovarajući nivo vode i minerala u organizmu i stvaraju hormone.
Postoje 5 stadijuma ove bolesti, od kojih je poslednji stadijum najozbiljniji oblik i zahteva od pacijenata da se podvrgnu transplantaciji ili dijalizi bubrega. Bolesti bubregi mogu se odnositi na grupe bolesti bubrega kao što su glomerularne bolesti, policistične bolesti bubrega i nefritis. Sve ove bolesti oštećuju male filtere u bubrezima koji se nazivaju nefroni. Oštećenje može odjednom nastati usled neke povrede ili infekcije, ali u većini slučajeva se postepeno akumulira vremenom.
Uzroci bolesti bubrega
Glavni uzroci bolesti bubrega su dijabetes i visok krvni pritisak. Dijabetes i visok krvni pritisak takođe napadaju nefrone u bubrezima. Pored mnogih faktora, visok krvni pritisak može nastati kao posledica slabe ishrane, sedentarnog načina života (koji većinom vremena uključuje sedenje), preterang pušenja i pića.
Oštećenja bubrega mogu nastupiti usled uporne upotrebe lekova protiv bolova i nezakonitih droga. Ako ste izloženi riziku od nastanka bolesti bubrega, Vaš lekar Vas može uputiti kod specijaliste za bolesti bubrega ili nefrologa. Pošto se ovi zdravstveni problemi mogu pogoršati ukoliko ste u drugom stanju, veoma je važno da se konsultujete sa nefrologom i akušerom.
Znaci i simptomi bolesti bubrega
- Visok krvni pritisak
- Otečenost ili utrnulost ruku i stopala
- Krv u mokraći
- Proteini u mokraći
- Gubitak apetita
- Mučnine
- Bolovi u leđima, stomaku i na stranu (u predelu gde se nalaze bubrezi)
- Umor
- Grčevi mišića
- Otkazivanje rada bubrega
- Kamen u bubregu
Kako bolesti bubrega utiču na menstrualni ciklus?
Bolesti bubrega uzrokuju da menstruacije nisu redovne pošto posreduju sa stvaranjem hormona. Usled disfunkcije bubrega, organizam zadržava štetne materije i inhibira stvaranje jajnih ćelija i menstruacije. Kao posledica, začeće može biti problematično. Lečenje bolesti bubrega pre začeća dovodi do veće verovatnoće začeća i obezbeđuje zdravu trudnoću.
Kako bolesti bubrega utiču na trudnoću?
Žene, koje imaju blaži oblik renalne bolesti (bolesti bubrega), će verovatno uspešno izneti trudnoću. Napor koji trudnoća zadaje telu zajedno sa ozbiljnim bolestima bubrega dovodi do komplikacija tokom trudnoće. Vaš organizam će morati dodatno da obezbedi potporu za Vas i Vašu bebu.
Postoje ozbiljni zdravstevni rizici po majku i bebu koji se povezuju sa bolestima bubrega. Usled dodatnog zadržavanja tečnosti, trudnice će imati visok krvni pritisak i veći nivo štetnih materija u organizmu. Na taj način, može se uticati na bebin razvoj, jer kada majka ima visok krvni pritisak, beba neće primiti dovoljnu količinu krvi preko placente. Ukoliko je krvni pritisak izuzetno visok, majka je izložena riziku od preeklapsije, koja može imati za posledicu prevremeni porođaj ili krvarenje u jetri, mozgu i bubrezima majke. Savetuje se mnogim ženama da odlože trudnoću dok bolest bubrega nije pod kontrolom ili dok se ne izvrši transplantacija ili dijaliza bubrega.
Faktori rizika vezano za bolesti bubrega u toku trudnoće
Neki od faktora rizika vezano za renalne bolesti u toku trudnoće su:
- Hipertenzija (Visok krvni pritisak)
- Preeklapsija
- Prevremeni porođaj
- Pobačaj
- Smanjena funkcija bubrega
- Povećan rizik od infekcija urinarnog sistema
- Renalna isuficijencija (Otkazivanje rada bubrega)
Šta možete da očekujete
Ako ste u drugom stanju a bolujete od bolesti bubrega, od presudnog je značaja da se obratite specijalisti za bolesti bubrega ili nefrologu. Nefrolog će proceniti Vaše stanje bolesti i objasniti potencijalne opasnosti po trudnoću. Ako ste već u drugom stanju, trebalo bi da posećujete specijalistu na svake dve nedelje tokom prvih 32 nedelja trudnoće.
Pošto otkazivanje rada bubrega utiče na imuni sistem, nivo kalijuma i minerala, centralni nervni sistem, srce i kosti, doktor će pomno kontrolisati krvni pritisak, nivo kreatina, nivo uree u krvi, nivo proteina, holesterola i mokraću.
Renalne bolesti i očekivanja po rođenju bebe
Kod žena, koje imaju anemiju, visok krvni pritisak i preteranu količinu proteina u mokraću, verovatnoća je 60% da će se suočiti sa smrću bebe u toku trudnoće. Što je više odmakla trudnoća, više je uznapredovala renalna bolest, i može rezultirati preeklapsijom ili prevremenim porođajem. Možda ćete imati i indukovan porođaj, i imati za ishod prevremeno rođenu bebu. Beba, koju je rodila majka koja boluje od renalne bolesti, će verovatno biti u inkubatoru u sobi intenzivne nege u slučaju da postoje neke zdravstvene komplikacije.