Moja beba ima crvene pečate na koži koji je jako svrbe. Šta je taj ružan osip?
Izgleda kao ekcem, osip na koži koji se pojavljuje u prvoj godini života. Ekcem se obično pojavljuje na bebinom čelu, obrazima i na temenu, ali se može proširiti i na ruke, noge, grudi kao i na ostale delove tela.
Bebin osip izgleda kao suva, odebljala, ljuspasta koža, ili će imati sitne crvene izbočine, koje izgledaju kao prištići, a inficiraju se ako se počešu. Ekcem nije zarazan, ali pošto izuzetno svrbi, češanje predstavlja problem.
Šta izaziva ekcem?
Niko ne zna tačno, ali znamo da se ekcem obično nasleđuje. Vaša beba ima veću mogućnost da dobije ekcem ukoliko vi ili neko iz bliže porodice ima ekcem, astmu ili alergije.
Ekcem nije alergijska reakcija na neku supstancu, ali može ga isprovocirati neki alergen iz bebine sredine ili ishrane – ili iz vaše ishrane, ako dojite. Osip se pojavljuje i na toploti i iritirajućim faktorima koji dolaze u kontakt sa bebinom kožom (na primer vuna, hemikalije iz nekih sapuna, losiona i deterdženata), pri promeni temperature, kao i zbog suve kože.
Koliko je čest ekcem?
Oko 20 procenata male dece i dece ima ekcem.
Obično se javlja u ranom detinjstvu, a 65% pacijenata razvije simptome u prvoj godini života, dok 90% razvije simptome pre pete godine života. U oko 60% slučajeva, problem ostaje i kod odraslih, mada se stanje kod mnogih beba popravi već do druge godine života.
Kako da tretiram ekcem kod moje bebe?
Izuzetno je važno da vodite dobru brigu o bebinoj koži. Evo nekoliko saveta:
• Nemojte dozvoliti da bebina koža bude suviše suva. Razgovarajte sa pedijatrom kako biste ustanovili koliko često treba da kupate bebu. Mnogi stručnjaci veruju da svakodnevno kupanje pomaže u slučaju pojave ekcema. Vodite računa da voda ne bude suviše vruća, jer veoma topla voda suši kožu brže neko mlaka voda.
• Koristite blage sapune i sapunjajte bebu pri kraju kupanja, kako ne bi provela suviše vremena obavijena sapunicom.
• Dozvolite da bebina koža diše (i da se ne pregreva) tako što ćete je oblačiti u meke, prirodne tkanine, kao što je pamuk. Izbegavajte vunu i druge oštre materijale, jer takvi materijali iritiraju bebinu nežnu kožu.
• Prebacite se na blage sapune i šampone koji nemaju jak miris, jer su oni namenjeni za nežnu i osetljivu kožu.
• Nagle promene temperature mogu pogoršati stanje kod ekcema, pa se potrudite da se beba ne hladi i greje suviše brzo.
• Polen, grinje i životinjska perut takođe mogu pogoršati stanje kod ekcema. Konsultujte se sa specjalistom, koji će vam dati savete kako da smanjite alergene u kući. To uključuje efektnije načine usisavanja i brisanja prašine, korišćenje filtera za vazduh, a možda ćete morati da se rešite tepiha i tapaciranog nameštaja.
• Pomozite bebi da se ne češe. Probaće da se reši svraba češanjem, ili će obrazom trljati jastuk dok spava. Ali češanje ili trljanje će samo još više iritirati i zapaliti kožu i uopšte pogoršati stanje.
• Koristite najmekše moguće čaršave u krevecu i redovno secite bebi nokte. Stavite joj pamučne rukavice, ako ih podnosi.
• Ako beba ima puno problema sa spavanjem zbog svraba, razgovarajte sa pedijatrom. Ako je potrebno prepisaće vam antihistamine koji će smanjiti osećaj svraba, a i smiriće bebu.
• Kada se pojavi zapaljenje nanesite hladnu oblogu nekoliko puta dnevno, a posle toga namažite hidratantnu kremu. Da li je ekcem kod moje bebe reakcija na neku hranu?
Ekcem nije specifična alergija, ali kod neke dece, određeni alergeni u hrani mogu pokrenuti ekcem ili ga pogoršati.
Ako vi, ili vaš lekar sumnjate da na ekcem kod bebe utiče neka hrana, najčešći uzroci su kravlje mleko i jaja, potom soja, pšenica, kikiriki i riba. Pokušajte da eliminišete ovu hranu iz bebinog jelovnika, ako već jede čvrstu hranu, ili iz vaše ishrane, ako dojite. (Nemojte zaboraviti da vaša beba ni bi trebalo da pije kravlje mleko pre svog prvog rođendana, a ako beba ima predispozicije za ekcem, onda bi trebalo da odložite upotrebu kravljeg mleka još duže).
Eliminišite hranu na koju sumnjate jednu po jednu, kako biste svaku istestirali. Neka razmak između bude i po nekoliko dana (ili nedelja) jer je potrebno dosta vremena da nestanu tragovi hrane iz vašeg mleka i iz organizma deteta. Ako koristite formulu, lekar će vam sugerisati da pređete na mleka od soje. To nije uvek rešenje – neka deca koja su alergična na mleko, alergična su i na soju, ali ne šteti da probate.
Istraživači nastavljaju da proučavaju veze između hrane i ekcema. Jedan nemački istraživač je nedavno ustanovio povezanost većeg unosa margarina, biljnih ulja i citrusnog voća kod majke u poslednje četiri nedelje trudnoće i ekcema kod dece do dve godine.
Imajte na umu da hrana može biti jedan od uzroka ekcema kod dece u skoro 30% slučajeva, ali je glavni uzrok kod samo 10% slučajeva. I dalje treba da vodite računa o nezi kože, kao i o drugim faktorima. Da li dojenje pomaže?
Istraživanja pokazuju da dojenje od samog starta zaista pomaže u prevenciji ekcema kod beba koja su sklona ovoj bolesti (jer ga imaju roditelji). Da li pomaže bebama koje već imaju ekcem i dalje je pitanje, ali se stručnjaci slažu da svakako dojenje ne može da škodi. Šta da radim ako se osip ne povlači?
Popričajte sa pedijatrom ili specijalistom. Ako se osip ne povlači iako ste poslušali naše savete koje smo naveli gore, onda će vam lekar preporučiti druge lekove i kreme.
Obavezno pozovite lekara ako beba dobije groznicu ili neke druge znake infekcije.
Da li će moje dete uvek imati ekcem?
Možda. Većina dece preraste ekcem, ali ne možete biti sigurni.
Dobra vest je da se stanje ublažava godinama. A, postoje i načini kako se nositi sa problemom. Pratite naša uputstva i tretirajte mesto upale odmah kad se pojavi, i tako ćete uspeti da držite bebin ekcem pod kontrolom.