Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Klub trudnica i mladih mama


 
PrijemPortalGalerijaLatest imagesTražiRegistruj sePristupitekst
Idealna kontracepcija ne postoji 11418110


 

 Idealna kontracepcija ne postoji

Ići dole 
AutorPoruka
Viki
Admin
Viki


Broj poruka : 856
Points : 49209
Reputation : 10
Datum upisa : 25.07.2011
Godina : 37
Lokacija : Sabac

Idealna kontracepcija ne postoji Empty
PočaljiNaslov: Idealna kontracepcija ne postoji   Idealna kontracepcija ne postoji Icon_minitimeUto Maj 27, 2014 9:50 pm

[size=33]Idealna kontracepcija ne postoji[/size]
Z. Ostojić-Joksović 
Da bi se smanjio broj prekida trudnoća, preventivna zaštita igra ključnu ulogu. Hormonske tablete su pouzdane, ali se ne preporučuju mladim devojkama. Dijafragma nije dovoljno komforna

Idealna kontracepcija ne postoji 16_620x0
Vođenje ljubavi je kod žena, posebno mladih, često praćeno strahom od neželjene trudnoće. Posle zadovoljstva u intimnim trenucima, nastupaju strepnja i nelagodno iščekivanje. Ako se trudnoća potvrdi, uglavnom dolazi do nimalo prijatnog prekida. Osim fizičkog bola koji je neminovan, kod mladih osoba mogu da nastanu i druge, mnogo ozbiljnije komplikacije, koje vode u sterilitet i onemogućavaju stvaranja potomstva kada za to budu spremne. U Srbiji se izvrši čak 200.000 abortusa godišnje, sve je više parova koji imaju problem sa sterilitetom, pa se korišćenje kontraceptivnih sredstava nameće kao imperativ. Po rečima specijaliste za ginekologiju i akušerstvo, prim. dr Mirjane Velimirović, iz beogradskog Doma zdravlja Savski venac, kontracepcija je i jedan od oblika planiranja porodice.


