Hleb se ne može zamisliti bez kvasca, vino bez sumpora, a sladoled bez arome. Gotovo da nema proizvoda bez nekog aditiva. Ipak, poslednjih godina pojedini dodaci, koji uglavnom služe da poprave ukus ili daju boju, optužuju se da izazivaju bolesti, a neki da čak imaju i kancerogeno dejstvo. Stručnjaci tvrde da su aditivi koji nose oznaku E potpuno bezbedni, ali samo ukoliko se koriste u propisanim količinama.
Evropska agencija za sigurnost hrane „suspendovala“ je pre pola godine aditiv E128, jer se samo posumnjalo da je štetan po ljudsko zdravlje. Ova materija se do tada koristila za bojenje mlevenog mesa, kobasica i sličnih proizvoda. Razni dodaci, bez kojih prehrambena industrija danas ne može, pod budnim okom su naučnih i stručnih institucija.
- Svi aditivi nose oznaku E, što znači da su registrovani pod određenim brojem u Evropskoj uniji i da su strogo kontrolisani. To, takođe, znači i da su bezbedni po ljudsko zdravlje, ali u normiranim količinama. Svaka hemikalija može da izazove neku bolest. Kao kad koristite lek. Ako se uzme manja doza, ništa se ne dešava. Ako se koristi u prekomernim količinama, zdravlje može da bude ozbiljno narušeno - objašnjava dr Ljubomir Pfaf, specijalista nutriciolog.
Više od dve decenijeraspravljalo se oko toga da li je aspartam, veštački zaslađivač s oznakom E951, opasan ili nije. Čak je bio okarakterisan i kao tihi ubica. Ovaj zaslađivač, kojeg ima u žvakaćim gumama, vitaminskim i šumećim tabletama, raznim sokovima i slatkišima, nalazi se na listi dozvoljenih aditiva i, kako tvrde stručnjaci, potpuno je bezopasan.
- To je dodatak kao i svaki drugi. Štetan je podjednako kao i svaki saharin. Ako se uzima u manjim količinama, neće biti nikakvih posledica po ljudsko zdravlje - tvrdi dr Pfaf.
Za najčešće korišćene aditive smatraju se nitrati, nitriti, fosfati, regulatori kiselosti, zatim emulgatori, kiseline, modifikovani skrobovi... Ovi i ostali dodaci, prema pravilniku o deklarisanju hrane, moraju obavezno biti naznačeni na proizvodu. Svaki upotrebljeni aditiv mora biti naveden u deklaraciji iza reči „sastojci“, prema opadajućem redosledu. Navodi se njegovo osnovno funkcionalno svojstvo (emulgator, konzervans...), potom u zagradi stoji oznaka E (aditivi odobreni od EU), broj ili naziv aditiva. Ukoliko proizvođač ne naznači dodatak koji je koristio u proizvodnji, smatra se da je načinio krivično delo. Upotreba aditiva u proizvodnji dečijih proizvoda je strogo zabranjena.
- Propisi su strogi, a kazne drastične. Sanitarna i tržišna inspekcija uzimaju uzorke s terena i preispituju ponašanje proizvođača. Odstupanja su manja i to uglavnom kod privatnih proizvođača - priča dr Ljubomir Pfaf, specijalista nutriciolog.
Opasni aditivi
Oznaka
proizvod
posledica
E110*
peciva, slatkiši, grickalice, sladoled, pića
krvarenje nosa, alergije, hiperaktivnost, tumor bubrega
E123*
kolači, voćna punjenja, želatin
astma, ekcemi, hiperaktivnost
E375
mleko, jaja, živina, mahune
dijabetes, gastritis, oštećenje jetre
E554
so, mleko u prahu
problemi u trudnoći, Alchajmerova bolest
*Ovi aditivi su zabranjeni u nekim zemljama
Mogući izazivači raka
Oznaka
proizvod
E131
slatkiši
E142
konzervirani grašak, žele, kolači
E210
alkohol, slatkiši, sirevi, začini
E211
oranžade, mleko, mesni proizvodi, začini
E213
alkohol, slatkiši, sirevi, začini
E214
u raznim proizvodima
E330
senf, gazirana pića, sirevi, konzervirana jela