U početku bebinog života veliki deo vremena koji posvećujete ishrane bebe, predstavlja i učenje kako da beba podrigne.
Tokom hranjenja bebe gutaju vazduh, naročito ako koristite flašicu, a suviše vazduha u njenom malom stomaku može da dovede do grčeva, gasova i iznenednog štucanja.
Nakon hranjenja držite bebu uspravno 10 minuta da bi omogućili da se vazduh iz stomaka popne na gore i da beba podrigne. Nekoliko puta je lagano potapšite po leđima i to bi trebalo da pomogne. Evo nekih stvari koje bi nove mame i tate trebalo da znaju:
Nemojte čekati da beba završi sa hranjenjem
Ako dojite bebu, neka podrigne kada promenite dojku.
Ako koristi bočicu neka podrigne negde posle 60-100g mleka. Mehurić gasa još uvek će biti na vrhu stomaka i lako će izaći.
Pokušajte različite položaje da bi našli koji bebi odgovara
Većina roditelja odlučuje se za jedan od sledećih položaja:
- Beba prislonjena na vaše grudni koš – Sedite uspravno sa bebom koja je naslonila bradu na vaše rame.
- Beba sedi uspravno u vašem krilu – Rukom pridržavajte bebinu glavu i blago je nagnite napred, savijenu u struku. Ovaj položaj gura vazduh na vrh stomaka, što pomaže bebi da lakše podrigne i da se izbegne bljuckanje.
- Beba leži u Vašem krilu na stomaku – Pridržavajte bebinu glavu tako da bude iznad njenog grudnog koša.
Prepoznajte razliku između bljuckanja i povraćanja
Većina beba pljucne malo mleka, ili kada podrigne, ili tokom prvog sata nakon što je nahranjena. Povraćanje je drugačije jer beba obično izbaci više sadržaja iz stomaka i može biti znak za manji problem pri ishrani ili nešto ozbiljnije kao što je infekcija. Ukoliko niste sigurni šta je od ta dva konsultujte pedijatra.