Pre nekoliko decenija govorilo se da buduće majke moraju da jedu za dvoje, pa su žene na porođaj odlazile s dvadesetak kilograma viška. To vreme je, na sreću, prošlo, pa današnje trudnice više razmišljaju o kvalitetu i raznovrsnosti namirnica nego o količini, kako bi se beba pravilno razvijala.
– Na jelovniku svake trudnice treba da bude što više mladog mesa poput teletine, junetine, piletine i svih vrsta ribe, naročito morske. Juneća džigerica je odličan izvor gvožđa i preporučuje se jedanput nedeljno. Buduće mame treba da zaborave na suhomesnate proizvode i mesne prerađevine, kao i na hladne napitke jer oni uzrokuju mučninu, posebno ako se piju za vreme jela – objašnjava Mirjana Ljutić, nutricionista, i naglašava da trudnice ne treba da jedu za dvoje.
Žene u drugom stanju dnevno treba da unose između 2.300 i 2.800 kalorija kako se do kraja trudnoće ne bi ugojile više od optimalnih devet do maksimalnih 11 kilograma. Gojaznim ženama najstrože je zabranjeno izgladnjivanje u trudnoći jer to ugrožava rast i razvoj ploda.
– Od optimalnih 11 kilograma viška, na plod, plodovu vodu i posteljicu otpada oko sedam kilograma, a ostatak od četiri kilograma čini rezerve masnih naslaga koje se lako skidaju – objašnjava Ljutićeva.
IZBEGAVAJTE SUPLEMENTE
Za buduće majke najvažnije je da plodu obezbede sve neophodne hranljive sastojke i to putem ishrane, a ne upotrebom sintetičkih preparata koji sadrže veštačke zaslađivače, aditive i boje. Kalcijum, koji je neophodan za zdrave i jake kosti, obezbediće unosom dovoljnih količina mleka i mlečnih proizvoda, celera, kupusa, jabuka, kajsija i grožđa. Ovaj mineral važan je i za regulaciju krvnog pritiska, koji u trudnoći nikako ne bi smeo da premašuje normalne vrednosti – objašnjava Mirjana Ljutić, nutricionista, i dodaje da jedna od deset trudnica pati od anemije.
Upravo iz tog razloga žene u drugom stanju moraju da jedu namirnice bogate gvožđem. Ovog minerala ima u piletini, ribi, krompiru, sušenom voću, sveže ceđenim sokovima od jabuke, višnje i grožđa.
UBLAŽITE MUČNINU
– Trudnice često pate i od upale desni i lako zadobijaju modrice, pa im se zato preporučuje da jedu namirnice bogate vitaminom B11, kao što su džigerica, tunjevina, spanać i zeleno lisnato povrće. U ranoj trudnoći buduće mame treba da unose pečurke, crni luk i suve morske alge jer obiluju jodom koji je neophodan za normalan razvoj nervnog sistema i unutrašnjeg uha bebe – objašnjava Ljutićeva.
Između četvrte i osme nedelje trudnoće mnoge žene pate od jakih mučnina. Najbolji lek za ove tegobe predstavljaju manji, ali češći obroci i izbegavanje jake hrane i mirisa.
Mučnina praćena povraćanjem javlja se najčešće kod trudnica koje moraju da uzimaju preparate gvožđa, pa na vreme treba nadoknađivati ovaj mineral pravilnom ishranom.
Pobedite gorušicu
• Smanjite unos masnoća
• Ne jedite pre spavanja i fizičke aktivnosti
• Izbegavajte gazirane i hladne napitke
• Ne jedite prženu hranu
• Kad se odmarate, ležite na boku
• Jedite polako i temeljno sažvaćite svaki zalogaj
• Slatkiše jedite povremeno i to u malim količinama
Izvor> Blic.zena