Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Klub trudnica i mladih mama


 
PrijemPortalGalerijaLatest imagesTražiRegistruj sePristupitekst
RAZUMAN OPREZ ZA ZDRAVO POTOMSTVO 11418110


 

 RAZUMAN OPREZ ZA ZDRAVO POTOMSTVO

Ići dole 
AutorPoruka
Viki
Admin
Viki


Broj poruka : 856
Points : 49079
Reputation : 10
Datum upisa : 25.07.2011
Godina : 37
Lokacija : Sabac

RAZUMAN OPREZ ZA ZDRAVO POTOMSTVO Empty
PočaljiNaslov: RAZUMAN OPREZ ZA ZDRAVO POTOMSTVO   RAZUMAN OPREZ ZA ZDRAVO POTOMSTVO Icon_minitimeSre Feb 19, 2014 7:28 pm

RAZUMAN OPREZ ZA ZDRAVO POTOMSTVO

Trudnoća: Pojedine aktivnosti mogu da ugroze plod. Veća predostrožnost je neophodna do 12. nedelje. Tokom trudnoće izbegavaju se čak i lokalne terapije
RAZUMAN OPREZ ZA ZDRAVO POTOMSTVO 16408-Razuman-oprez-za-zdravo-potomstvo 


JEDNA od najčešćih rečenica koje trudnice čuju tokom devet meseci je - „ne smeš“. Zabranjuje im se mnogo toga: da piju lekove, izlažu se zračenjima, suncu, idu na depilaciju, farbaju se, okolina ih „tera“ da miruju i kada trudnoća nije rizična. Ipak, uprkos brojnim stereotipima vezanim za trudnoću, glavni kriterijum za odlučivanje šta trudnica sme, a šta ne sme da radi jeste potencijalni rizik za njeno zdravlje i zdravlje ploda, o čemu odlučuje lekar.


- Najveći oprez potreban je tokom prvog semestra, do 12. nedelje trudnoće, jer se tada formiraju svi bebini organi - kaže za „Novosti“ dr Snežana Janković, ginekolog, načelnik Službe za zdravstvenu zaštitu žena Doma zdravlja „Savski venac“. - Tada bi posebno trebalo obratiti pažnju na sve što trudnica unosi u organizam putem hrane i tečnosti, na sve lekove, kao i na moguće teratogene (materije koje mogu da štetno deluju na plod) iz okoline. Ako ni mama, ni beba, nemaju zdravstvenih problema, ne savetujemo nikakve lekove prva tri meseca.


U ovom periodu lekari su veoma rezervisani kada su u pitanju određene dijagnostičke metode ili terapija, izuzetak su situacije kada je zdravlje majke ili ploda ugroženo. Tokom cele trudnoće snimanje rendgenom je zabranjeno, a izbegavaju se ili vrlo oprezno primenjuju svi lekovi, analgetici, antibiotici, pa čak i lokalne terapije, poput vaginalnih preparata. Čak i određene procedure koje nisu štetne, poput ultrazvuka, treba raditi samo ako i kada ih lekar preporuči.


- Posle prvog trimestra svi bebini organi su formirani, pa je plod manje osetljiv na teratogene faktore iz sredine - dodaje sagovornica „Novosti“. - Najveći problem su razne virusne infekcije, koje nekada prođu i bez izraženih simptoma, a mogu da nanesu štetu plodu. Zato je značajno da se barem u prvom trimestru trudnica čuva virusnih infekcija. Ako nekim slučajem u tom periodu dođe do oštećenja ploda izazvanog spoljnim faktorima, najčešće se aktivira prirodni mehanizam koji dovodi do prestanka rasta ploda ili spontanog pobačaja.


I dok je prvi trimestar vreme za pojačan oprez, u drugom trimestru trudnice mogu da budu malo opuštenije - da putuju ako žele, budu više fizički aktivne. Ali i tada sve obaveze treba da budu prilagođene trudnoći.


- Posebnu pažnju treba da obrate trudnice koje su izložene teratogenim činiocima na radnom mestu - dodaje dr Janković. - To se odnosi na buduće majke koje rade u određenim laboratorijama, medicinske radnice u nekim granama medicine, one koje rade sa potencijalno štetnim materijama, pa čak i trudnice koje po ceo dan sede za računarom. U takvim slučajevima treba razmisliti o odlasku na bolovanje pre zakonskog roka, da bi se minimizovao rizik po njihovo zdravlje i zdravlje bebe.


Tokom trudnoće poželjno je posebno voditi računa o uravnoteženoj i zdravoj ishrani, ali neke namirnice treba izbegavati jer mogu da ugroze majku ili dete. Jedna od takvih je, na primer, tunjevina, zbog visokog sadržaja žive.


- Da bi se sprečila salmoneloza u trudnoći, u ishrani treba koristiti jedino namirnice životinjskog porekla koje su veterinarski kontrolisane - kaže Jasmina Ristivojević, strukovni nutricionista dijetetičar. - Treba izbegavati i termički nedovoljno obrađenu hranu, sveža jaja, majonez, sladoled, nekuvane kremove. Tokom trudnoće na listi zabranjenog je i alkohol, jer iz krvotoka majke direktno prelazi u cirkulaciju ploda. Etanol ispoljava toksična dejstva na fetalna tkiva, pa njegov preteran unos može da dovede do trajnog oštećenja ploda sa pojavom karakterističnih anomalija (fetalni alkoholni sindom). Iako kofein nije zabranjen, zbog stimulativnog dejstva se ne preporučuje da ukupan dnevni unos bude veći od 300 mg.


Neki preparati su neophodni tokom trudnoće, poput folne kiseline i vitamina C - kaže dr Snežana Janković. - Folnu kiselinu trebalo bi uzimati po mogućstvu i pre planirane trudnoće, kako bi se u organizmu formirale rezerve ovog važnog elementa. Ona je ključna za rast i razvoj centralnog nervnog sistema ploda. Poželjno je da trudnica uzima i vitamin C, koji takođe pomaže formiranje organa i deluje zaštitno na virusne ifnekcije. Sve ostalo treba uzimati isključivo po savetu lekara, nikako „na svoju ruku“.


KOD ZUBARA BEZ STRAHA


Jedna od velikih predrasuda odnosi se na odlazak kod zubara. 


- U ovom periodu zubi su osetljiviji i podložniji karijesu, a savremena stomatologija u potpunosti dozvoljava sve stomatološke intervencije kod trudnica, sve do devetog meseca - kaže dr Milan Kuljača, stomatolog. 


- To znači da zubi kod trudnica mogu da se vade, popravljaju, uz upotrebu posebne anestezije koja u svom sastavu nema adrenalin. Jedino što je zabranjeno u svim fazama trudnoće je snimanje zuba.


 


Izvor: Novosti
Nazad na vrh Ići dole
https://trudniceimame.serbianforum.info
 
RAZUMAN OPREZ ZA ZDRAVO POTOMSTVO
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Zdravo mršavljenje za dojilje
» NEK’ JE ŽIVO, ZDRAVO I MUŠKO: Otkrivena tajna kako se “prave” sinovi

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Klub trudnica i mladih mama :: Porodica :: Trudnoća i porodjaj-
Skoči na: