Prvih 12 meseci najteži za nove mame
Polovini novopečenih majki nakon porođaja ozbiljno strada samopouzdanje jer ne znaju kako da da se nose sa novonastalim situacijama, nalazi su najnovijih istraživanja.
[color][font]
Prvih 12 meseci nakon porođaja je najteže za nove majke, i fizički i psihički, pokazalo je istraživanje britanskog farmaceutskog brenda "Nurofen for Children" sprovedeno na 2.000 žena. Tih prvih godinu dana majke su opisale haotičnim, umarajućim i vrlo stresnim razdobljem.
Osim toga, majke se osećaju izgubljeno, usamljeno i zbunjeno, a tome još više doprinose brojne neprospavane noći.
Polovina njih se oseća kao da su izgubile svoj identitet. Tek nakon što dete napuni 11 meseci majke počinju da se osećaju srećnije. U tom periodu bolje se snalaze u obavezama koje donosi majčinstvo, potvrdila je studija.
"Čim dete dođe na svet, ženin život se menja iz korena, pa nije ni čudo što se nakon početnog uzbuđenja i veselja osećaju izgubljeno. Do tada su se brinule samo o sebi, a odjednom imaju to malo biće koje u potpunosti zavisi od njih. To je veliki pritisak", objašnjava britanska doktorka Piksi Mekena.
Polovini žena nakon porođaja strada samopouzdanje zato što odjednom ne znaju kako da se ponašaju u novoj situaciji, pa većina kaže da bi im dobro došla "uputstva za majčinstvo". Najviše bi htele da im neko objasni zašto bebe plaču, kako da se nose s neprospavanim noćima i kako da pomognu detetu kad je bolesno. Svaka četvrta na kraju pomoć nalazi kod svoje majke, koje zovu i usred noći.
"Samo četvrtina majki se ne plaši da deli svoje zdravstvene savete s drugim majkama, a najviše ih brine što ne znaju da li je njihova briga o bolesti opravdana ili ne. Međutim, u toj situaciji najbolje je posavjetovati se sa lekarom", savetuje doktorka Mekena.
10 stvari koje bi majke želele da znaju
1. Zašto bebe plaču
2. Kako da se nose s neprospavanim noćima
3. Šta znači biti roditelj i kakve odgovornosti roditeljstvo nosi
4. Treba li bebu pustiti da se isplače
5. Kako pomoći bebi da uhvati rutinu u spavanju i jedenju
6. Kako prepoznati je li beba bolesna ili samo džangrizava
7. Kako uskladiti brigu oko deteta i kuće
8. Treba li o svojim dilemama razgovarati s lekarom ili patronažnom sestrom
9. Pretvaraju li se druge majke da se dobro nose s roditeljstvom
10.Kako kuvati ručak, a istovremeno se brinuti za bebu
S dolaskom bebe sve se menja, pa majke najčešće nemaju vremena za svoje hobije. Polovina njih se odrekla svojih aktivnosti, a priznaju da im najviše od svega nedostaje društveni život koji su imale pre nego što su postale majke.
Trećini njih nedostaje posao, a polovina priželjkuje svoj stari izgled.
Izvor:
021[/font][/color]