Odmah početi sa stalnim konzumiranjem vitamina, minerala i aminokiselina (da li u tabletama ili kroz namirnice – izbor je na vama); za pravilnu i aktivnu spermatogenezu svakom muškom organizmu treba:
- vitamin E (dnevno 400 i.u.)
- vitamin C (dnevno 1000 mg)
- vitamin B12 (dnevno do 300 µg)
- folna kiselina (dnevno do 800 µg)
- selen (dnevno od 100 do 800 µg)
- cink (dnevno 60 mg)
- L-karnitin (2 g dnevno)
- acetil-L-karnitin (1 g dnevno)
- L-arginin (4 g dnevno)
Navedenih vitamina, minerala i aminokiselina ima umiksovanih u raznim gotovim inostranim preparatima (npr. Spermamax, Proxeed i sl.), ali su oni poprilično skupi. Proxeed može da se nađe u privatnim apotekama. Dve kesice Proxeeda dnevno pokrivaju potrebnu dozu L-karnitina i acetil-L-karnitina (1 kesica sadrži 1000 mg L-karnitina i 500 mg acetil-L-karnitina). To su aminokiseline koje pre svega utiču na povećanje pokretljivosti spermatozoida.
Za povećanje broja spermatozoida najbolji je L-arginin. Treba uneti 4 g dnevno. Najlakši, ali na žalost i najskuplji način su tablete L-arginina, koje pravi CaliVita international, Twinlab, Nowfood i sl. Treba uzimati čak 8 tableta dnevno nekoliko meseci (jer jedna tableta ima 500 mg L-arginina, što znači da biste uneli 4 g morate popiti čak 8 tableta dnevno). Možete uneti L-arginin i kroz namirnice. Najviše ga ima u suncokretu i biljci piskavici. 60 g očišćenih semenki suncokreta (oljušten, nesušen, nepečen i nesoljen) sadrže potrebnu dnevnu dozu L-arginina, ili ti 4g. U oljuštenom, pečenom i posoljenom suncokretu, kakav se prodaje u našim prodavnicama L-arginina ima duplo manje. Znači, ako su vam tablete skupe, a piskavica groznog ukusa, jedite 60 g semenki suncokreta dnevno, nekoliko meseci. Piskavica se kupuje u biljnim apotekama ili prodavnicama zdrave hrane. Melje se u blenderu i pije sa medom ili jogurtom (jer je groznog ukusa). Pored suncokreta i piskavice, L-arginin sadrže i: rogac, kikiriki, seme susama, soja potočarka, crna slačica, badem, pistaći, luk vlasac, bob, sočivo, semenke bundeve i lubenice, alga spirulina itd.
Od prirodnih preparata za ovaj problem pomazu još i... - aloja vera (jača imunitet)
- koenzim Q10 (prirodni sastojak ćelija, koga organizam posle 30. godine sve manje ima)
- ginko (povećava prokrvljenost i poboljšava moždane aktivnosti)
- azijski žen-šen (deluje kao afrodizijak, povećava impotenciju, pospešuje spermatogenezu, poboljšava apsorpciju vitamina)
- čaj od lista maline (1 kašika lista maline se prelije sa 1/2 l vrele vode, ostavi da odstoji 15-20 minuta i pije u toku dana umesto vode)
- đumbir (može se upotrebljavati kao začin - umesto bibera ili kao čaj)
- zob (jesti zobene kaše ili piti čaj)
- glina za unutrasnju upotrebu (konzumira se na prelazu godišnjih doba; ne uzimati tablete vitamina dok se pije glina;)
- matični mleč
- macina trava (u obliku čaja ili preparata „Maca potent”)
Aminokiseline koje treba unositi tokom lečenja muške neplodnosti L-ARGININ je aminokiselina neophodna za normalno funkcionisanje hipofize, koju stimuliše na sekreciju hormona rasta, pa ima veliku ulogu u sintezi belančevina i povećanju mišićne mase. Potreba za argininom je naročito velika kod muškaraca, pošto semena tečnost sadrži čak 80 procenata ove amino kiseline, a njegov nedostatak može da dovede do neplodnosti. Posle tridesete godine dolazi do skoro potpunog prestanka lučenja arginina iz hipofize. Arginin povećava broj i pokretljivost spermatozoida kod muškaraca, snižava holesterol, potpomaže imunološko reagovanje i stvaranje kolagena, ubrzava oporavak i zaceljivanje rana, pomaže metabolizovanje masti nagomilane u organizmu, povećava mišićnu masu i jača mišićna tkiva, čuva ćelije i usporava proces starenja, štiti jetru i blagotvorno deluje kod bubrežnih poremećaja. Ispitivanja su pokazala da sat vremena posle uzimanja 1 grama (1000 mg) arginina nivo hormona rasta se poveća 3 puta, bez štetnih nuspojava. S obzirom da poboljšava imunološki sistem (delovanjem na timus) preventivno deluje kada su u pitanju oboljenja kao što su maligni tumori, SIDA i sl. Prirodni izvori arginina su: jezgrasti plodovi, mrki pirinač, suvo grožđe, čokolada, susam i namirnice bogate proteinima. NAPOMENA: Ne preporučuju se doze preko 20 g dnevno. Za lečenja muške neplodnosti preporučena dnevna doza je 4 g (4000 mg). Uzima se na prazan želudac ili pre spavanja. Ovaj preparat ne treba da uzimaju deca u razvoju, trudnice, dojilje, zatim osobe koje imaju herpes ili šizofreniju.
L-KARNITIN je aminokiselina neophodna za normalno funkcionisanje ćelija spermatozoida. On je sastojak seminalne plazme i samih spermatozoida, tako da igra važnu ulogu u sazrevanju spermatozoida i utiče na njihovu pokretljivost.
ACETIL L-CARNITINE – Povećane potrebe i glavna uloga acetiliranog oblika L-karnitina odnose se na prenos nervnih signala i rad srca. Može pomoći kod Alchajmerove bolesti (odlaže progresiju i poboljšava stanje), depresije, mišićne distrofije, dijabetesa, oboljenja jetre. Koristan je i kod angine pektoris jer poboljšava iskorištavanje kiseonika i stvaranja energije u mitohondrijima. Smatra se da „čuva” hipofizu od oštećenja stresom, pa se koristi i u "anti-age" terapiji. Delotvoran je kod imunoloških poremećaja i povećava broj spermatozoida. Važan je za stabilizaciju membrane spermatozoida i veoma važan energetski izvor spermatozoida.
Vitamini, minerali i biljni preparati VITAMIN E – Manjak vitamina E u organizmu dovodi do neplodnosti. Studije pokazuju da vitamin E pozitivno utiče na neplodnost kod muškaraca. Suplementacija vitaminom E poboljšava plodnost i na taj način što ublažava oštećenja ćelija spermatozoida od strane slobodnih radikala.
VITAMIN C – Štiti spemu od oksidativnih oštećenja. Sprečava aglutinaciju (slepljivanje sperme koja u znatnoj meri smanjuje oplodnu moć). Kod pušača, vitamin C poboljšava kvalitet sperme.
VITAMINI B12 i B6 zajedno sa folnom kiselinom – Neophodni za održavanje plodnosti kod muškaraca.