- Osim što ima važno mesto u suzbijanju namernih prekida trudnoća, koje imaju razmere epidemije, hormonska oralna kontracepcija ima važne prednosti i za zdravlje žene. Štiti od vanmaterične trudnoće, od karcinoma sluzokože materice, a smanjena je i mogućnost da se jave benigne promene na dojkama. Međutim, da bi žene prihvatile ovaj vid zaštite na pravi način, moraju da imaju dobar odnos sa ginekologom. Naročito je važno da devojčica, koja tek ulazi u tinejdžersko doba, dobije sve informacije u vezi sa kontracepcijom uz isticanje njenih dobrih i loših strana. Ali, važno je da se zna i da idealna metoda kontracepcije ne postoji! Važno je da ne škodi i da sigurno štiti od neželjene trudnoće, a najbitnije da kasnije bez problema dođe do začeća i rađanja zdravog potomstva.
* Koji vid zaštite se najčešće savetuje?
- Preporučuje se oralna kontracepcija u vidu tableta, koje imaju sintetičke hormone koji blokiraju ovulaciju, odnosno sazrevanje jajne ćelije. U takvim uslovima, jajna ćelija propada, a začeće izostaje. Ova terapija je mnogo napredovala u pogledu vrste i količine hormona. Cilj je da se sa što manje hormona deluje na jajnik i jajnu ćeliju, tako da ne postoji nijedan razlog za strah od takvog vida zaštite. Preduslov je da žena bude zdrava, jer ako ima hronično oboljenje jetre, kardiovaskularnog sistema i bubrega, kao i druge hronične bolesti poput proširenih vena, hepatitisa B i C, hormonska kontracepcija je apsolutno isključena bez konsultacije sa lekarom. Savetovanje sa ginekologom je inače obavezno kod ove terapije, uz obavezne tromesečne laboratorijske analize krvi, koje se preporučuju svakoj ženi.
Idealna kontracepcija ne postoji 17a
* Šta se preporučuje mladim devojkama?
- Oralna kontracepcija je dobar vid zaštite mladih devojaka, koje tek stupaju u seksualne odnose. Ali nikako ne bi trebalo da je uzimaju na svoju ruku, bez konsultacije sa ginekologom. Svaki Dom zdravlja ima Savetovalište za mlade i odeljenje za adolescente, u koje mogu da dođu i posavetuju se. U svakom slučaju, ne preporučuje se da ovaj vid zaštite koriste pre navršenih 16, 17 godina. Devojka mora i da ima uredan menstrualni ciklus i da ne puši. Da ne bude zabune, kontraceptivi se daju i kod neurednog ciklusa, ali tek nakon konsultacija sa lekarom. Hormonski preparati deluju na ćeliju i dovode do njene mutacije, odnosno promena. Ako devojka u porodici ima osobe sa povišenim krvnim pritiskom, može i kod nje da se javi blaga hipertenzija. Zato je važno da, kada počne da redovno uzima tablete, jednom u tri meseca obavezno poseti ginekologa radi kontrole.
* Koji je prvi i osnovni vid zaštite?
- Prvo zaštitno sredstvo je kondom, koji istovremeno čuva od neželjene trudnoće i polno prenosivih bolesti. Međutim, hormonske tablete pružaju stoprocentnu zaštitu, za razliku od prezervativa, koji nekad može i da pukne ili zbog starosti postane porozan. Kao vid zaštite koristi se i postkoitalna kontracepcija, koja se primenjuje posle odnosa bez zaštite, kada se piju određeni lekovi radi prekidanja eventualnog začeća. Ovde je važno da se devojke i žene jave ginekologu u roku od 24 do 48 časa od odnosa, kako bi procenio treba li da ih popiju ili ne. Znači, nikako ne bi smele da ih uzimaju na svoju ruku, jer u narednih nekoliko meseci može da dođe do krvarenja.
Idealna kontracepcija ne postoji 16a
[size][color]
* Mnoge žene koriste dijafragmu i spiralu?
- Na našem tržištu postoji vrlo kvalitetna i bezbedna dijafragma. Međutim, bitno je da se zna da svaki preparat ima rok trajanja, to znači da ne može da se drži unedogled. Spirala je takođe pouzdana, ako je pravilno postavljena, jer je sluzokoža materice nepodesna za začeće. Postoje i spirale sa hormonom koji blokira sazrevanje jajne ćelije.
* Šta može majka da učini za svoju tinejdžerku da bi je pravilno usmerila?
- Majka bi trebalo da ohrabri ćerku da napravi prvi korak. Da je navede da je pita, a zatim uputi stručnjaku, koji će dalje sa njom da razgovara i preporuči ono što je za nju najbolje. U praksi je, međutim, situacija potpuno drugačija. Devojke dolaze uglavnom same, jer se stide da pitaju majke.
[/color][/size]
Idealna kontracepcija ne postoji 17
[size][color]
STERILIZACIJA
Spermatocidno sredstvo u obliku pene ili filma predstavlja jedan od vidova lokalne zaštite. Stavlja se 15 minuta ili neposredno pre intimnog odnosa. Mana mu je što je siguran do 80 odsto. Sterilizacija je trajna metoda. Kod žena se radi podvezivanje jajovoda, a kod jačeg pola izvodnih kanala, kroz koje prolaze spermatozoidi. Posle ovog čina nema povratka, pa bi oni koji se odluče na taj korak trebalo dobro da razmisle da li će kasnije poželeti dete.
RIZIK SA HORMONIMA
Istraživanje u medicinskom centru Univerziteta Lejden u Holandiji dokazalo je da žene koje uzimaju kontraceptivne tablete, pet puta više rizikuju od razvoja krvnih ugrušaka.
To zavisi od tipa progesterona u pilulama, pa preparati koji sadrže desogestrel najčešće uzrokuju probleme, a najmanje one sa levonorgestrelom.
- Rezultati jasno pokazuju da je najsigurnije uzimanje oralnih kontraceptiva sa levonorgestrelom u kombinaciji sa niskom dozom estrogena - tvrde istraživači.
Izvor:Novosti.rs[/color][/size]
Nazad na vrh Ići dole
https://trudniceimame.serbianforum.info
 
Idealna kontracepcija ne postoji
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Idealna telesna težina u trudnoći
» Kontracepcija
» KONTRACEPCIJA
» Koža vam se menja u trudnoći? Ne brinite, postoji rešenje
» Kontracepcija za vreme dojenja

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Klub trudnica i mladih mama :: Lepota i zdravlje :: Zdravlje-
Skoči na: