Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Klub trudnica i mladih mama
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Klub trudnica i mladih mama


 
PrijemPortalGalerijaLatest imagesTražiRegistruj sePristupitekst
Kako se razvija kretanje kod dece? 11418110


 

 Kako se razvija kretanje kod dece?

Ići dole 
AutorPoruka
IvanaM




Broj poruka : 265
Points : 44680
Reputation : 3
Datum upisa : 17.11.2012
Godina : 39

Kako se razvija kretanje kod dece? Empty
PočaljiNaslov: Kako se razvija kretanje kod dece?   Kako se razvija kretanje kod dece? Icon_minitimePon Avg 26, 2013 10:17 pm

Kad će beba početi da se prevrće, sedi, stoji, puzi i hoda? Polako, sve će doći na red…
Do 6 meseci
Neposredno po rođenju vaša beba je sklupčana u položaj u kojem se nalazila u materici. Međutim, tokom prvih nekoliko nedelja života ona će postepeno početi da se isteže, da maše ručicama i nožicama, naročito u trenucima kada je uzbuđena ili kada plače. Iako u ovoj fazi beba ne može da kontroliše pokrete, oni jačaju njene mišiće.

SVE POČINJE OD GLAVE
Pre nego što uspostavi kontrolu nad pokretima tela, beba mora da savlada veštinu držanja glavice bez vaše ruke kao oslonca. Zato je pustite da leži na stomaku, u kraćim intervalima, da bi ojačala mišiće vrata. Osmehujte joj se, tapšite rukama ili joj pokazujte igračku da biste joj privukli pažnju i tako je podstakli da podiže glavicu. Oko trećeg meseca života beba će početi da radi mini sklekove – da se podiže na ručicama i okreće glavu.

OKREĆEMO SE
Istezanje i mlataranje ručicama i nožicama ojačalo je bebine mišiće, pa je sada spremna za izvođenje novih pokreta. Kontrola nad telom i pokretima takođe je na višem stepenu. Budite oprezni i nikada ne ostavljajte bebu bez nadzora na višoj podlozi (fotelji ili ležaju), jer bi mogla, baš u tom trenutku, da “odluči” da se okrene i padne na pod.

JAČAMO MIŠIĆE
Kad god to možete, stavite bebu na ćebe, skinite joj pelene i pustite je da izvodi pokrete koji joj prijaju. Ove vežbe jačaju muskulaturu tela i predstavljaju odličan “kondicioni trening” za novu aktivnost koju vaša beba tek treba da savlada – puzanje. Do kraja šestog meseca moći će da ispruži nožice (zategne mišiće) i da nosi veći deo težine dok je držite uspravljenu u krilu. Ipak, čvrsto je držite jer još uvek ne može sama da stoji iako joj se veoma dopadaju pokušaji da to uradi!

Od 6 do 12 meseci
SAMOSTALNO SEDENJE
Oko šestog ili sedmog meseca života beba može čvrsto da uspravi glavu i da sedi bez vaše pomoći, bar nekoliko minuta. Takođe, ona uživa u okretanju i posmatranju onoga što se oko nje dešava. Za svaki slučaj, postavite nekoliko jastuka oko nje da biste je zaštitili u slučaju da padne.

STALI SMO NA NOGE
Vaša znatiželjna beba stalno traga za novim avanturama pa joj sedenje uskoro neće biti dovoljno zanimljivo. Pokušaće da se sama uspravi na nožice, i to najverovatnije dok je u krevecu pridržavajući se ručicama za ogradu. Međutim, pošto još uvek nije fizički sposobna da se bezbedno spusti u sedeći položaj, najverovatnije će vas “pozvati” u pomoć.

POČELI SMO DA PUZIMO
U trenutku kada vaša beba dovoljno ojača da može da se podigne na sve četiri, spremna je i za novu aktivnost – puzanje. Većina beba nauči da puzi između osmog i desetog meseca života. Zato joj omogućite da vežba kada god je to moguće. I, nemojte da vas iznenadi ako prvo počne da puzi unatraške. Za kratko vreme otkriće kako da se kreće napred, naročito ako je joj privučete pažnju igračkom.

