Suze i vrištanje navode mnoge majke da se zamisle da li će uspeti da izađu a kraj sa svojim novorođenčetom. Ali, nova studija pokazuje da bi miris beba mogao da bude velika pomoć svim majkama u snalaženju sa bebom u prvih nekoliko meseci.
Rađanje deteta dovodi do izvesnih promena u mozgu nove majke, koje dovode do toga da miris odojčeta podstiče rad dela mozga koji svaku majku čini racionalnom, pažljivom i brižnom. Do takvog su zaključka došli naučnici sa Nagasaki univeriteta u Japanu.
Oni su istraživanje sproveli na 38 žena, od kojih je polovina već imala decu. Zavezane su im oči, i nauzmenično su im davane majice koje su nosile bebe, odrasli muškarci, i koje niko nije nosio. Istraživači su ih zatim zamolili da nakon svake pomirisane stvari kažu da li su osetili telesni miris na njoj. U isto vreme, kompjuterski je praćena aktivnost prefrontalnog korteksa (PFC) , dela mozga koji se naziva i "sedište trezvenog razmišljanja".
Kada su im pružene majice koje su nosile bebe, one žene koje su već imale decu prepoznale su telesni miris u 82 procenta slučajeva, i imale su značajne promene u funkciji PFC. S druge strane. žene koje nisu imale decu, prepoznale bi miris u 62 procenta sličajeva, i nisu imale nikakve promene u funkcionisanju mozga. Što se majci koje us muškarci nosili tiče, obe grupe su imale skoro isti postotak "uspešnosti" - 74 do 77 procenata.
- Moguće je da se ženski mozak menja kada rode dete. Ovu mogućnost pokazala je i nedavno odžana studija, koje je otkrila da se ženski mozak strukturalno menja usred majčinstva. U suštini, odgovor PFC na miris bebe se menja kada žena postane majka. Mi predpostavljamo da miris novorođenčeta povećava želju majke da priđe detetu, što joj predstavlja zadovoljstvo - kažu naučnici, dodajući da to može da bude velika pomoć za nove majke, koje se prvi put suočavaju sa velikim stresom materinstva.
Izvor: zenablic