RAZVOJ KRETANJA RUKU U PRVOJ GODINI
Novorođenče: Refleks hvatanja šakom. Kada prstom dotaknemo površinu dlana bebe, prsti i palac se automatski zatvaraju oko prsta. Ovaj refleks imaju sva novorođenčad.
Kraj 1. mjeseca: Šaka je najčešće još stisnuta u pesnicu, ali ne stalno.
Kraj 2. mjeseca: Dijete je već u stanju dobro fiksirati predmet pogledom, te otvara šake. Velik interes za okolinu pokazuje živahnim pokretima ruku i nogu, ali nije u stanju još dohvatiti predmet.
Kraj 3. mjeseca: Šake se spontano dodiruju prstima na određenoj udaljenosti od lica. Beba se igra prstima, promatra, te ih stavlja u usta. Pri tome su noge savijene,a pete čvrsto oslonjene na podlogu.
Savjet za mame: U ovom periodu trebala bi nestati čvrsta stisnutost pesnica. Ukoliko se to nije dogodilo radite vježbice otvaranja šake prst po prst kako bi dijete što bolje istraživalo predmete oko sebe.
razvoj_ruku1
Kraj 4. mjeseca: Dijete sasvim sigurno leži na leđima. Svi refleksi koji su bili prisutni kod novorođenčeta su nestali osim refleksa sisanja. U ovom periodu beba po prvi puta hvata u stranu, pa ako joj pružimo predmet sa bilo koje strane ona će je uhvatit jednom rukom, zatim obadvjema te je staviti u usta. Pri nastojanju djeteta da uhvati predmet sudjeluje cijelo tijelo. Noge su podignute ispred tijela i dodiruju se stopalima.
Savjet za mame: Bebi okačiti na krevetić igračku tako da slobodno može uhvatiti sa bilo koje strane.
razvoj-ruku2
Kraj 5. mjeseca: Dojenče dodirivanjem i hvatanjem predmeta ukazuje na dobru kontrolu oko-šaka. Dijete pozorno promatra predmet te ga naizmjenično premješta iz ruke u ruku. Ovo je izuzetno važna faza u razvoju mozga djeteta. Dijete je pronašlo sredinu tijela.
Savjet za mame: Ako vaše dijete u nastojanju da uhvati igračku glavu uvijek okreće unazad i nemože je uhvatiti, posavjetujte se sa svojim pedijatrom.
Kraj 6-7. mjeseca: Počinje okretanje s leđa na trbuh. Preduvjet za to je hvatanje rukom preko sredine tijela na drugu stranu. Počinje radijalno hvatanje (okreće igračku u ruci postepeno ka palcu i srednjem prstu). Refleks hvatanja šakom je iščezao.
Kraj 8. mjeseca: Šake su sve spretnije pri hvatanju. Podjednako je svladalo funkciju hvatanja objema šakama. U položaju na trbuhu i na boku diže ruku i hvata predmet, te postiže najznačajniji korak u razvoju fine motorike. Počinje hvatati ispruženim prstima i palcem.
Savjet za mame: Pustite da vaše dijete samo sjedne. Ono se uči samostalnim prijelazima iz jednog položaja u drugi.
Kraj 9. mjeseca: Razvija se igra bacanja predmeta.Voljno otvara šaku te zapaža prostornu dubinu, brzinu i zvuk predmeta.
Kraj 10. mjeseca: Sve ispituje ispruženim kažiprstom. Pokreti prstiju postaju sve finiji. Ako djetetu ponudimo dvije kocke ono će najvjerojatnije udarati, odnosno kuckati jednu o drugu.
Kraj 11. mjeseca: Dijete može pokupiti i uhvatiti najsitnije predmete. Pritom su palac i kažiprst savijeni poput kliješta.
Kraj 12. mjeseca: Dolazi do dobre koordinacije mišića fleksora i ekstenzora prstiju. Dijete je sposobno uhvatiti predmet palcem i kažiprstom, te ga ispustiti u posudu. Sa godinu dana, otprilike 50% djece može kratko vrijeme držati dvije kocke u jednoj ruci.
razvoj-ruku3
ZNAKOVI UPOZORENJA:
Zarobljenost palca u šaci (nakon 2. mj.)
Nemogućnost držanja glave najmanje 5 sekundi u pasivnom sjedećem položaju (nakon 2. mj.)
Jako povlačenje nožnog palca prema gore (nakon 3. mj.)
Ne mjenja položaje tijela: ne prevrće se na bok (nakon 3. mj.)
Ne prevrće se s trbuha na leđa i obratno (nakon 8.mj.)
Nemogućnost održavanja ravnih leđa (nakon 8.mj.)
Poremećen tonus mišića: smanjen, mišići mlohavi
Povećan, mišići ukočeni
Izvijanje unazad u obliku luka
Kroz igru s vašim djetetom može se vidjeti kako raste njegovo samopouzdanje dok uživa u prirodnom kretanju i samostalnom eksperimentiranju.
Također se može vidjeti kako se sa upoznavanjem tijela i razvojem osjetila razvijaju i tjelesne funkcije djeteta.
Ne zaboravite: Prva godina je presudna godina u razvoju vašeg djeteta!
Ivana Čančar Antolović, bacc.physioth.
Izvor:
Lukin portal