Viki Admin
Broj poruka : 856 Points : 51189 Reputation : 10 Datum upisa : 25.07.2011 Godina : 38 Lokacija : Sabac
| Naslov: Pet otrovnih predmeta koje djeca mogu progutati i ugroziti zdravlje Sub Sep 14, 2013 9:26 pm | |
| Pet otrovnih predmeta koje djeca mogu progutati i ugroziti zdravljeJedna od najgorih noćnih mora roditelja malene djece je da ne progutaju neki strani predmet kojim bi se mogli ugušiti ili otrovati. Djeca su često hospitalizirana i podvrgavana operativnim zahvatima zbog stvarčica koje su zbog znatiželje i neiskustva progutala, a osobito kada se u njihovom probavnom sustavu nađu otrovni predmeti poput magneta, tableta, oštrih čavlića, baterijica i slično. Najveći broj djece biva hospitalizirano zbog magnetića i baterijica, jer se oni nalaze u mnogim dječjim igračkama. Ako nisu veliki i oštri, strani predmeti koje djeca progutaju obično prođu kroz probavni sustav bez štetnih posljedica po zdravlje. No nekoliko se sitnih predmeta nalazi na listi opasnih, jer kada se nađu u dječjem organizmu, odmah predstavljaju veliku opasnost po zdravlje djeteta.
Na koje sitnice roditelji trebaju obratiti posebnu pažnju kada je gutanje stranih predmeta u pitanju?
Magneti
Čak i oni najmanji magneti mogu izazvati ozbiljne ozljede probavnog sustava. Ukoliko ih dijete proguta više, magnetići će se rasporediti u probavnom sustavu i imat će se tendenciju sljepljivati. Kada se počnu sljepljivati, dolazi do izokretanja stjenki crijeva i želuca, pritiskanja na krvne žile koje opskrbljuju probavni sustav kisikom, čime započinju jaki bolovi, oticanja, otrovanje i upalni procesi. Dijete je letargično, naduto, povraća, ne jede.
Stoga stručnjaci preporučaju da se djeca mlađa od 5 godina ne bi trebala igrati sitnim igračkama koje u sebi imaju ugrađene magnetiće. Dovoljno je da progutaju dva magnetića i naprave veliku štetu svom organizmu. Ukoliko je vaše dijete progutalo magnetić, ili više njih, odmah ga odvedite pedijatru koji će pratiti je li magnetić prošao kroz probavni sustav, odnosno je li došlo do sljepljivanja magnetića u probavnom sustavu što zahtijeva operativni zahvat uklanjanja istih.
Baterijice
Mnoge dječje igračke imaju u sebi ugrađene okrugle, plosnate, male baterijice. Osim u igračkama, one se nalaze u slušnim aparatićima, ručnim satovima, budilicama i drugim korisnim premetima iz naše okoline. Litijske baterijice posebno su privlačne klincima, jer izgledaju kao mali sjajni bombončići. U SAD-u je samo 2010. godine čak 3.400 djece progutalo baterijicu, od kojih je 19 bilo hitno hospitalizirano zbog ozbiljnih komplikacija, a jedno je dijete umrlo.
Najopasnije baterijice velike su 20 mm i lako se zaglave u uskom dječjem grlu. Današnje baterije su puno opasnije od nekadašnjih jer su veće i imaju dvostruku voltažu. Najveći problem nastaje kada se baterija zaglavi u jednjaku i ne miče. Tada dolazi do ubrzanog erodiranja baterije po stjenki jednjaka što izaziva veliku bol. Unutar nekoliko sati mogu nastati ozbiljne i po život opasne opekline zbog kemikalija koje baterija ispušta.
U trenutku kad dijete proguta litijsku bateriju, slina potiče erodiranje, odnosno nagriza bateriju, zbog čega dolazi do kemijskih reakcija koje mogu izazvati opekline na jednjaku i oštećenje glasnica. Te kemijske reakcije nastavljaju se i nakon što je baterija uklonjena iz jednjaka. Dijete obično treba operaciju, a stavlja se i na hranjenje putem cjevčice.
Najbolji savjet za roditelje je da ne dozvole djeci da se igraju sa uređajima u kojima su sitne baterijice te da ih drže podalje od dohvata djece.
Kosa
Mnoga djeca imaju običaj stavljati u usta i sisati pramenove kose. Sama navika je prilično bezopasna, ali može postati opasna ukoliko dijete proguta kosu. Neka djeca mogu pojesti toliko kose da se u probavnom sustavu, posebno želucu formiraju loptice kose, odnosno strani predmet koji ne može biti probavljen. Ukoliko se ta nakupina kose nataloži u želucu izaziva veliku bol, zatvor i druge bolne probleme probavnog sustava. Ponekad nakupina kose može biti toliko velika, da dijete treba operaciju kirurškog odstranjivanja.
Ukoliko je vaše dijete sklono u usta stavljati pramenove kose, pokušajte ga svakako odviknuti od te navike.
Tablete i alkohol
Tablete šarenih boja mogu biti itekako izazovne djeci koja vole bombončiće. Nisu sve tablete opasne, ali većina ih nepovoljno djeluje na djecu ako uzmemo u obzir težinu djeteta i količinu tableta koju dijete proguta. Tablete protiv bolova posebno su opasne za djecu u većim količinama. Čak i multivitamini, ukoliko u sebi sadrže veće količine željeza, mogu biti opasni za maleni dječji organizam. Otrovanje željezom izaziva upalu želuca uz velike bolove.
Ozbiljnu štetu djetetu može nanijeti i alkohol, a osobito žestoka pića.
Roditelji bi alkohol i tablete trebali držati u zaključanim ormarićima daleko od dohvata djece. Ukoliko dijete popije tablete ili alkohol, roditelji ga odmah trebaju odvesti na hitnu ili nazvati hitnu pomoć.
Čavli, čavlići, igle, kopčice, pribadače
Iznenađuje činjenica da većina djece koja progutaju čavlić ili iglu, u najvećem broju slučajeva iste te oštre predmete probave bez većih komplikacija. Ipak, roditelji bi svakako trebali dijete odmah odvesti u bolnicu na promatranje. Oštri predmeti mogu ozlijediti jednjak, crijeva i želudac. Liječnici obično pribjegavaju operativnom zahvatu samo ako se oštri predmet zaglavi u nekom dijelu probavnog sustava, no svaki se slučaj individualno tretira. Zbog toga je vrlo važno dijete što prije prepustiti liječničkom nadzoru.
Hitnu pomoć treba nazvati što prije ukoliko dijete povraća krv ili u stolici vidite krv te se žali na jake bolove u probavnom sustavu. Izvor:Klinfo.hr | |
|