CINK – Neophodan je za normalno funkcionisanje organa za razmnožavanje, prostate, za zarastaje rana i opekotina. Nedostatak cinka izaziva umor, sklonost infekcijama, usporeno zarastanje rana. Strije na koži, bele tačke na noktima, krhki nokti i kosa, poremećeni menstrualni ciklus, impotencija, kao i bolni zglobovi kod mlađih ljudi mogu biti znaci nedostatka cinka. Dugotrajniji nedostatak cinka može uzrokovati ozbiljne poremećaje npr. zastoj u rastu, oboljenja prostate. Nedostatak cinka pogoduje i razvoju ateroskleroze. Manjak cinka u organizmu smanjuje nivo testosterona, te je zbog toga unošenje cinka kod muškaraca sa niskim nivoom testosterona veoma važno, jer povećava i broj spermatozoida i plodnost. NAPOMENA: Za ovu svrhu cink bi trebalo uzimati nekoliko meseci i obično se preporučuje 60 mg dnevno. Pošto dugotrajno uzimanje cinka može da dovede do gubitka bakra iz organizma, neophodno je da doktor nadgleda lečenje. Cinka ima u ogromnim količinama u ribi i morskim plodovima.
SELEN – Postoje studije koje pokazuju da selen u dozi od 100 mcg dnevno u znatnoj meri povećava pokretljivost spermatozoida, ali nema uticaja na broj spermatozoida. Veće doze do 800 mcg povećavaju i broj spermatozoida. NAPOMENA: Postoji podatak da su prema najnovijim istraživanjima doze selena preko 200 µg toksične !!!
KOENZIM Q10 – Koenzim Q10 je hranljivi sastojak koji organizam koristi za proizvodnju energije. Postoje dokazi da čak i tako mala doza koenzima Q10 od 10 mg dnevno povećava broj spermatozoida i plodnost kod muškaraca u roku od dve sedmice. NAPOMENA: Preporučena doza za tretiranje problema muške neplodnosti ide od 10 mg do 30 mg, mada se mogu unositi i veće količine jer ne postoji nikakav sporedni negativni efekat bez obzira na unetu količinu u organizam, što potvrđuje i FDA (Komitet za hranu i lekove SAD).
AZIJSKI (kineski ili koreanski) ŽEN-ŠEN (ili Gin-Seng) – Žen-šen je višegodišnja biljka koja svoje drevno poreklo vodi iz Istočne Azije, Sibira i Severne Amerike. Već preko 5000 godina se koristi u ljudskoj ishrani i lečenju. Kineski i korejski žen-šen (Panax Ginseng) na Dalekom Istoku se pominje kao "koren života", jer može da bude koristan u usporavanju procesa starenja i očuvanju životne snage i volje za životom. Žen-šen pomaže u poboljšavanju moždanih aktivnosti, pojačava izlučivanje adrenalina, pospešuje biosintezu u testisima (povećava broj spermatozoida) i pozitivno deluje na potenciju, poboljšava efikasnost rada pluća i njihov kapacitet, smanjuje osećaj zamora, jača i osvežava oslabljeni organizam. NAPOMENA: Preporučene dnevne doze idu od 500 mg do čak 4 g, ali treba biti oprezan jer nisu sve vrste žen-šena iste jačine, a ima i tzv. ekstrakta koji su jači. Važno je znati da male doze žen-šena povećavaju krvni pritisak, a veće ga smanjuju. Ne preporučuje se trudnicama i dojiljama.
PISKAVICA (drugi nazivi: grohotusa, grčko seme, grčka detelina, kozji rog, jarčev rog, prosenica, rožnjača; latinski naziv: TRIGONELLA FOENUM GRAECUM; engleski naziv: Fenugreek) – Piskavica je jedna od najstarijih lekovitih biljaka. Još su i drevni Egipćani stavljali istucano semenje piskavice na opekotine, a stari Kinezi i Indijci na skrofulozne rane. Starogrčka medicina i Hipokratovi učenici otkrili su delotvornost piskavice kod bronhijalne upale, jer pospešuje čišćenje od sluzi. U narodnoj veterini se koristi kao lek protiv slinavke i za jačanje oplodne moći stoke (te otuda naziv kozji ili jarčev rog). Za lekovite svrhe koristi se seme piskavice, koje je slično lanenom semenu. Seme se može kuvati kao čaj ili samleti u prah (u blenderu – nikako ne u mlinu za biber jer biste ga polomili). Samleveno u prah je delotvornije. Kašika sveže samlevenog semena piskavice uzima se tri puta dnevno - pre jela sa medom, pekmezom, marmeladom, voćnim sokom ili jogurtom, obzirom da je izrazito gadnog ukusa i jakog mirisa, pa je potrebno nešto što će taj ukus i miris neutralisati. U periodu konzumiranja piskavice primetićete da će vam znoj i mokraća imati jači miris – to je zbog toga što se jak miris piskavice oslobađa iz organizma kroz kožu i urin. Iako su hemijski preparati potisnuli piskavicu, ne treba je zanemariti, jer ublažava upalne procese, jača organizam nakon dugotrajnog bolovanja, leči impotenciju i popravlja kvalitet sperme.
Prirodni lek
Ovaj prirodni lek služi za nadoknađivanje deficita u vitaminima i mineralima u organizmu, a sem toga povećava i imunitet organizma. Uzima se ujutru i uveče po jedna supena kašika. Mnogo je ukusno, ali nemojte preterivati, jer ima mnogo kalorija.
Uzeti po 100 grama oraha, badema, lešnika, kikirikija, oljuštenih semenki bundeve, oljuštenih semenki suncokreta (sve neslano i sirovo samleti na mašini za orahe ili u blenderu), kokosa, susama (sirovog), suvog grozđa, suvih smokava, suvih šljiva i suvih kajsija (ovo suvo sve naseckati vrlo sitno) i dobro pomešati sa 1 kg prirodnog meda.
Čaj za poboljšanje spermograma 100 g list oraha
200 g rtanjskog caja
100 g list matičnjaka
Sve se to pomeša u jednu kesu (najbolje papirnu). Sprema se tako što se 4 supene kasike stave na 1 litar vode i kuva. Skloni se sa vatre pred ključanje i procedi. Pije se u toku dana po 1 lit.
Voćem i povrćem protiv neplodnosti
Antioksidant pronađen u nekom voću, povrću i mekušcima pomaže u borbi protiv neplodnosti, zaključuju naučnici. Istraživači iz Sveindijskog instituta medicinskih nauka u Nju Delhiju otkrili su da likopen, koji se može naći u lubenici, grozđu, paradajzu i nekim vrstama mekušaca pojačava koncentraciju sperme kod neplodnih muskaraca. Autori sprovedene studije kažu: "Otkrili smo da je poboljšanje u koncentraciji i pokretljivosti sperme značajno. Čini se da oralna terapija ima pozitivan učinak."
Studija je uključivala 30 inače neplodnih muškaraca starosti između 23 i 45 godina koji su likopen uzimali dva puta na dan. Eksperiment je rezultirao sa šest uspešnih trudnoća. Nakon tromesečne terapije kod 73 % pacijenata uočena je bolja pokretljivost spermatozoida, a kod 67 % pacijenata poboljšanje u kvalitetu i koncentraciji sperme.
Naučnici objašnjavaju: "Likopen je jedan od 650 karotenoida koji se nalaze u visokim koncentracijama u testisima zdravih muškaraca, male koncentracije zabeležene su uglavnom kod onih koji pate od neplodnosti." Iz Sveindijskog instituta upozoravaju da je za konačne zaključke, tj. pre propisivanja određenih terapeutskih saveta potrebno još puno rada i veća kontrolna grupa.
Ishrana utiče na spermatozoide
Ishrana koja obiluje folatima, to jest folnom kiselinom, smanjuje izglede za proizvodnju abnormalnih spermatozoida koji mogu dovesti do začeća dece s genetskim poremećajima.
Izvori folne kiseline u ljudskoj ishrani su povrće i voće - zelena salata, grašak, spanać, kelj, pasulj, orasi, kikiriki, pšenične klice, tunjevina, paradajz, spanać, pekarski kvasac, asparagus, prokelj, banana, limun, pomorandža, dinja, mleko, jaja.
Folata ima i u jetri, džigerici, bubrezima, žumancetu i kvascu.