POSTALI SMO SPRETNIJI
Kada savlada veštinu puzanja i upozna teren, beba se kreće brže i spretnije. Puzanje tako postaje ne samo praktična veština, već i zabava u kojoj možete i vi da učestvujete. Oko devetog ili desetog meseca života beba će se verovatno uhvatiti u koštac i sa većim izazovima, kao što je puzanje uz stepenice, zbog čega morate da budete na oprezu, naročito ako živite u kući ili ako ih imate u stanu.

“KRSTARIMO” I ISTRAŽUJEMO
Bebe koje su rano propuzale pokazivaće veliku želju da što više vremena provode na nožicama. U tim avanturama, pokušavaće čak da naprave nekoliko koraka dok se ručicama pridržavaju za nameštaj. Savladavanje veštine “krstarenja” poslednja je fizička veština koju beba treba da savlada pre nego što nauči kako da hoda. U ovoj fazi ona se silno trudi da poboljša ravnotežu i koordinaciju. Zato je podstičite i pohvalite svaki njen pokušaj da napravi prve korake.

Od 12 do 18 meseci
PRVI KORACI
Vaša beba će se truditi da održi ravnotežu i povremeno će pokušati da napravi nekoliko koraka bez pomoći ili čvrstog oslonca. Naravno, u trenutku kada oseti nesigurnost i počne da se tetura, uhvatiće se za nešto čvrsto. Na početku će se njen uspeh meriti jednim ili sa dva koraka pre nego što padne. U takvim trenucima potrebnija joj je psihološka nego fizička podrška i zato je posle svakog uspešno izvedenog koraka gromoglasno pohvalite.

VEŽBA ČINI ČUDA
Kada vaša beba napravi prve korake, počeće da uživa u “hodajućim” igrama poput one u kojoj šeta od vaših ispruženih ruku do ruku vašeg supruga. Pomozite joj da ojača mišiće nogu tako što ćete je držati za ruke dok prebacuje težinu tela na noge. Bebino telo je u ovoj fazi života još uvek nesrazmerno – glava je veća i teža u odnosu na telo. NJen hod će biti nestabilan sve dok ne ojačaju mišići nogu.

ODRŽAVAMO RAVNOTEŽU
U narednih nekoliko nedelja beba će pokušavati da uspostavi ravnotežu tela. Na početku će hodati raširenih ruku trudeći se da spreči padove. Pomozite mališanu tako što ćete mu raširiti nožice i okrenuti stopala u stranu, što će mu dati dobar oslonac i ravnotežu. Igračke koje se guraju po tlu mogu da budu odlične za vežbanje i uspostavljanje ravnoteže. Ipak, izaberite one koje imaju čvrstu osnovu da biste sprečili njihovo prevrtanje.

STABILNO NA NOGAMA
Vaša beba je sada i zvanično prohodala i svakim danom postaje sigurnija na nogama. Položaj stopala i nogu, kao i njihovi pokreti, sada su usaglašeniji. Mada još hoda raširenih ruku, beba ih sada ne koristi za održavanje ravnoteže već da uzme i nosi predmete. Savladane veštine istovremeno znače da morate da vodite računa šta i gde ostavljate u kući, jer joj je sada gotovo sve nadohvat ruke!


Preuzeto sa sajta> Lepota&Zdravlje
Nazad na vrh Ići dole
 
Kako se razvija kretanje kod dece?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Opekotine kod dece – Kako reagovati?
» Kako prepoznati netoleranciju na laktozu kod dece
» Trovanje hranom: Kako prepoznati? Kako njegovati dijete?
» Ležanje na stomaku razvija mišiće
» Kako beba treba da napreduje i kako treba da izgleda stolica i mokrenje kod beba

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Klub trudnica i mladih mama :: Porodica :: Deca-
Skoči na: